Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy mieszkańca
6.04
2018

Tłumy górali, rodzina i znajomi żegnali śp. Zuzannę Kawulok

Dy uś przydzie koniec zimie

To ciepło bucinym rozwinie

Wiosna to zielono potęga

Co ulewą wsiecko dosięga

Zawóniajom gaje i polanki

Rozdzwónióm się spiywym ranki

Nejcudniyjszyi zapach wiosnom

Kiedy młode pędy rosnóm…

Właśnie w taki piękny, słoneczny, wiosenny dzień – o którym w swoim wierszu pisała Zuzanna Kawulok, 5 kwietnia 2018 roku tłumy muzykantów, przewodników, znajomych i Rodzina pożegnało zasłużoną dla kultury i społeczności beskidzkiej Poetkę, Gawędziarkę i Muzykantkę – Zuzkym Kawulok łod Wojtosza.

Ci, którzy przybyli do Istebnej, aby wziąć udział w pożegnaniu Zuzanny Kawulok, spotkali się z nią po raz ostatni na Dziedzinie u Kawuloka. W miejscu, które od zawsze kojarzyło się z rodziną Kawuloków. Następnie kondukt żałobny w towarzyszeniu wygrywanych, przez licznie zebranych muzykantów, beskidzkich melodii przeszedł do kościoła ewangelicko-augsburskiego w Istebnej, by tam podczas nabożeństwa wspólnie pożegnać śp. Zuzannę Kawulok.

Kazanie wygłosił ks. Alfred Staniek, a podziękowania i wspomnienia o Zuzannie powiedzieli także Wójt Gminy Istebna – Henryk Gazurek, Przewodniczka Maria Michnik z wiślańskiego koła oraz Henryka Jałowiec z cieszyńskiego koła PTTK. Na tą okazję Irena Suchy przygotowała specjalnie wiersz o Zuzce Kawulok. Pożegnanie było wzruszające i uroczyste, a najbardziej za serce chwytały pieśni i ukochane przez śp. Zuzkym góralski pieśnićki grane przez wszystkie pokolenia muzykantów z Trójwsi Beskidzkiej.

Śp. Zuzanna Kawulok została pochowana na istebniańskim cmentarzu w rodzinnej mogile Kawuloków przy dźwiękach gajd i skrzypiec, wśród licznie żegnających ją Rodziny i Przyjaciół.

A pogoda w ten dzień była tak piękna i ciepła jak całe ziemskie życie śp. Zuzanny Kawulok. Jak Ona sama

„Słońce wszystko oświetliło, barwna gamą ożywiło, blask powoli za góry się chowa…”

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Janusz Macoszek składa staropolskie Bóg Zapłać za udział w uroczystościach pogrzebowych śp. Zuzanny Kawulok oraz za obecność wszystkich  zgromadzonych, wsparcie duchowe i okazane serce i wielką pociechę w smutku. 

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 

fot. M. Wantulok

Relacja wideo z pogrzebu przygotowana przez TVP Katowice >>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

 

 Dodał: Aneta Legierska (5923)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: listopad

2020/11/10