Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy mieszkańca
16.01
2020

Wernisaż wystawy

Wczorajszego wieczora w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej otwarta została pierwsza w tym roku ekspozycja czasowa. Wystawa Pobożność Ludowa inspiracją dla Artystów stanowi pokłosie zrealizowanego w październiku ubiegłego roku pleneru malarskiego, zorganizowanego przez Janusza Dyktę oraz Eugeniusza Królickiego – inicjatorów powstania jesienią roku 2017 Drogi Różańcowej ze Stecówki na Przysłop przy współpracy z malarką, graficzką i projektantką witraży Anitą Baenisch-Judą, która udzieliła im swego merytorycznego i organizacyjnego wsparcia.

Przybyłych na wernisaż gości, wśród których obecni byli Wójt Gminy Istebna  Łucja Michałek, Duszpasterz Domu Rekolekcyjnego EMAUS w Koniakowie Ksiądz Jacek Staniec, Sołtys Wsi Istebna Barbara Juroszek, Sołtys Wsi Koniaków Jan Gazur, Radna Powiatu Cieszyńskiego Monika Wałach-Kaczmarzyk, organizatorzy pleneru, artyści – Małgorzata Lazarek, Ewa Brodek – Piłat, Grażyna Kołodziejczyk-Pabiańczyk, Florian Kohut i Grzegorz Kuśnierz oraz liczni przedstawiciele Rady Gminy Istebna, a także wielu działaczy kultury powitała pełniąca funkcję Zastępcy Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Aneta Legierska. Następnie przekazała ona głos współpracującej z organizatorami pleneru instruktorce Ośrodka Kultury, która krótko przedstawiła uczestnikom wernisażu przebieg pleneru, a zarazem wyraziła nadzieję, iż prezentowana do końca lutego wystawa będzie dla zwiedzających nie tylko źródłem wrażeń estetycznych, ale także duchowych. W imieniu Ośrodka Kultury podziękowała ona także duchownym, nie tylko tym, bezpośrednio zaangażowanym w pracę duszpasterską na terenie Dekanatu Istebniańskiego, ale także wszystkim kapłanom, których posługa miała wpływ na kształtowanie się wiary uczestniczących w plenerze artystów.

Organizatorzy pleneru złożyli swoje serdeczne podziękowania nie tylko za samą  możliwość organizacji wystawy, ale przede wszystkim za obronę tradycyjnych wartości na terenie naszej gminy  przybyłej na wernisaż Wójt Gminy Istebna Łucji Michałek. Pani Wójt podziękowała organizatorom za realizację pleneru i wystawy, a także wyraziła zadowolenie z faktu, iż stanowi ona wyraz docenienia przywiązania naszych mieszkańców do wiary i związanej z nią tradycji.

Ważnym elementem wernisażu była dokonana przez Janusza Dyktę prezentacja artystów i ich prac oraz towarzyszące im podziękowania zarówno ze strony Gminnego Ośrodka Kultury, jak  organizatorów pleneru. Wyrazy wdzięczności skierowane zostały także pod adresem Pani Renaty Bielesz, która w swym pięknym, gościnnym Gospodarstwie Agroturystycznym „Na Połomiu” w rodzinnej i pełnej wiary atmosferze przez tydzień gościła artystów, których prace prezentowane są na wystawie oraz Nadleśnictwa Wisła, którego dyrekcja i pracownicy od samego początku wykazywali wielką przychylność zarówno dla idei powstania Drogi Różańcowej, jak i późniejszego pleneru.

Podczas wernisażu wystawy, na której podziwiać możemy wielorakie interpretacje artystyczne tematu pobożności ludowej zabraknąć nie mogło także kapłańskiego błogosławieństwa, którego zebranym udzielił Ks. Jacek Staniec.

Zwiedzanie wystawy oraz kuluarowe dyskusje gości z artystami trwały do późnego wieczora.

Wystawa „Pobożność Ludowa inspiracją dla Artystów” potrwa do 29 lutego 2020 r. Zarówno mieszkańców, jak i przebywających na feriach gości serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia!

O.Sz.

Sylwetki artystów

Anita Baenisch-Juda

Studia i dyplom z wyróżnieniem (1992) w ASP w Krakowie, Wydz. Grafiki w Katowicach. Pięć lat asystentka w tejże uczelni.

Nagrody i wyróżnienia; złota odznaka PRIMUS INTER PARES, Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki 1991, I nagroda na Międzynarodowej Wystawie Miniatury, Częstochowa 2000.

Udział w wielu międzynarodowych plenerach malarskich, wystawach krajowych i zagranicznych.

W pracach dominuje rysunek tuszem, przede wszystkim miniatury pejzażowe. Uprawia malarstwo akwarelowe i akrylowe. Projektuje i maluje witraże, głównie o tematyce sakralnej. Zajmuje się również projektowaniem graficznym,  w tym ilustracją książkową i kaligrafią.

Anna Pawęzowska

Studia i dyplom (1991) w ASP w Krakowie. Wydz. Grafiki w Katowicach.

Wyróżnienie z rysunku i malarstwa w pracowni prof. Jana  Dubiela. W latach 1991-97 projektant wnętrz największych sklepów odzieżowych w Katowicach. Projekty wystaw handlowych, które gazeta "Dziennik Zachodni" uznaje za najciekawsze w dziejach współczesnych Katowic. Wyróżnienie prac wystawienniczych w Muzeum Śląskim prezentujących rozwój reklamy handlowej na Śląsku.

Projektant stoisk florystycznych na targach w całej Polsce dla firmy Smithers Oasis Poland.

Uprawia malarstwo sztalugowe, sakralne, malarstwo pastelowe, jest projektantką wnętrz.

Autorka opatentowanej unikatowej dekoracji witrażowej o zastrzeżonej nazwie "Vojtral"

Udział w wystawach indywidualnych, zbiorowych i zagranicznych.

Małgorzata Lazarek

Absolwentka  Krakowskiej  ASP Wydział Grafiki w Katowicach. Akademia przyznała jej medal za całokształt. Zdobyła nagrodę główną na  Biennale Rysunku Studenckiego. Pracowała jako nauczyciel w Liceum Plastycznym, była grafikiem w SUPER EXPRESIE, rysowała dla wielu gazet i czasopism (Twój Styl, Gość Niedzielny, Super Express, Newsweek, Gazeta Wyborcza. Otrzymała  wiele nagród w  konkursach w Polsce i za granicą – jest dwunastokrotną laureatką MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY RYSUNKU SATYRYCZNEGO „SATYRYKON” w Legnicy i wielu innych konkursach satyrycznych. Za ilustracje do wierszy Zbigniewa Herberta otrzymała drugą nagrodę, a jej obraz olejny był „Obrazem Roku 2008”, rok później inny zdobył wyróżnienie w konkursie ZPAP o Katowice.
W roku 2013 otrzymała Grand Prix Satyrykonu i  Nagrodę  - „Piękniejsza Polska” – była jedyną wyróżnioną kobietą. Uprawia malarstwo, rysunek i ilustracje. Wystawia swoje prace w kraju i za granicą.

Grażyna Kołodziejczyk-Pabiańczyk

Urodzona w roku 1960 w Częstochowie. Absolwentka wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby ASP im. Eugeniusza Geperta we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem w 1986 r. w pracowni  prof. Zbigniewa Karpińskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem.
Udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Genowefa – NELA –Nelip

Architekt, artysta plastyk. Dyplom  na  Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Tworzy w zakresie malarstwa i rysunku. W roku 2019 obchodziła 40 lat pracy twórczej. Ma w swoim dorobku 30 artystycznych wystaw  indywidualnych.

Jest laureatką nagród i wyróżnień ogólnopolskich konkursów malarskich. Należy do Związku Plastyków Artystów  Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaczona:

-w 1996 r. „Brązową Odznaką Honorową” przyznaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr za opracowania graficzne

­- w 2015 r. odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

-w 2016 r„Srebrną Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego” przyznaną przez Sejmik Województwa Śląskiego.

-w 2018 r„Srebrnym Krzyżem Zasługi” przyznanym  przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Florian Kohut

Zrzeszony w: Wielkopolskim Związku Artystów Plastyków, Stowarzyszeniu Pastelistów Polskich - członek zarządu. Odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Od 1991r. posiada Galerię Autorską "Pod Strachem Polnym" w Rudzicy oraz filię galerii autorskiej w Ustce. Jest twórcą "Dnia Stracha Polnego". W swoim dorobku artystycznym posiada liczne wystawy indywidualne krajowe i zagraniczne (Włochy, Francja, Niemcy, Cypr, Japonia, Detroit, Słowacja, Czechy, Hiszpania).

Ewa Brodek Piłat

Urodzona w 1973, zamieszkała w Tychach. Absolwentka wydziału Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Katowicach. Dyplom ukończyła w 1999 roku z wyróżnieniem. W 2018 r. ukończyła Studia podyplomowe na dwóch kierunkach: Edukacja muzyczna i plastyczna w szkole, oraz Przygotowanie pedagogiczne.

Jako, EveDesign Ewa.B.Pilat  w ostatnim czasie zajmuje się głównie rysunkiem, grafiką, malarstwem i fotografią. Prywatnie żona i mama trójki dzieci.

Sama o sobie pisze: „ Doświadczyłam wielu form swojej twórczości. Pracowałam jako projektant w firmie projektującej zegarki. Byłam grafikiem, następnie dyrektorem artystycznym w jednej z Katowickich agencji reklamowych. Sztuka jest moją pasją i spełnieniem, oddechem w codzienności, autoterapią w momentach pochmurnego nieba… "

Więcej o mnie :

www.facebook.com/eve.design.ewa.b.pilat

https://instagram.com/eve.design.ebp 

Maria Majka Zuzańska

Urodzona w 1958 r. w Biłgoraju.

Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Z Łęczną związana od 1986 roku.

Prezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie i Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie.

Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Laureatka Konkursu Plastycznego Jesień Hrubieszowska w 2005 r.

II miejsce w konkursie „Lublin w malarstwie” 2019 .

Wyróżniona w 2003 roku Honorową Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury”. Laureatka prestiżowej Nagrody Burmistrza Łęcznej -„Łęczyński Odyniec Kultury 2003”, Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej - 2014 rok oraz Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Lubelskiego  - 2018 rok.

Malarka i poetka.

Tworzy w różnych technikach: akryl, akwarela, olej, batik, pastel, malarstwo na szkle i jedwabiu. Stworzyła cykle:  Ikary, Trwanie traw,  Moje myśli krążą wokół ciebie, Dubova moja miłość, Moje anioły, Martwe natury kwiatami ożywione ,Spiral  a ostatnio pracuje nad cyklami: Zapiski form oraz Wypisać imię złudzeniom.

Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych i międzynarodowych.

W dorobku- kilkadziesiąt  wystaw indywidualnych oraz udział  w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami.

udział w międzynarodowych plenerach :

od 1997 rokrocznie do 2009-  Hortobagy (Wegry); 2002, 2004, 2006, 2017, 2018, 2019- Hejce ( Węgry); 2003-Saint Michel (Francja); 2007- Dubova (Rumunia); 2007- Dudince (Słowacja); 2008- Kowel (Ukraina)

2009- Hajduhadhaz ( Węgry); 2016- Humenne (Słowacja); 2016- Hortobagy (Węgry);

także w Polsce:

2002, 2009- Susiec; 2004, 2006- Chełm; 2006- Koroszczyn; 2007- Tomaszów Lubelski;

2012- Sosnowica, Łeba; 2013- Sosnowica; 2014- Lewkowo, Sosnowica; 2015- Sosnowica, Sanok, Narewka; 2016 Narewka i Sosnowica; 2017 Narewka        i Sosnowica; 2019 Czeremcha

wystawy indywidualne:

Łęczna, Biłgoraj, Lublin, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Włodawa, Chełm, Dęblin, Łuków, Radzyń Podlaski, Krasnystaw, Świdnik, Gdynia, Ostrów Wielkopolski, Parczew, Jasło, Cieklin, Iwonicz Zdrój, Białowieża, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Międzyrzec Podlaski, Mielnik, Kock a także Hortobagy (Węgry)

wystawy zbiorowe w kraju:

Łęczna, Janowiec, Zamość, Milejów, Rzeszów, Lublin, Hrubieszów, Chełm, Tomaszów Lubelski, Rejowiec Fabryczny, Sosnowica, Lewków,  Narewka, Hajnówka, Nałęczów, Białystok, Katowice, Warszawa, Grudziądz

wystawy  zbiorowe za granicą:

Saint Michel-Francja; Treviolo-Włochy; Hejce , Hortobagy, Hajduhadhaz, Debreczyn-Węgry; Dubova, Timiszoara-Rumunia; Dudince-Słowcja; Kowel, Łuck i  Tarnopol -Ukraina;  Seul - Korea Południowa, Wiedeń-  Austria, Humenne - Słowacja.

Anna Chrzanowska

Urodzona w 1981, zamieszkała w Łodzi. Szczęśliwa żona i mama, cudownej córki. Ukończyła Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi na kierunku pedagogika ze specjalizacją psychopedagog. Z pasji do pracy z ludźmi prowadziła zajęcia terapeutyczne. Współpracowała przy projekcie rozwijającym kluczowe kompetencje emocjonalno-społeczne uczniów z kl. VI-VII szkoły podstawowej w zakresie radzenia sobie w sytuacji presji, prowadząc Teatr Interaktywny "The Presją".

Ukończyła kurs "Ceramika w edukacji artystycznej i terapii." w Łucznicy.

Od 14 lat prowadzi rodzinną firmę Szkółka Roślin Ozdobnych "Szewczyk" w Łodzi. Stąd miłość do natury.

Jest pasjonatem fotografii, jej zdjęcia można obejrzeć na profilu instagramowym @achrzanka Z zawodu i miłości do natury ogrodnik... Z głębi serca, dusza artysty, głodna wyzwań i pracy twórczej.

Grzegorz Kuśnierz

Urodzony w 1965 r. w Żywcu, zamieszkały w Ciścu. Syn stolarza wykonującego między innymi  meble z elementami rzeźbionymi –  drewnem i dłutem posługiwał się od dzieciństwa  i od dzieciństwa marzył o rzeźbieniu. Absolwent   Liceum Plastycznego  im. Antoniego Kenara w Zakopanem . Powrócił do domu rodzinnego, gdzie zaczął rzeźbić. Prace jego znajdują się zarówno     w rękach prywatnych, jak i w muzeach. Autor stacji Drogi Krzyżowej zdobiących Kościół pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Ciścu, a także w Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce. Wykonuje także ozdobne przedmioty codziennego użytku. W swoich pracach kładzie nacisk na dokładność, każdy element rzeźby musi być niemalże idealny. Pomysły na swoje prace czerpie ze swojej wyobraźni ale też często wykonuje przedmioty wg ściśle określonych projektów, wzorów. W jego bogatym dorobku artystycznym znaleźć można rzeźby nawiązujące stylistyką do motywów biblijnych, folklorystycznych, a także elementy związane bezpośrednio z dzisiejszą kulturą masową.

 


Zobacz reportaż:
Wernisaż wystawy "Pobożność Ludowa inspiracją dla Artystów"


Dodał: Oliwia Szotkowska (7126)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
grudzień 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: grudzień

2020/12/6 2020/12/10