Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy mieszkańca
17.12
2019

„Szczynści, zdrowi, pokój świynty...” - I przegląd Połaźników i Pastuszków

W dniu 15 grudnia po południu w Centrum Pasterskim w Koniakowie odbył się pierwszy w Trójwsi Beskidzkiej Przegląd Połaźników i Pastuszków zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. Świątecznie ustrojone wnętrze bacówki wypełniło się po brzegi małymi połaźnikami, zimowo „zamachtulonymi” w hacki i kożuszki, dzierżącymi w dłoniach barwne połaźniczki.

W Jury zasiedli : Małgorzata Kiereś – etnograf, Dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, Zbigniew Wałach – muzyk, kompozytor, Jan Wałach – muzyk, Katarzyna Broda – Firla – wokalistka. Oceniali oni archaiczność tekstów powinszowań, sposób wykonania,walory gwarowe, tradycyjny strój i odpowiednie rekwizyty, a więc tradycyjne połaźniczki. Gości serdecznie powitała prowadząca przegląd Aneta Legierska -Zastępca Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

W kategorii dzieci do lat 6:

- pierwsze miejsce zajęła Marcelina Rucka z Jaworzynki („Mała Jetelinka”),

- drugie Adam Szkawran (członek „Małej Istebnej”),

- zaś równorzędne III miejsca uzyskały Marta Galej i Antonina Polok z Jaworzynki („Mała Jetelinka”).

Wśród połaźników powyżej 7 lat:

- triumfował Janko Szkawran z Istebnej,

- równorzędne II miejsca zajęły: Zosia Łupieżowiec z Jaworzynki (OPP Koniaków -„Mała Istebna”) , Julia Polok z Jaworzynki ("Mała Jetelinka") oraz Maria Galej z Jaworzynki („Mała Jetelinka”),

- a III była Weronika Solawa (OPP Koniaków).

Do przeglądu zgłosiła się także grupa pastuszków – niezrównani triumfatorzy niejednych Żywieckich Godów: Jan Cieślar, Paweł Cieślar i Jan Łupieżowiec. Ich prezentacja dawnego tekstu zebrała pochwały Jury i wywindowała od razu na pierwsze miejsce.

Najlepsi uzyskali nagrody rzeczowe, jednak każdy uczestnik uzyskał dyplom za wyróżnienie i nagrodę. W przerwach między występami do wspólnego kolędowania zaprosili Zbigniew i Jan Wałach, a starodowne kolędy - ”Z raju pięknego miasta...”, czy „Mesyjasz” zaśpiewała Katarzyna Broda – Firla.

Ciepłe, jasne, pachnące tradycją i naturą wnętrze Centrum Pasterskiego, uśmiechnięte twarze dzieci, budujące słowa powinszowań mówiących o pokoju i radości, dźwięki muzyki chyba wszystkich uczestników nastroiły bardzo przedświątecznie. Nikt nie żałował tak spędzonego popołudnia, warto więc, by ten pionierski konkurs doczekał się kontynuacji.

W wydarzeniu wzięli udział radni Gminy Istebna: Michał Kohut, Kazimierz Łacek, Bartłomiej Jałowiczor, Ewa Macoszek - Dragon – Dyrektor OPP w Koniakowie.

Konkurs dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach zadania „Łod jarzy aż do zimy tradycji się uczymy - cykl działań związanych z edukacją regionalną dzieci i młodzieży”.

Organizatorzy dziękują serdecznie Marii i Piotrowi Kohutom z Koniakowa za udostępnienie sali Centrum Pasterskiego na potrzeby przeglądu i gościnne, miłe przyjęcie.

 Pełna relacja - wkrótce ...

Tekst – Barbara Juroszek, fot. Karina Czyż

 Dodał: (7092)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
grudzień 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: grudzień

2020/12/6 2020/12/10