Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
8.05
2017

Wernisaż fotografii Trójstyk - radość zwiedzania

Wernisaż wystaw fotografii „Znane i nieznane atrakcje Trójstyku” oraz „Beskid Śląski aktywnie” w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji, Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej.

 

4 maja 2017 roku, w piątkowe popołudnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej odbył się wernisaż wystawy fotografii składającej się z dwóch części pt. „Znane i nieznane atrakcje Trójstyku” oraz „Beskid cieszyński aktywnie”. Jest to kolejne wydarzenie wpisane w realizację transgranicznego projektu: „Trójstyk -radość zwiedzania” realizowanego wspólnie z partnerami z Mostów koło Jabłonkowa.

Zebranych przywitała Aneta Legierska – kierownik Promocji i Informacji Turystycznej w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, koordynator projektu. Przedstawiła główną ideę  przyświecającą ekspozycji, jaką jest odkrycie bogactwa regionu Trójstyku i zacieśnienie więzi z naszymi sąsiadami zza Olzy. W serdecznych słowach pogratulowała również wszystkim fotografom za możliwość prezentacji świata zatrzymanego ich obiektywem. W szczególny sposób podziękowała Jackowi Kohutowi, pracownikowi Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji Turystycznej w Istebnej za to, że od lat wykonuje zdjęcia, które pojawiają się w folderach, na stronie internetowej i w mediach. Swoje słowa wdzięczności za jego pracę skierowali również Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek i Zastępca Wójta  Józef Polok.

Amerykański fotograf Ansel Adams powiedział kiedyś: „Chciałbym czasem znaleźć się w takim miejscu, gdzie Bóg czeka tylko, aby komuś otworzyć migawkę”. Bez wątpienia Jacek Kohut, przemierzając nasze beskidzkie ścieżki z aparatem znalazł wiele takich miejsc… To  prawdziwy pasjonat fotografii, nieodmiennie rozmiłowany w naszej rodzimej ziemi. Fotografią zajmuje się już od 42 lat. Na wystawę przyniósł nawet swój drugi aparat – Zenit, który dziś ma dla niego wartość przede wszystkim sentymentalną. Dobrze wie, gdzie może zastać najpiękniejszy jesienny wschód słońca, a gdzie warto wybrać się w zimowy mroźny poranek, by uchwycić unoszące się nad groniami mgły. Choć fotografuje Trójwieś Beskidzką od tak wielu lat, nie otarł się o rutynę – za każdym razem potrafi uchwycić coś innego–  starą drewutnię w Rastoce, feerię barw korowodu dożynkowego, uśmiech hinduskiej dziewczyny podczas Festynu Istebniańskiego...  Raz jego „modelką” jest Młoda Górą o zmierzchu, innym razem Koczy Zamek w blasku zimowego słońca. Wychwytuje też rozmaite anomalia przyrody, „perełki” i osobliwości jak pierwszy motyl w marcu, śnieg w środku wiosny, czy ostatni promyk słońca prześwitujący pomiędzy drzewami na Ochodzitej. Dzięki fotografiom Jacka Kohuta te cuda przyrody nie przemijają na zawsze ale pozostają - zarejestrowane, zatrzymane w kadrze i dzielone z innymi. Z milionów jego zdjęć utworzyła się piękna galeria życia naszej ziemi w ciągu ostatnich dekad – tego codziennego i odświętnego. To z pewnością galeria, którą warto byłoby kiedyś przedstawić w postaci pięknego albumu.  

Na wernisażu obecni byli również autorzy większości prezentowanych fotografii z cyklu „Beskid śląski aktywnie” : Michał Popieluch i Vladymir Prycek. Zdjęcia fotografów zza czeskiej granicy pokazują aktywną i sportową stronę regionu Trójstyku . Dynamiczne kadry robione „w biegu” rejestrują zmaganie człowieka z przyrodą i własnymi ograniczeniami. Zobaczymy tutaj nie tylko migawki z ekstremalnych górskich biegów : Nezmar Ultra Skymarathonu, czy Perun Sky Marathonu ale również paragliding, paddleboarding czy hokej, których można spróbować całkiem niedaleko, za czeską granicą. Patrząc na te zdjęcia, nie mamy wątpliwości, że region Trójstyku może dostarczyć nam całego spektrum przeżyć –począwszy od relaksującego spaceru aż po znaczny skok adrenaliny!

Na wernisażu obecni byli: Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek wraz z małżonką, Zastępca Wójta Józef Polok, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Stanisław Legierski wraz z małżonką, Teresa Łaszewska sekretarz Gminy Istebna, Andrzej Łaszewski z UG Istebna, Radni Gminy Istebna: Jarosław Hulawy, Leszek Bujok, Józef Michałek, sołtys Koniakowa Jan Gazur a także pracownicy GOTIC w Mostach koło Jabłonkowa, rodzina, współpracownicy, goście i znajomi fotografów.

Wystawę będzie można podziwiać w GOK- u do 30 maja, potem zaś przez cały miesiąc czerwiec eksponowana będzie w Mostach koło Jabłonkowa. Wszystkich serdecznie zapraszamy do aktywnego odkrywania znanych i nieznanych atrakcji Trójstyku.

Oprac. BJ
fot. Karina Czyż

 

 

Zrealizowano w ramach projektu TRÓJSTYK - RADOŚĆ ZWIEDZANIA / TROJMEZÍ - RADOST POZNÁVAT

Fundusz Mikroprojektów Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska w Euroregionie Śląsk Cieszyński -Těšínské Slezsko

Fond mikroprojektů Programu Interreg V-A Česká republika-Polsko v Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński, nr. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0000400

 Dodał: Aneta Legierska (5392)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2021/10/2 2021/10/3 2021/10/8 2021/10/9 2021/10/14 2021/10/17 2021/10/23