Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
26.06
2017

Wystawa Twórczości Ludowej i Koronkowe Kreacje otwarte

W salach wystawowych Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej zostały uroczyście otwarte wystawy, które można będzie zwiedzać w najbliższych miesiącach.

Co roku w drugiej połowie czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury zaczyna się szczególny czas…. Z bliższych i dalszych zakątków Beskidzkiej Trójwsi zaczynają zjeżdżać się twórcy ludowi, a każdy z nich przynosi swoje dzieła – z dnia na dzień przybywa świeżo nakrochmalonych „róziciek kóniokowskich”, drewnianych rzeźb, haftów, ceramiki i obrazów. Aż w końcu kolejna Wystawa Twórczości Ludowej jest gotowa, a gdy przekraczamy jej próg, zewsząd otacza nas piękno. Tutaj inwencja łączy się z tradycją, zmysł harmonii i estetyki z precyzją i pracowitością. Tutaj turyści i zwiedzający mogą zachwycić się tym, co z materiałów tak prostych i zwykłych  jak nić, płótno czy kawałek drewna potrafią stworzyć zdolne góralskie ręce.  

Tegoroczna wystawa została uroczyście otwarta w dniu 26 czerwca 2017 roku. Przy tej okazji świętowaliśmy XXXV jubileusz wystawy organizowanej w ramach 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Jak co roku wernisaż rozpoczęło uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali przedstawiciele władz gminy Istebna i miasta Wisła. W sali, gdzie przygotowano przepiękną ekspozycję, licznie zgormadzonych gości przywitała Elżbieta Legierska – Niewiadomska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, która opowiedziała o zgromadzonych tu dziełach i ich autorach.

Na wystawie jak co roku króluje koronka koniakowska w różnych odsłonach – zobaczymy tu ogromne serwety, owalne bieżniki, rękawiczki, koronkowe witrażyki  oraz arcydzieła z najcieńszych nici autorstwa Marioli Wojtas. Zobaczymy tu również rzeźbę ludową w wykonaniu między innymi: Jana Bojki, Józefa Zowady, Zbigniewa Krężeloka, Antoniego Bielesza, Michała Kobielusza. Cieszą oko misterne hafty, ceramika Justyny Łodzińskiej inspirowana koronką, wszelakich ozdób świątecznych i wielkanocnych, toreb. Zachwycają ludowe obrazy „Beskidzkiego Nikifora” Jakuba Gazurka, możemy obejrzeć też twórczość Arkadiusza Legierskiego, Jana Żyrka, Doroty Gajdowicz czy Katarzyny Legierskiej. Nie mogło też rzecz jasna zabraknąć koszyczków wyplatanych z korzenia świerkowego przez Jana Zogatę z Jaworzynki oraz strojów regionalnych: „procnie wysitych” kabotków, koszul czy bruclika. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś, co go zachwyci … i co być może zechce zabrać ze sobą do domu. 

Podczas wernisażu Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek podziękował i pogratulował twórcom talentu i chęci, by go rozwijać. Wyraził radość, że po raz kolejny możemy szczycić się tak wspaniałą ekspozycją. Wernisaż zaszczycili również swoją obecnością: Zastępca Wójta Gminy Istebna Józef Polok, Sekretarz Miasta Wisła Sylwester Foltyn, Dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury Maria Bujok, Skarbnik Gminy Istebna Bronisława Fiedor, sołtys Koniakowa Jan Gazur, sołtys Istebnej Jerzy Michałek, sołtys Jaworzynki Paweł Rucki, radny gminy Istebna Józef Michałek. Nie zabrakło góralskiej muzyki – oprawę muzyczną wernisażu zapewnił Zbigniew Wałach, który na skrzypcach zagrał kilka tradycyjnych piosenek. 

Z okazji jubileuszu warto spojrzeć nieco wstecz i nadmienić, że Wystawa Twórczości Ludowej organizowana jest rokrocznie od 1982 roku. Na pomysł jej prowadzenia wpadł Stanisław Probosz (ówczesny naczelnik Gminy Istebna) wraz z żoną Franciszką Probosz. Zauważyli, że w regionie Beskidzkiej Trójwsi niemal w każdym domu mieszka jakiś twórca ludowy i że warto to niespotykane nigdzie indziej bogactwo przedstawić odwiedzającym gminę turystom. Był to jak najbardziej trafiony pomysł. Dziś Wystawa Twórczości Ludowej stanowi wizytówkę Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. To jedna z najchętniej odwiedzanych ekspozycji w regionie. Tu można nacieszyć oczy prawdziwym pięknem i przekonać na własne oczy, że... „nie wszystko jest made in China”. 

Wystawę Twórczości Ludowej będzie można podziwiać aż do połowy października przez 7 dni w tygodniu od 10.00 – 18.00. Wszystkich serdecznie zapraszamy do zwiedzania, a twórców nadal zachęcamy do przynoszenia swoich dzieł, by mogły one jeszcze bardziej wzbogacić ekspozycję.

Tekst: Barbara Juroszek


Zobacz reportaż:
Otwarcie Wystawy Twórczości Ludowej i Koronkowych Kreacji


Dodał: (5486)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
maj 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: maj

2021/05/18