Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
25.02
2018

Prosto z PjeongChang po Istebniański Bruclik!

W niedzielę 25 lutego już od samego rana pięknie świeciło słońce, choć termometry wskazywały kilkanaście stopni poniżej zera, zimową aurę tego dnia należy ocenić na piątkę z plusem. Pozytywnie nastroiła ona zawodników i zawodniczki z regionu, z wielu zakątków Polski oraz naszych sąsiadów z Czech, gdyż licznie wzięli udział w 43. Międzynarodowym Biegu Narciarskim „O Istebniański Bruclik”, który odbył się na Kubalonce. W biegu „O Bruclik” co roku startują amatorzy, miłośnicy i pasjonaci biegówek, jak również zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych, a także … olimpijczycy!

Rywalizacja odbywała się w 18 kategoriach wiekowych, na odpowiednio dostosowanych do nich dystansach.  Łącznie w biegu wystartowało 210 uczestników, więc dokładnie tyle samo, co w ubiegłorocznej edycji. Najmłodszymi uczestnikami byli Daria i Mikołaj Słobodzian – bliźnięta z Cieszyna, zaś najstarszymi uczestnikami zawodów byli: wśród kobiet – Barbara Byrtus z Istebnej, a wśród mężczyzn Franciszek Pasterny z Ustronia.

Rywalizacja wśród kobiet i najstarszych kategorii męskich rozgrywała się na dystansie 5 km,  mężczyźni w przedziale wiekowym między 40 a 59 rokiem życia startowali na dystansie 10 km. Bieg główny, o tytułowy „Istebniański Bruclik” rozegrał się na dystansie 15 km wśród mężczyzn pomiędzy 17 a 39 rokiem życia.

Najszybszą wśród kobiet była Agata Warło reprezentująca NKS Trójwieś Beskidzka, która broniła honoru młodszej części kobiet, gdyż jako jedyna jako jedyna startowała w swojej kategorii wiekowej. 3 minuty za nią do mety dobiegła Barbara Byrtus z Istebnej (Team na Biegówkach).

W biegu mężczyzn na 5 km najszybszy był Zbigniew Radosmki z Bielska- Białej. Warto dodać, że w tej kategorii wystartował jeden z Radnych Gminy Istebna, pan Władysław Zowada z Leszczyny, którym jak sam przyznał biegówek nie miał na nogach ładnych kilka lat. Rywalizację na dystansie 10 km wygrał Piotr Michałek z Jaworzynki (Team na Biegówkach).

Tak samo jak na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PjeongChang, wielką niespodziankę sprawił nam Kamil Bury, który niemalże prosto z Korei przybył na Kubalonkę, by wziąć udział w biegu „O Bruclik”. Reprezentant Polski, który jeszcze kilka dni temu stawał do walki z światowej sławy biegaczami, zwyciężył bieg mężczyzn na 15 km tym samym zdobywając główne trofeum zawodów- Istebniański bruclik.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowy medal oraz ciepły posiłek.

Ceremonii wręczania nagród trzem najlepszym zawodnikom w każdej kategorii wiekowej dokonał Wójt gminy Istebna Henryk Gazurek, Przewodniczący Rady Artur Szmek oraz Zastępca Przewodniczącego Stanisław Legierksi.  Każdy z dekorowanych otrzymał dyplom, szklany puchar oraz nagrody rzeczowe. Nagrody na pierwsze miejsca wśród mężczyzn ufundowali: firma Drewnostyl ze Skoczowa oraz Tartacznictwo S.C. z Istebnej.

Bieg o Bruclik jest imprezą pełną tradycji. W góralski klimat wprowadzali nas konferansjerzy- Aneta Legierska i Tadeusz Papierzyński, który ubrani w stroje regionalne komentowali wszystko co się dzieje na trasach lub co się będzie działo.  Nie zabrakło tradycyjnej muzyki na góralską nutę, a przygrywali nam tym razem muzykanci z kapeli Ochodzita.

Mimo mrozu po trasach na Kubalonce roznosiła się woń potraw z grilla, oscypka i placków z blachy, które przygotowała dla kibiców firma Jam Jam, więc każdy mógł się trochę rozgrzać i pokrzepić.

Od samego rana działo prężnie Biuro Zawodów, a pracowali w nim: Ela, Ewa, Staszek i Arek, którzy prowadzili zapisy, wydawali numery startowe i udzielali podstawowych informacji o zawodach. Na mecie krzątali się  Basia, Julia, Marta i Krzysztof by w zamian za oddany numer startowy wręczyć pamiątkowy medal oraz bloczek na posiłek i herbatę, który wydawały Ania i Zuzia, dbając tym samym, by żaden z zawodników nie poszedł do domu głodny.  Za porządek i bezpieczeństwo odpowiedzialni byli strażacy z OSP Koniaków Centrum, zaś za porządek wokół stadionu pracownicy GOKu: Genek i Michał.  Nad sprawami technicznymi czuwał Paweł Cieślar. Sędziom Głównym zawodów był Jacek Suszka, a Delegatem Technicznym Adam Cieślar. Opracowaniem wyników jak zwykle zajmował się Jacek Kohut- Sekretarz Zawodów. Całej ekipie z serca dziękuję, bo bez ich pomocy i zaangażowania organizacja Biegu byłaby niemożliwa.

Na koniec pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim Sponsorom tegorocznej imprezy:

  1. Firma Drewnostyl ze Skoczowa, Adam Matuszny
  2. Budowa obiektów drogowych inż.Józef Noga
  3. Tartacznictwo S.C. Kawulok Andrzej, Kawulok Stanisław, Zawada Walerian z Istebnej
  4. Biuro Usług Budowlanych Gerard Miczko z Wisły
  5. Eko Skład Glinianne z Istebnej, Robert Rucki, Wojciech Kobel
  6. Restauracja na stoku Home Like Cafe i Galeria Pod Aniołem w Istebnej
  7. Sklep sportowy Uphill Sport – Istebna Potoczki
  8. Firma MOKATE z Ustronia
  9. Market Budowlany BAZA z Istebnej
  10. Związek Zawodowy Górników w Polsce

Dzięki Waszemu wsparciu finansowemu i rzeczowemu udzielonemu Organizatorom przyczyniliście się Państwo do rozwoju sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych naszego regionu. Dziękujemy!

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym biegu „O Istebniański Bruclik”, szczególnie mieszkańcom naszej Gminy, bo to dzięki Wam tradycja biegów narciarskich jest u nas wciąż żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenia.

 

Karina Czyż

 

Fotorelacja i wyniki poniżej

 

 

 


Zobacz reportaż:
43. Bieg o Istebniański Bruclik


Dodał: Jacek Kohut (5846)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2024/06/1 2024/06/6 2024/06/8 2024/06/9 2024/06/21 2024/06/22 2024/06/29