Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
27.12
2018

Świąteczne kolędowanie Zespołu „Istebna” z udziałem pary prezydenckiej

Zdecydowanie jedną z najpiękniejszych tradycji naszego regionu jest połazowanie „na Szczepana”- stary zwyczaj składania sobie dobrych życzeń i dzielenie się prawdą o Bożym Narodzeniu poprzez słowo, śpiew i wspólne muzykowanie. A kiedy za połazowanie zabiera się Zespół Regionalny „Istebna”,  to nawet para prezydencka przyjeżdża z Warszawy, by móc posłuchać góralskich kolęd i pastorałek. Tak było i w tym roku!

26 grudnia zgodnie z tradycją odbyło się świąteczne kolędowanie Zespołu Regionalnego „Istebna”, które tym razem miało miejsce w cieniu ośnieżonej Ochodzitej - w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Koniakowie. Wśród licznie zgromadzonej publiki nie zabrakło Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z małżonką Agatą Kornhauser – Dudą, Wójta Gminy Istebna Łucji Michałek oraz  Dziekana Dekanatu Istebniańskiego ks. Tadeusza Pietrzyka. Tym razem z pięknym wydarzeniem połączony był szczytny cel – koncert miał wymiar charytatywny a zebrane podczas niego pieniądze przeznaczone zostały na rehabilitację Jacka Haratyka z Koniakowa, który w tym roku uległ nieszczęśliwemu wypadkowi.

Zebranych powitała szefowa Zespołu Istebna Maria Motyka zapraszając do wysłuchania koncertu połączonych sił „Istebnej” i „Małej Istebnej”, grupy śpiewaczej „Leszczynianie” wraz z wielopokoleniowym składem istebniańskich górali. A potem, po raz kolejny o cudzie Bożego Narodzenia opowiedział dźwięk trąbity, fujarki, hóśli i heligonki, a przede wszystkim moc góralskich głosów – tych dojrzałych i tych dziecięcych, a także piękno słów kolęd i tradycyjnych pastorałek. Na koniec nie mogło zabraknąć góralskich powinszowań : „Na ściynści, na zdrowi, na tyn to tu Nowy Rok, cobyście byli zdrowi cały rok”.

Pełnym głębokiej refleksji komentarzem opatrzył koncert pan Józef Broda, który mówił o tym jak ważne jest to, by mieć ręce i serce zawsze otwarte dla drugiego, być gotowym do przebaczenia, „zaciśniętą pięść zamienić na żłobek”. Wzruszenie było wielkie, gdy odczytano list Jacka Haratyka, który serdecznie dziękował zebranym za udzieloną pomoc. Zaś słowa „wierzę, że Pan Bóg wyprowadzi z tej sytuacji wiele dobra” w tej sytuacji zabrzmiały naprawdę heroicznie i były chyba dla wszystkich zebranych najpiękniejszą lekcją na ten świąteczny czas.

 „Mamy wielką przyjemność być z wami na tym kolędowym spotkaniu. To dla nas niezwykle miła okoliczność spotkać się z Państwem , wspólnie kolędować, a przede wszystkim być przez te półtorej godziny członkami waszej wspólnoty. ” – powiedział na zakończenie koncertu Prezydent RP Andrzej Duda składając wszystkim życzenia wspaniałego 2019 roku. Także Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek złożyła wszystkim zebranym serdeczne życzenia zdrowia, błogosławieństwa Bożego i wszelkiej pomyślności na ten świąteczny czas i nadchodzący nowy rok.

Boże Narodzenie to czas, który kojarzy nam się ze światłem i blaskiem. Na tym wyjątkowym koncercie w Koniakowie także go nie brakowało. Lśniły światła na choince, biel kabotków i knefle przy bruclikach. Dźwięczały mocne głosy góralek i górali. Błyszczały łzy w oczach wzruszonych słuchaczy, którzy, choć w telewizji nie brak koncertów świątecznych dostępnych „na wyciągnięcie pilota”, postanowili wspólnie przeżyć ten wieczór szukając czegoś autentycznego, a przy okazji udzielić pomocy komuś, kto znalazł się w potrzebie.  I choć zgasną w końcu iluminacje, a z bombek na choince może osypie się brokat ale ten prawdziwy blask, ciepło i piękno tego koncertu warto zapamiętać z tegorocznych „Godnich świąt”.

BJ

Zapraszamy do obejrzenia pięknej fotorelacji Okiem Fotoreportera

foto. Daniel FranekDodał: Oliwia Szotkowska (6417)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5