Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
21.09
2020

Odsłonięcie muralu na Szkole w Jaworzynce

Początkiem września na ścianie SP1 w Jaworzynce Centrum  powstał przepiękny mural. Samochody zwalniały, a przechodnie przystawali obserwując jak dwaj artyści na rusztowaniu przy pomocy szablonów i sprayu tworzyli niezwykłe dzieło, które w pełnej krasie powitało uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny.

    W słoneczną sobotę 19 września w Jaworzynce dokonano uroczystego odsłonięcia muralu. Wszystko odbyło się w oprawie godnej rzemiosła o siegającej wieków tradycji, jakim jest beskidzki haft krzyżykowy. Od rana trwały warsztaty przy  Muzeum Regionalnym „Na Grapie” w Jaworzynce organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej i grupę  Etnograff prowadzone przez Macieja Szymonowicza. 

W happeningu wzięli udział mieszkańcy i goście, a wśród nich kółko turystyczne z  Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie z panią Ewą Macoszek - Dragon. Celem było wycięcie i sklejenie kartonów , które odpowiednio ułożone na łace na Grapie utworzyły piękny wzór. 

O 11.00 miało miejsce wspólne odsłonięcie muralu na szkole w Jaworzynce. Podziękowania złożyła Łucja Dusek - Francuz Dyrektor GOK Istebna, Łucja Michałek- Wójt Gminy Istebna, wykonawca muralu Maciej Szymonowicz oraz Dorota Kukuczka Dyrektor SP1 w Jaworzynce. Przygrywała Kapela Mała Jetelinka pod kierunkiem Moniki Wałach Kaczmarzyk. 

Na miejscu obecne były hafciarki z Gminy Istebna, dla których swoistym hołdem miał być mural. Każda z nich otrzymała symboliczną czerwoną różyczkę. Łucja Michałek- Wójt Gminy Istebna, autor muralu Maciej Szymonowicz z projektu Etnograff, dyrektor szkoły pani Dorota Kukuczka oraz przedstawicielka hafciarek Weronika Łacek dokonali uroczystego przecięcia wstęgi na muralu w towarzyszeniu góralskiej muzyki Kapeli Jetelinka, która zagrała oczywiście nieoficjalny "Hymn beskidzkich hafciarek" "Ej wysijym, wysijym, Janićkowi kosziulym..." Na miejscu obecni byli radni Gminy Istebna, przedstawiciele grona pedagogicznego oraz mediów. 

Mural powstał pod okiem i ręką Maciej Szymonowicza z grupą Etnograff  i Dariusza Paczkowskiego. Tych mistrzów graffiti na ścianie poznaliśmy już przy okazji projektu Gajdosze , kiedy to wspólnie z młodzieżą szkolną uwiecznili beskidzkich muzykantów na budynku dawnego gimnazjum. Prawie przez tydzień pracowali nad nadaniem ścianie jaworzynczańskiej podstawówki całkiem nowego wymiaru! Nowe dzieło znajdzie się na Szlaku Beskidzkich Murali , który tworzy grupa Etnograff. 

Ścianę zdobi wzór oparty na tradycyjnym „lymieczku” , do czego inspiracją było wyszycie do kabotka wykonane przez Weronikę Łacek z Jaworzynki. To właśnie z jej zdjęcia autorstwa Barbary Dobija artyści zaczerpnęli też inspirację do stworzenia postaci hafciarki wkomponowanej w całość. Mural ma jednak w sposób symboliczny upamiętniać wszystkie beskidzkie hafciarki, które latami wyszywały wzory do strojów ludowych, obrusy, stuły i nie tylko nadając im barw czerwonym, karmazynowym czy czarnym harasem.

Mural stał się kolejną ciekawą atrakcją turystyczną gminy Istebna,  wpisany będzie na Beskidzki Szlak Murali.W ten sposób podkreślono znaczenie pracy pokoleń hafciarek i roli tradycji i kultury w codziennym życiu górali beskidzkich.

Po powrocie na Grape czekał na gości przepyszny posiłek przygotowany przez KGW Jaworzynczanki. Ułożyliśmy także wzór na łące, który z góry wyglądał jak wyhaftowany na zielonej trawie.Najwytrwalsi mogli pobawić się sprayami i szablonem, a na stole na Grapie powstał unikatowy wzór na pamiątkę wydarzenia.

Projekt pt. "Lato w Trójwsi tradycją haftowane" realizowany w ramach programu EtnoPolska 2020 dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury to jeden z 4 projektów realizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. Obejmuje on m.in. wydanie kolorowanki z haftami, zajęcia z nauki haftu, realizację filmiku z działań, happening, a przede wszystkim powstanie muralu w Jaworzynce Szkole Podstawowej nr 1 .Projekt koordynują Aneta Legierska i Barbara Juroszek.

Serdecznie dziękujemy: autorom muralu Maciejowi Szymonowiczowi i Dariuszowi Paczkowskiemu, Muzeum Regionalnemu "Na Grapie" w Jaworzynce, Dorocie Kukuczce Dyrektor SP1 w Jaworzynce, Kapeli Jetelinka pod kierunkiem Moniki Wałach - Kaczmarzyk, Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie, KGW Jaworzynczanki Piotrowi Jałowiczorowi z Jaworzynki i wszystkim przybyłym hafciarkom. 

opracowała: Barbara Juroszek



Dodał: (7517)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2024/07/6 2024/07/7 2024/07/13 2024/07/14 2024/07/27 2024/07/28 2024/07/29