Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
11.11
2020

Święto Niepodległości w naszej Gminie

Bo kto nie kochał kraju żadnego i nie żył
chociaż przez chwilę jego ognia drżeniem,
chociaż i w dniu potopu w tę miłość nie wierzył,
to temu żadna ziemia nie będzie zbawieniem.

Krzysztof Kamil Baczyński

Tegoroczne Obchody Święta Niepodległości w Gminie Istebna należą do historycznych. Po raz pierwszy w zagrożeniu pandemicznym ale nie mniej godnie i z należytą dbałością o ważne miejsca pamięci na naszej ziemi, delegacje samorządu, stowarzyszeń, organizacji uczciły narodowe święto.

Obchody rozpoczęły się rano na Koczym Zamku w Koniakowie, gdzie pod pomnikiem poległych żołnierzy AK wiązanki kwiatów oraz znicze złożyła delegacja Rady Gminy Istebna w składzie: Przewodniczący Stanisław Legierski, Ignacy Zowada i Michał Kohut, a później Sołtys Wsi Koniaków Jan Gazur, rada sołecka oraz delegacje jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

W Jaworzynce, przy dębie papieskim i pomniku „Wolna i Niepodległa” wspólnie modlili się pod przewodnictwem proboszcza Stanisława Pindla Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Dyrektor GOK Istebna Łucja Dusek – Francuz, Sołtys Wsi Jaworzynka Bogusława Kawulok i radni Gminy Istebna.

Kolejnym miejscem pamięci był położony w centrum Istebnej pomnik pomordowanych w czasie II Wojny Światowej. Tutaj też do obchodów przyłączyli się: Radni Gminy Istebna, ustępująca Sekretarz Gminy Istebna Teresa Łaszewska, działaczka Związku Kombatantów – Maria Kohut, Sołtys Wsi Istebna Barbara Juroszek. Szczególnego charakteru dodał obchodom udział warty honorowej Cieszyńskiego batalionu13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kwiaty i znicze złożone zostały także na cmentarzu ewangelickim na grobie pierwszego poległego na naszym terenie żołnierza Pawła Gustawa Pilcha, na mogile pomordowanych na istebniańskim cmentarzu, a także w istebniańskim parku przy pomniku Pawła Stalmacha.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w programie uroczystości była Msza Święta w Kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej Centrum. Proboszcz parafii, ks. dziekan Tadeusz Pietrzyk zaprosił zgromadzonych do wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny. W homilii, nawiązując do historii patrona dnia – św. Marcina mówił o tym, że należy być patriotą nie tylko w czasie zrywów, czy kiedy wszystko jest dobrze ale także na co dzień i w czasie trudnym. Na koniec odśpiewano wspólnie hymn „Boże coś Polskę...”

Gminne Obchody Święta Niepodległości zorganizowane zostały pod patronatem Wójta oraz Rady Gminy Istebna . W uroczystościach udział wzięli , przy odpowiednim podziale na mniejsze grupy w związku z obostrzeniami: Łucja Michałek - Wójt Gminy Istebna, Radni Gminy Istebna na czele z przewodniczącym Stanisławem Legierskim, Sołtys Istebnej Barbara Juroszek, Sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, Sołtys Koniakowa Jan Gazur, delegacja Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteki Publicznej w Istebnej z Dyrektor Łucją Dusek – Francuz na czele, działaczka Związku Kombatantów – Maria Kohut.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakiś sposób włączyli się w obchody a także tym, którzy pragnęli to zrobić ale zostali w domach ze względów bezpieczeństwa. 

Relację przygotowala Barbara Juroszek


Zobacz reportaż:
Narodowe Święto Niepodległości


Dodał: Mariusz Siąkała (7614)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: listopad

2021/11/2 2021/11/5 2021/11/6 2021/11/10 2021/11/11 2021/11/20 2021/11/28