Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy mieszkańca
8.02
2020

Złota Piątka Konkursu na Oryginalną Kobietę Śląska Cieszyńskiego - ostatnie dni głosowania!

To już ostatnie dni głosowania na kandydatki do tytułu Oryginalnej Kobiety Śląska Cieszyńskiego 2019 roku! Od 10 lutego trwa drugi etap naszego konkursu , w którym mogą Państwo wesprzeć swoje faworytki głosami, zarówno tymi w formie papierowej, oddawanymi na specjalnych kuponach zamieszczonych w Naszej Trójwsi oraz Głosie Ziemi Cieszyńskiej, jak i za pośrednictwem sieci poprzez głosowanie na portalach kobieta.ox.pl oraz beskidzka24.pl. Pochodzące z gazet kupony należy dostarczyć do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej lub redakcji GZC, można to także uczynić drogą przesyłki pocztowej. Etap drugi zakończony zostanie 29 lutego, a o tym która spośród Pań wyłonionych do Złotej Piątki będzie nosić zaszczytny tytuł Oryginalnej Kobiety Śląska Cieszyńskiego 2019 dowiemy się 8 marca podczas uroczystej gali w Dworze Kukuczka, na którą już dzisiaj serdecznie Państwa zapraszamy.

Jest nam niezmiernie miło zaprezentować sylwetki pięciu wyjątkowych kobiet – Złotej Piątki Konkursu na Oryginalna Kobietę Śląska Cieszyńskiego 2019!

Beata Bojda z Harbutowic

Makijażystka, charakteryzator, projektantka ubiorów, pedagog i kosmetolog. Pomysłodawca, autorka i wykonawca stylizacji do cyklu portretów kobiet wykonanych przez różnych fotografów pod wspólną nazwą ETNO. Cykl ten zyskał uznanie w wielu miejscach świata. Od kilku lat Pani Beata jest jurorem Ogólnopolskich Mistrzostw Makijażu Artystycznego "Art Visage", pisze też artykuły dla profesjonalnego pisma "Nowości w kosmetyce". Współpracowała przy charakteryzacji i tworzeniu kostiumów do kilkunastu filmów i przedstawień teatralnych, a także  z agencjami reklamowymi oraz projektantami mody tworząc makijaże na pokazach i do zdjęć. Dwukrotna laureatka nagrody Artysta Roku magazynu Make-up Trendy. Wyróżniona przez Les Nouvelles Esthétiques tytułem Beauty Industry Icon w 2015 r. Prowadzi szkolenia w zakresie makijażu i stylizacji, a także aktywizujące kobiety dojrzałe. Wykłada w krakowskiej Artystycznej Alternatywie. Zaangażowana w propagowanie sztuki ludowej – mieszkańcom i gościom gminy Istebna dała się poznać, jako projektantka mody wykorzystująca w swych kreacjach piękno koniakowskiej koronki. Stale szuka nowych sposobów wyrażania swojej osobowości i pomaga innym w wyrażaniu ich własnej.

Elżbieta Hubczyk z Brennej

Nagrodzona Laurem Srebrnej Cieszynianki, społecznik, choreograf, twórca ludowy. Działa w Związku Podhalan, współzałożycielka Oddziału Górali Śląskich Związku Podhalan. Od lat zajmuje się szyciem strojów regionalnych dla zespołów ludowych. Jako choreograf prowadziła zespół Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie”, który za swą działalność zdobywał nagrody i wyróżnienia. Społecznie prezes Chóru Parafialnego „Benedictus” posiadającego w swym repertuarze nie tylko pieśni religijne, ale także świeckie, wpisujące się w muzyczną tradycję regionu. Jako pierwsza wprowadziła stroje regionalne dla występujących w nim śpiewaków. Od trzech kadencji Radna Gminy Brenna. Współorganizator warsztatów i wydarzeń o charakterze regionalnym w Gminie Brenna. Inicjatorka i współorganizator imprez  „Brenna Tańczy” oraz „Posiady nad Brennicą”. Od wielu lat zajmuje się promowaniem dziedzictwa Górali Beskidu Śląskiego w kraju i za granicą. Pani Elżbieta wspiera również jako sponsor działalność kulturalną na terenie Gminy Brenna. Na co dzień posługuje się gwarą, posiada szafę pełną strojów cieszyńskich, w których pokazuje się nie tylko od święta. Ci, którzy ją znają mówią o niej, jako o osobie pełnej pasji, humoru i niespożytej energii, a przede wszystkim godnej zaufania przyjaciółce, na którą zawsze można liczyć. Prywatnie babcia sześciorga wnucząt J

Ewa Macoszek-Dragon z Koniakowa

Wieloletnia, lubiana i ceniona przez uczniów nauczycielka w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, hotelarz z wykształcenia i zamiłowania, właścicielka hotelu, a od niedawna także dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. Kobieta pełna inwencji i pasji, pracowita, chętnie podejmująca współpracę z ludźmi, a przy tym elegancka i uśmiechnięta. Zawsze wyróżnia się z tłumu! Prawdziwa bizneswoman wiedząca, czego chce od życia, a mimo to otwarta na problemy innych, bez względu na to, czy są to turyści, czy mieszkańcy. Folklorystka z zamiłowania, ceniąca sobie strój regionalny i gwarę. Mimo wielu obowiązków nigdy nie traci optymizmu i potrafi czerpać radość z tego co robi. Jej dawni uczniowie podkreślają nie tylko jej zaangażowanie w życie szkoły, ale przede wszystkim ogromną życzliwość i umiejętność wykształcenia w wychowankach wiary w siebie i swoje możliwości. Znajomi mówią o niej, jako o osobie ciepłej, życzliwej i uczynnej, niepozbawionej odrobiny szaleństwa, w jak najlepszym tego słowa znaczeniu J

Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki

Od 10 roku życia przez okres dziesięciu lat była członkiem dziecięcej grupy folklorystycznej Józefa Brody działającej w Istebnej-Zaolziu, gdzie tańczyła, śpiewała i grała na instrumentach pasterskich oraz cymbałach. Była członkinią kapeli „Torka" z Cieszyna, a także założonej przez Zbigniewa Wałacha kapeli „Wałasi".  W 1986 roku wraz z mężem Rafałem założyła rodzinną kapelę „Jetelinka" i zaczęła prowadzić zajęcia regionalne z dziećmi z Jaworzynki.

Pani Monika wykształciła liczne grono młodych muzykantów, którym zaszczepiła pasję i pracowitość ucząc samodzielności i przekazując tradycyjne wartości. Oprócz działania na polu muzyki ludowej jest mistrzynią haftu krzyżykowego zdobiącego strój regionalny. Od wielu lat bierze udział w konkursach muzyki ludowej zdobywając wysokie lokaty i wyróżnienia. Wśród jej licznych sukcesów należy wymienić zdobycie najwyższej nagrody – „Baszty" na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w roku 2015. W tym roku została także uhonorowana nagrodą Srebrnej Cieszynianki. Od lat z wielkim poświęceniem angażuje się w życie społeczne naszej gminy, nie tylko promując ją  poprzez swą twórczość artystyczną, ale także uświetniając piękną muzyką i śpiewem prowadzonej przez siebie kapeli wiele lokalnych wydarzeń kulturalnych i religijnych. Częstokroć za przysłowiowe „Boże zapłać”. Obecnie pełni również funkcję Radnej Powiatowej Śląska Cieszyńskiego, dbając o dobro naszej Małej Ojczyzny.

Pani Monika jest kobietą oryginalną, naturalnie piękną i skromną. Ma swój styl, który jest spójny z jej osobowością i pasjami. Jej piękny, mocny, czysty góralski głos i talent instrumentalny to  prawdziwy skarb Beskidzkiej Trójwsi i całego Śląska Cieszyńskiego.

Urszula Wierzgoń z Kończyc Małych

Kierowniczka Zespołu śpiewaczego Małokończanie od roku 1999, a wcześniej wieloletnia jego członkini. Wiele uwagi poświęca rozwojowi zespołu, a zwłaszcza angażowaniu się w jego działalność osób młodych. Niezastąpiona organizatorka  i pełna pasji folklorystka promująca tradycje Śląska Cieszyńskiego, nie tylko muzykę, strój i gwarę, ale także regionalną kuchnię. Posiada niezwykłą łatwość nawiązywania kontaktów międzyludzkich, zarówno w środowisku seniorów, jak i młodzieży. Każda rozmowa z nią napawa optymizmem i motywuje do pracy na rzecz innych. Jej znajomi podkreślają cechującą ją radość  życia, serdeczność i gotowość do pomocy innym, a zarazem rzetelność w wykonywaniu podjętych zadań.Dodał: Oliwia Szotkowska (7158)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
grudzień 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: grudzień

2020/12/6 2020/12/10