Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy mieszkańca
16.09
2019

Święto plonów już za nami!

Co roku we wrześniu nastaje taki wyjątkowy czas, kiedy w całej Trójwsi aż huczy od przygotowań. Gaździny na potęgę pieką kołocze i wiją wóniónczki. Gazdowie w placach rychtujóm wozy, traktory, furmanki do najbardziej „paradnej” jazdy tego roku. To znak, że właśnie nadchodzą dożynki istebniańskie– wielkie święto plonów, „pospolite ruszenie gazdów”. W tym roku uroczystość przypadła na słoneczną, przepiękną niedzielę 15 września 2019 roku. 

Na tegorocznych dożynkach rolę przewodnią pełniła wieś Koniaków. O godz. 11.30 w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła w Koniakowie odprawiona została uroczysta Msza Dożynkowa, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Krzysztof Pacyga. Po nabożeństwie wszystkie drogi prowadziły do istebniańskiego amfiteatru. Na czele korowodu galopowała banderia konna złożona z młodszych i starszych jeźdźców z Trójwsi, za nimi zaś pięknie i fantazyjnie „umojone” wozy, kolasy, furgonetki, traktory, zaprzęgi, motocykle. Stukot końskich kopyt, warczenie silników, a przede wszystkim góralski śpiew i muzyka tworzyły ścieżkę dźwiękową do pięknego obrazu. Na wozach jechali również włodarze gminni i powiatowi z Wójtem Łucją Michałek na czele, delegacje zaprzyjaźnionych gmin, duchowni i gazdowie poszczególnych placów. Nie brakło reprezentacji myśliwych z Kół Łowieckich „Olza” i „Istebna”, Zespołów Regionalnych czy Koła Gospodyń Wiejskich z Koniakowa, Istebnej i Jaworzynki Korowód sprawnie eskortowali niezawodni strażacy z gminnych jednostek OSP.

Tłumy zgromadzone w istebniańskim amfiteatrze powitała uwielbiana przez publiczność konferansjerka Elżbieta Legierska- Niewiadomska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Na jej prośbę Orkiestra Dęta z Jaworzynki zagrała Hymn Narodowy, który zawsze rozpoczyna ceremoniał dożynkowy. Następnie Stanisław Legierski Przewodniczący Rady Gminy Istebna powitał wszystkich zgromadzonych gości. Zaś na rogach pasterskich i trombitach zagrali Tadeusz Rucki i Antoni Adamus oraz muzycy NOSPR-u.

Symboliczną chwilą, która zwykle nieodłącznie kojarzy nam się z dożynkami jest przekazanie chlebów przez gazdów dożynkowych. Zaszczytną rolę głównych gospodarzy pełnili w tym roku Barbara i Janusz Legierscy z Odkrzasu. Gospodarzami z Istebnej byli Maria i Franciszek Juroszek z Haratyków. Gazdami parafii ewangelicko – augsburskiej byli Marzena Sikora i Mirosław Śliwka. Parafię w Jaworzynce Centrum reprezentowali Sabina i Mieczysław Zogata z przysiółka Bestwiny, a Jaworzynkę – Trzycatek Anna i Piotr Jałowiczor od Korbasa.

Na wstępie Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek wraz z Zastępcą Ryszardem Macurą powitali wspólnie wszystkich gości. Odczytali także List od Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej i fragment listu Wiceministra Stanisława Szweda. List przekazał również Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz.

Następnie konferansjerka Elżbieta Legierska – Niewiadomska zaprosiła na scenę grupę śpiewaczą „Leszczynianie” , aby zaśpiewali „jako się w gróniach spiywo”. Starodawnymi pieśniami jak „Stóń synećku z rana” , „Wiwat wiwat zaśpiewajmy” rozpoczęto ceremoniał dożynkowy.

By pięknej tradycji stało się zadość, przekazano bochny chleba dożynkowego samorządowcom i duchownym a preludium był piękny wiersz o chlebie wygłoszony przez gaździnę dożynkową . Wójt Gminy Łucja Michałek przyjmując chleb z gazdowskich rąk wygłosiła okolicznościowe przemówienie. „Wiele osób musiało na niego pracować i za tę pracę, wasze zaangażowanie serdecznie dziękuję. Przeżyliśmy ciężką zimę i upalne lato. (...)Nie jest łatwo pracować na beskidzkiej ziemi, ale Pan Bóg pobłogosławił nam plonami. Jeżeli będziemy wspólnie pracować, to będą one z roku na rok coraz większe. ”- podkreśliła gospodyni Gminy. W szczególny sposób podziękowała KGW Koniaków, KGW Istebna i KGW Jaworzynka za przygotowanie gastronomii. W tym roku po raz pierwszy zaproszono na obiad wszystkich uczestników korowodu. Zostało przygotowane ponad 800 porcji, które można było zjeść wspólnie pod namiotem. Dzięki temu „dożynkowicze” pozostali w amfiteatrze dłużej niż zwykle.

Dożynkowe chleby przyjęli także: Zastępca Wójta Ryszard Macura, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Krzysztof Pacyga, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski , proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Istebnej ks. Dariusz Madzia, sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, sołtys Istebnej Barbara Juroszek, sołtys Koniakowa Jan Gazur, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka.

Wszystkich wzruszyła wspólnie odśpiewana pieśń „Ojcowski dom”. „Biołymi głosami” zaśpiewały także małe solistki Jagna Suszka i Martyna Legierska. Potem zaprezentowali się mali heligoniści z „Małego Koniakowa” działającego w ramach OPP w Koniakowie wraz ze swoim instruktorem Bartkiem Rybką.

Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na konkurencje dla gazdów. Pierwszą z nich było siłowanie na rękę prowadzone przez Barbarę Juroszek (sołtys Istebnej ale i... dwukrotną złotą medalistkę ubiegłorocznych mistrzostw Polski w armwrestlingu) i Marię Juroszek. Tutaj najsilniejszą parą okazali się Katarzyna i Stanisław Suszka z Koniakowa Szańców. Drugą konkurencją było kręcenie powrósła, gdzie zadanim chłopa było „kryncyni” , a baby- „popuśczani”, w którym przodowali Sylwia i Stanisław Mojeścikowie z Istebnej a trzecią – noszenie wajec „do gniozda” na czas. Wszyscy uczestnicy dostali po solidnym zapasie żyta i pszenicy sponsorowanym przez Mieczysława i Lucynę Lenartowicz z Branic. Wszyscy stanęli na wysokości zadania, a uroku wszystkiemu dodał dowcipny komentarz szefowej istebniańskiego GOK- u.

Po rywalizacji pozostała w amfiteatrze publiczność stała się świadkami wydarzenia niezwykłego. Był to koncert z okazji 25 rocznicy śmierci i 63 rocznicy urodzin Ryszarda Riedla przypadającej na 7 IX tego roku. Muzycy z Beskidzkiej Trójwsi,a także Śląska Cieszyńskiego i Podbeskidzia oraz kapela Wałasi wspominali legendarnego lidera Dżemu w koncercie poświęconym jego pamięci zatytułowanym "Memory Of Ryszard Riedel". Pomysłodawcą koncertu był lider zespołu „Strange” Artur Kupczyk. W aranżacjach piosenek Ryśka wystąpiły trzy pokolenia muzyków których łączy pasja i miłość do muzyki. Byli to m.in. Bartek Rybka, Artur Kupczyk, Zbigniew Walach, Bolek Niedoba, Edyta Mojeścik, Kasia Kwaśny i Błażej Knopek, który czuwał nad aranżacją utworów. Na koniec na wszystkich czekała zabawa taneczna z DJ-em Kamilem Kwapiszem.

Uczestnicy chętnie rozgrzewali się gorącymi plackami z blaszy i innymi daniami serwowanymi przez Szkołę Podstawową nr 1 w Koniakowie i Szkołę Podstawową nr 2 w Koniakowie Rastoce. Niezmiennym powodzeniem cieszył się także kołocz dożynkowy.

Tegoroczne niezaprzeczalnie piękne dożynki istebniańskie z pewnością na długo zostaną w naszej pamięci. Gazdowie spisali się na medal i za to należą im się ogromne podziękowania. Jak mówi ostatni wers dożynkowego wiersza wygłaszanego podczas uroczystości „każdo impreza blednie przy tych Dożinkach w Istebnej” i w istocie te słowa nie są chyba przesadzone!

Podczas Dożynek Istebniańskich obecni byli: Jan Kawulok - Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Andrzej Molin Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński, Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Zastępca Wójta Gminy Istebna Ryszard Macura, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski , Radni Gminy Istebna, Józef Herzyk - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego, Monika Wałach - Kaczmarzyk - Radna Powiatu Cieszyńskiego, Janusz Juroszek – Radny Powiatu Cieszyńskiego, Sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, Sołtys Koniakowa Jan Gazur , Starosta Gminy Hrcava Marek Sikora, Sylwester Foltyn Sekretarz Miasta Wisła , Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka, prezes LGD Cieszyńska Kraina Dominika Tyrna, Mirosław Kukuczka Prezes Zarządu Gminnych Jednostek OSP, Natalia Tokarska Redaktor Naczelna GZC, Józef Michałek z Radia Istebna, proboszcze parafii Trójwsi i duchowieństwo, dyrektorzy szkół z Gminy Istebna i wiele innych gości.

Organizatorzy dziękują sponsorom Dożynek Istebniańskich: Kompanii Piwowarskiej Tyskie, Piekarniom: PROPIEK z Istebnej, FRADA z Istebnej, KAWULOK z Koniakowa, u JONCZOKA z Istebnej za podarowanie przepięknie ustrojonych bochnów chleba dożynkowego, Mieczysławowi i Lucynie Lenartowiczom z Branic za przekazanie plonów rolnych i nagród w konkurencjach dla gazdów, Panu Jerzemu Kawulokowi za kwiaty, z których mogliśmy wykonać dekorację sceny. Składamy szczególne podziękowanie kołom KGW z Gminy Istebna za przygotowanie posiłków dla uczestników korowodu.

Przede wszystkim dziękujemy wszystkim gazdom i zaangażowanym mieszkańcom z parafii w Istebnej Centrum (przysiółki: Haratyki, Michałki, Kubale, Kulónki, Kympka, Wojtki, Kawule, Wojtki,Centrum, Gazury , Kiepki, Miki i Dzielec) , parafii Stecówka (przysiółek Pietroszonka), parafii w Jaworzynce – Centrum (Bucznik, Kawuloki, Bestwiny), oraz Jaworzynce – Trzycatku (Korbasy, Polana, Duraje, Zagroń), parafii w Koniakowie (Szańce, Centrum, Odkrzas, Dachtony) , oraz parafii ewangelicko- augsburskiej w Istebnej. To właśnie Wy, podejmując trud wspólnej organizacji, strojenia wozów, ubierając strój regionalny i przybywając pod skocznię, tworzycie niezwykłą atmosferę i pielęgnujecie piękną tradycję Dożynek Istebniańskich.

oprac. Barbara Juroszek

 

Poniżej zdjęć znajdą Państwo link do pełnej fotogalerii Gminnych Dożynek Istebniańskich autorstwa Jacka Kohuta.

Serdecznie polecamy także relacje:

Pani Bronki Polok

Pana Michała Kuźmy

Okiem Fotoreportera

Radia Istebna

Dziękujemy za to, że uwiecznili Państwo piękno naszej tradycji i towarzyszą nam zawsze w ważnych dla naszej społeczności chwilach!


Zobacz reportaż:
Dożynki 2019


Dodał: Barbara Juroszek (6905)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
grudzień 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: grudzień

2020/12/6 2020/12/10