Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
22.05
2017

XV Rajd imienia Jerzego Kukuczki już za nami

XV Rajd imienia Jerzego Kukuczki już za nami

            W piątek 19 maja w Istebnej odbył się jubileuszowy XV Rajd imienia Jerzego Kukuczki, który zbiegł się z 30- leciem zdobycia przez himalaistę z Istebnej korony Himalajów. Pogoda na ten dzień zdawała się być „zamówiona” bowiem z bezchmurnego nieba od rana mocno przygrzewało słońce a górskie szlaki w przepięknej majowej odsłonie zachęcały do wędrówek. Nie tylko pogoda ale i pozytywna energia uczestników oraz moc atrakcji w programie sprawiły, że ten dzień był naprawdę wyjątkowy! W Rajdzie wzięła udział rekordowa ilość uczestników, których było aż 886!! Przyjechali z różnych zakątków Polski, między innymi z: Łodzi, Wrocławia, Poznania, Korzkwi, Kalnej, Skoczowa, Wisły, Jastrzębia Zdroju, Katowic, Istebnej, Koniakowa, Ustronia, czy Jaworzynki.

            Rajd im. Jerzego Kukuczki to  impreza organizowana corocznie przez oddział PTTK Wisła w Wiśle przy współpracy z Urzędem Miasta w Wiśle i Urzędem Gminy w Istebnej. Honorowy patronat obejmuje nad nim pani Cecylia Kukuczka, wdowa po Jerzym Kukuczce. Cel to popularyzacja turystyki, poszerzenie wiedzy o osiągnięciach Jerzego Kukuczki, propagowanie przyrodniczych i krajobrazowych walorów Beskidu Śląskiego oraz bezpieczeństwa w górach.

            W tym roku wytyczono aż 6 tras rajdu, które spotykały się na mecie – w Amfiteatrze „Pod Skocznią” w Istebnej. Funkcję Komandora Rajdu pełnił pan Krzysztof Rudziński, , Zastępcą Komandora d/s organizacyjnych był pan Józef Polok – Zastępca Wójta Gminy Istebna, zaś Zastępcą Komandora d/s programowych - pan Stanisław Cendrzak, Sekretarzem była pani Danuta Legierska. Członkami komitetu organizacyjnego Rajdu byli również – pan Tadeusz Leżański, pan Zbigniew Magnowski i pan Włodzimierz Zwierzchowski.

            W programie uroczystego zakończenia Rajdu atrakcji jak zawsze nie brakowało! Wszystkich przybyłych na metę serdecznie witała prowadząca wydarzenie konferansjerka Aneta Legierska. Po przybyciu "Pod Skocznię' każdy uczestnik rajdu otrzymał gorący posiłek. Śmiałkowie mogli również spróbować swoich sił w prowadzonych na boisku konkurencjach: skokach w workach, strzelaniu z łuku, czy przeciąganiu liny. O godz. 13.00 rozpoczęto konkurs, w którym reprezentanci szkół mogli wykazać się wiedzą o Jerzym Kukuczce i Beskidzie Śląskim. Następnie można było podziwiać folklor naszego regionu w znakomitym wykonaniu młodych górali z Zespołu „Mała Istebna” działającego przy OPP w Koniakowie pod opieką kierowniczki Marii Motyki. Na scenie garść ciekawostek opowiedział nam pan Tadeusz Rucki - gawędziarz i twórca trombit, który dźwiękiem rogu pasterskiego uświetnił program artystyczny.

            Obejrzeliśmy również profesjonalny pokaz ratownictwa górskiego, bo w końcu z wypadkami na dużych wysokościach nie ma żartów. Na szczęście dwie „poszkodowane” dziewczyny znalazły się w dobrych rękach. Szybko, sprawnie, z użyciem najnowszych technik ratowniczych odratowali ich strażacy z jednostki OSP Istebna Centrum. Można było na własne oczy zobaczyć, jak właściwie przeprowadzona akcja może uratować komuś życie w górach. Przyszedł także czas na rozstrzygnięcie konkursu wiedzy i odbywającego się w ramach Rajdu konkursu plastycznego. Nagrody najlepszym wręczyli : pani Cecylia Kukuczka i pan Józef Polok Zastępca Wójta Gminy Istebna. Nie zabrakło również wrażeń muzycznych, bowiem reprezentacje szkół biorących udział w wydarzeniu przedstawiły program artystyczny, w którym królowały oczywiście  piosenki turystyczne. Na koniec pani Cecylia Kukuczka i pan Józef Polok złożyli serdeczne gratulacje i podziękowania wszystkim uczestnikom XV Rajdu Kukuczki.

Widowiskowym zakończeniem programu był…. zimny prysznic wprost z ... węża strażackiego. Zważywszy na lejący się z nieba żar, ten pomysł został przez wszystkich przyjęty z wielkim entuzjazmem!!

            Na koniec, by tradycji stało się zadość, delegacja złożyła kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową Jerzego Kukuczki na budynku Ośrodka Kultury w Istebnej. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 58 w Poznaniu uczcili tutaj swego patrona i odśpiewali hymn szkoły z dumnie brzmiącym refrenem: „W Himalaje w Himalaje, na szczyty Lhotse i K2/ W Himalaje w Himalaje… przezwycięż trudy, słabość, strach.” Pani Cecylia Kukuczka serdecznie podziękowała im za obecność i zapewniła, że świat stoi przed nimi otworem i jeśli tylko zechcą, zdobędą kiedyś wymarzone szczyty tak jak wielki patron ich szkoły.

            Tym pięknym akcentem zakończył się XV Rajd imienia Jerzego Kukuczki. Cieszy rosnąca frekwencja , co jest dowodem na to, że etos stawiania wyzwań i pokonywania słabości nie przeszedł jeszcze do historii.

            Wielkie podziękowania należą się całemu kierownictwu Rajdu imienia Jerzego Kukuczki za ogromne zaangażowanie włożone w jego przygotowanie. Wyrazy wdzięczności należą się również przewodnikom, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteki Publicznej w Istebnej, wszystkim odpowiedzialnym za program artystyczny, obsługę i przebieg wydarzenia a także pedagogom, pod których kierunkiem młodzież mogła wziąć udział w tym wydarzeniu, które z pewnością zapisze się w ich pamięci jako pięknie i wartościowo przeżyty majowy dzień

Oprac. BJ
 Dodał: (5417)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2022/10/7