Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
3.06
2019

Leśny Dzień Dziecka 2019

Kolorowo, zabawnie, aktywnie i po góralsku - tak właśnie świętowaliśmy Leśny Dzień Dziecka na Góralską Nutę. 2 czerwca Amfiteatr „Pod Skocznią” stał się areną małych-wielkich zmagań, rozbrzmiewał muzyką i radosnymi okrzykami dzieci. Organizatorzy - Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej i Nadleśnictwo Wisła zadbali o to, by atrakcji dla najmłodszych i dla tych nieco starszych nie brakowało. W program włączyło się również wiele lokalnych firm, placówek i stowarzyszeń, którym na sercach leżą dziecięce uśmiechy. Dzięki temu to święto było jeszcze bardziej bogate we wrażenia.

W niedzielne popołudnie, piękne, ciepłe słońce zachęciło całe rodziny do przybycia „pod Skocznię”! Ok. godz. 14.00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie. Wszystkich serdecznie przywitała Elżbieta Legierska- Niewiadomska - Dyrektor GOK-u w Istebnej. Zaś Andrzej Kudełka Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła oraz Stanisław Legierski - Przewodniczący Rady Gminy w Istebnej złożyli najmłodszym życzenia dobrze spędzonego, pełnego dobrych wrażeń dnia.

Rozpoczęliśmy od sportowych emocji, w dodatku połączonych ze szlachetnym celem. Już po raz kolejny Dzień Dziecka został wzbogacony o wymiar charytatywny dzięki Keepers Foundation, która zorganizowała turniej piłkarski „Zagubione Buty” i loterię fantowąDrużyny miały grać na bosaka, zaś wszyscy mogli przekazać wolontariuszom swoje niepotrzebne buty, które zostaną przekazane dzieciom w Afryce. Inicjatorami tej pięknej akcji była Karina Bury z Istebnej oraz Marek Dragosz - Prezes Fundacji.

Następnie na scenie pojawili się przepiękni młodzi górale z „Małej Istebnej”, którzy już samym wyglądem skradli serca publiczności tak byli piękni i „słuszni” w swoich bruclikach i kabotkach. Tancerze i śpiewacy dali z siebie wszystko i włożyli mnóstwo serca i autentycznej, dziecięcej radości w swój występ. Z miesiąca na miesiąc prezentują coraz wyższy poziom, a wielka w tym zasługa instruktorów: Marysi Motyki i Józefa Łupieżowca.

Warto dodać, że młodsza wersja „Istebnej” założona w 2016 roku przy OPP w Koniakowie ma na swoim koncie już wiele nagród. Niedawno zdobyła m. in. II miejsce w Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Śląska Cieszyńskiego, a szykuje się do wielkiego wyzwania, jakim jest udział w 43. Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Trzymamy za nich kciuki!

 

Dzień Dziecka nie mógłby się obyć bez Mini-Listy przebojów. Rokrocznie dostarcza ona bardzo wielu emocji uczestnikom. Jury w składzie : Aleksander Skrzydłowski, Małgorzata Pawlusińska, Elżbieta Legierska - Niewiadomska uważnie oceniało występy młodych wokalistów. Usłyszeliśmy najnowsze hity ale także klasykę i folklor. Nie zabrakło świetnej choreografii oraz odrobiny poezji. Wykonania były raz skoczne, raz wzruszające ale każdy z uczestników był absolutnie niepowtarzalny. Listę zwycięzców Mini- Listy publikujemy na końcu artykułu.

Dla małych artystów, którzy jako środek wyrazu wolą papier i kredki, również przygotowano coś specjalnego. Pod kierunkiem pani Iwony Konarzewskiej, malarki z Istebnej, powstawały prace konkursowe, których tematem były ulubione zwierzęta naszych lasówW kategorii „maluchy” najlepsza była Agata Kędzior, drugie miejsce zajęła Hania Nosowicz, a za nią uplasował się Janek Szkawran. W kategorii „dzieci od 8-10” I miejsce przyznano Ani Kukuczce, II – Hani Michałek a III – Oli Juroszek. Wśród dzieci najstarszych najbardziej spodobała się praca Magdy Legierskiej, drugie miejsce przyznano Julii Gazurek, a kolejne Natalii Sikorze.

Podczas Dnia Dziecka miało miejsce również rozdanie nagród w Strażackim Konkursie Plastycznym „Praca Strażaków widziana oczami dzieci”. Nagrody zwycięzcom wręczał Prezes OSP Istebna Stanisław Kędzior.

Dzieci ze sportową żyłką mogły spróbować swoich sił w rywalizacji sportowej. Wolontariusze Fundacji „JEST BOSKO!” poprowadzili konkurencje sportowe. Na wszystkich uczestników czekały słodkości a na najlepszych - atrakcyjne nagrody. Odbyła się również licytacja, którą prowadził Piotr Macoszek z Istebnej wraz z Kariną Bury z Keepers Foundation. Były wśród nich między innymi koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego i wiele innych wartościowych przedmiotów. Dochody z licytacji zostaną przekazane na leczenie małej Justynki Zowady z Jaworzynki.

Dzieci mogły również oddać się w ręce ekspertek od malowania twarzy i przeistoczyć się w baśniową postać, szaleć na „dmuchanych” zamkach i zjeżdżalniach, torze gokartowym czy przejechać się na kucyku. Wśród dzieci przechadzali się profesjonalni szczudlarze i kolorowe klauny.

Nie mogło zabraknąć opowieści o fascynującym świecie lasu, w który wprowadził dzieci leśnik - pasjonat tematu Aleksander Szkrzydłowski. Jego talent do opowiadania i naśladowania odgłosów zwierząt sprawił, że najmłodsi słuchali go jak zaczarowani. Miłym gestem ze strony Nadleśnictwa Wisła było jak zawsze obdarowanie dzieci sadzonkami młodych drzewek, które mogą teraz rosnąć wraz ich małymi opiekunami. Na Leśnym Dniu Dziecka gościli reprezentanci lokalnych władz: Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski,  sołtys Istebnej Barbara Juroszek oraz Radni Gminy Istebna, a także Andrzej Kudełka Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła.

Na zakończenie programu odbyła się Mini - Disco dla dzieci prowadzone przez wolontariuszy Fundacji „JEST BOSKO!” Animacje, szalone tańce, zabawy z chustą Klanzy sprawiły, że zabawa była naprawdę… boska.

Gastronomię sprawnie prowadziło Koło Gospodyń Wiejskich z Istebnej pod przewodnictwem sołtys Istebnej Barbary Juroszek. Sympatyczne, uśmiechnięte panie w „firmowych” fartuszkach z modrzyńca dbały o to, by nikomu nie brakło placków, pysznego karczku z grilla, a na deser serwowały smakowite gofry czy domowe wypieki. Ten swoisty „debiut” Koła w Istebnej był niezwykle udany.

Trzeba przyznać, że program Dnia Dziecka był w tym roku niezwykle bogaty. Udało się w nim połączyć elementy edukacyjne, tradycyjne z dobrą zabawą i przy okazji zrobić coś dobrego dla innych. Dlatego ta impreza po prostu musiała się udać! Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia byli z nami i do zobaczenia za rok!

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Wisła za współorganizację imprezy. Podziękowania należą się również Karinie Bury z fundacji Keepers Foundation.

„Leśny Dzień Dziecka na Góralską Nutę” odbył się w ramach projektu „Łod jarzy do zimy tradycji się uczymy” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 Wyniki Mini- Listy Przebojów z okazji Dnia Dziecka

Kategoria „Występ solowy do 11 lat”

Miejsce

Imię i nazwisko

Szkoła/ Miejscowość

Utwór

I

Miriam Kohut

ZSP1 Istebna

„Makiawel”/ musical „Cats”

II

Roksana Dziedzic

Jaworzynka

„Anyone I want to be”

III

Maria Gorzołka

Jaworzynka

„Tamta Dziewczyna”

III

Julia Gazurek

ZSP1 Istebna

„Nie mów mi nie”

 

Kategoria „Występ solowy powyżej 11 lat”

Miejsce

Imię i nazwisko

Szkoła/ Miejscowość

Utwór

I

Martyna Kawulok

 Istebna

utwór „Rock with you”
Michaela Jacksona

II

Karina Juroszek

Jaworzynka

„Mario czy już wiesz”

III

Ania Kukuczka

ZSP1 Istebna

„Nie mów mi nie”

Kategoria „Występ grupowy poniżej 11 lat”

Miejsce

Imiona i nazwiska

Szkoła/ Miejscowość

Utwór

I

Miriam Kohut, Zosia Kędzior, Kinga Bury, Ola Legierska

 Istebna

„Małe Skrzydła”

II

Lena Kukuczka, Martyna Kukuczka

Istebna

„Byle jak”

III

Martyna Legierska, Jagna Suszka

Koniaków

„Liwa Liwa”

wyróżnienie

Janko Szkawran, Roksana Grobosz

Jaworzynka/Istebna

Wiązanka Góralska

wyróżnienie

Natalia Gazurek, Julia Gazurek

Istebna

„Biali, czarni i mulaci”

wyróżnienie

Basia Zowada, Martyna Muszkiet

Istebna

„Zostań moją przyjaciółką”

 Kategoria „Występ grupowy powyżej 11 lat”

Miejsce

Imiona i nazwiska

Szkoła/ Miejscowość

Utwór

I

Natalia Zowada, Marysia Szkawran, Asia Kukuczka

 Istebna/Jaworzynka

„A, paście się krowićki…”

 

Oprac. Barbara Juroszek


Zobacz reportaż:
Leśny Dzień Dziecka


Dodał: Jacek Kohut (6714)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2024/07/6 2024/07/7 2024/07/13 2024/07/14 2024/07/27 2024/07/28 2024/07/29