Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy mieszkańca
5.12
2017

Winter Cocktail w Ambasadzie RP w Brukseli

29 listopada Gmina Istebna wzięła udział w Winter Cocktail w Polskiej Ambasadzie w Brukseli.

Historia naszego udziału w tym niecodziennym wydarzeniu rozpoczęła się ponad miesiąc temu, kiedy to Amanda Caban ze Stowarzyszenia „Pro Silesia” zaprosiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Elżbietę Legierską - Niewiadomską do Urzędu Miasta w Cieszynie na spotkanie organizacyjne w sprawie wyjazdu do Brukseli. Burmistrz Ryszard Macura wyraził zainteresowanie Beskidzką Piątką prosząc o przyłączenie się do organizacji i wspólnej promocji Śląska Cieszyńskiego. Bardzo ucieszył nas gest solidarności i z chęcią zadeklarowaliśmy przygotowanie regionalnego poczęstunku oraz wystawy koronek koniakowskich.

Zwróciliśmy się o sponsoring do naszych lokalnych producentów, którzy z chęcią zapewnili nam swoje wyroby. Tutaj gorąco dziękujemy Leszkowi i Zbigniewowi Legierskiemu właścicielom Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Legierski z Istebnej, Markowi Kawulokowi z Piekarni „Koniaków” oraz Marii Kohut z Centrum Pasterskiego w Koniakowie. Dzięki nim mogliśmy zaserwować pyszne wędliny, oscypki i chleby. Jak już wspomniałam reprezentowaliśmy Beskidzką Piątkę, więc reszta miejscowości również zapewniła swoje specjały. Pojawiły się wiślańskie kołocze, miodunka, ustrońskie piwo „Wrzos”, cieszyńskie ciasteczka oraz brennieńskie czekoladki. Te wszystkie pyszności, muzyka góralska kapeli „Po Pieronie” i cudowna atmosfera, którą tam zapewniliśmy sprawiła, iż goście nie mieli ochoty opuszczać ambasady. Ponoć zwykle wszyscy po części oficjalnej uciekają. Tym razem było inaczej. Właściwie mnie to nie dziwi. Przecież górale są najlepsi w tworzeniu wspaniałej atmosfery.

Winter Cocktail prowadził Jacek Filus, długoletni dziennikarz Radia Katowice, wykładowca dziennikarstwa UŚ. „The power flows from the mountains”, czyli siła płynie z gór, to była myśl przewodnia pamiętnego wieczoru. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Dom Polski Południowej w Brukseli. Wśród zaproszonych gości znaleźli się posłowie Parlamentu Europejskiego, komisarz Elżbieta Bieńkowska, przedstawiciele biur polskich regionów jak również regionów partnerskich oraz przyjaciele DPP. Gości przywitał gospodarz, Jego Ekscelencja Artur Orzechowski, Ambasador RP w Królestwie Belgii. O sile Śląska i potrzebie współpracy oraz zrównoważonego rozwoju między regionami Małopolskim, Śląskim i Opolskim mówili w swoich przemowach przedstawiciele zaproszonych delegacji z regionów Domu Polski Południowej. Byli nimi: Stanisław Sorys - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Michał Gramatyka - Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Kazimierz Karolczak – Przewodniczący Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, Ryszard Macura - Burmistrz Cieszyna jak również profesor Wiesław Banyś – Prezes Stowarzyszenia « Pro Silesia » Biznes – Nauka – Samorząd.

Dla wyjaśnienia, od 1 listopada 2017 roku Stowarzyszenie "Pro Silesia" przejęło zadania Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli. Organizacja powstała z inicjatywy władz Województwa Śląskiego, skupia ona podmioty reprezentujące środowiska biznesu i jego otoczenia, samorządu oraz nauki.

 

 Już przy wejściu do budynku zaproszeni goście mogli obejrzeć wystawę zdjęć przedstawiającą nasze miejscowości tworzące Beskidzką 5, czyli Brennę, Istebną, Szczyrk, Ustroń Wisłę oraz Cieszyn. Zapierające dech koronkowe kreacje Zuzanny Ptak z Koniakowa,  jak również koniakowskie koronki Marioli Wojtas promowały Śląsk Cieszyński. Prosto ze Śląska przyjechały wspomniane smakołyki i śląskie „dziywciacka” w tradycyjnych strojach: cieszyńskim i istebniańskim, czyli Agnieszka Szarzec z Biura Promocji Ustroń oraz Lucyna Ligocka – Kohut z GOK z Istebnej. Wisienką na torcie był występ kapeli « PoPieronie », który przyjechał do Brukseli prosto z Beskidu Żywieckiego aby zaprezentować gościom muzykę płynącą prosto z gór.

Ciągnące się rozmowy pozwoliły na nawiązanie licznych znajomości. Podróże kształcą i bardzo się cieszę, że mogłam reprezentować naszą gminę na arenie międzynarodowej. Być w gronie zacnych polityków, którzy na co dzień starają się o dobro dla naszego kraju, pomagają naszym rodakom mieszkającym w Belgii. Mogłam osobiście wysłuchać ich racji, co  rzuca nowe światło na ogląd polityki, która nie raz jawi się nam różnie.

Podsumowując wizyta w Brukseli była bardzo udana i miejmy nadzieję, że nasza promocja zaskarbi nam nowych gości i turystów oraz zapewni dobre imię.

 

Lucyna Ligocka - Kohut

 Dodał: (5696)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: listopad

2020/11/10