Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy mieszkańca
26.12
2017

Koncert z udziałem Pary Prezydenckiej

O ile poranek 26 grudnia kojarzy się z małymi gośćmi przynoszącymi połaźniczki i recytującymi wiersze, to wieczór „na Szczepana” dla wielu z nas obyć się nie może bez koncertu kolęd Zespołu Regionalnego „Istebna”. W ten właśnie sposób kultywujemy jedną z najpiękniejszych tradycji naszego regionu – tradycji wspólnego radowania się dobrą nowiną o Bożym narodzeniu. Zespół zaprezentował nam się w tym roku ze zdwojoną siłą – usłyszeliśmy „Istebną” w nowym, mocnym składzie oraz urzekającą „Małą Istebną” przy akompaniamencie jak zawsze świetnej zespołowej kapeli. 

Wszystkich zgromadzonych w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej powitała kierownik zespołów Maria Motyka, która zaprosiła mieszkańców i turystów do wspólnego kolędowania. Ledwie wybrzmiały tradycyjne tony pierwszego utworu - „Dej Pón Bóg wieczór” nastąpiło niemałe poruszenie, bowiem w kościele pojawił się Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser – Dudą, którzy już po raz trzeci połazowy wieczór postanowili spędzić właśnie słuchając góralskiego kolędowania w Istebnej. 

Podczas koncertu zabrzmiały pastorałki istebniańskie, te które przywędrowały z Podhala i żywiecczyzny  oraz dawne polskie kolędy. Nie brakło brawurowych solówek, także zaśpiewanych przez tych kilkuletnich zespoloków. Utwory w skocznych góralskich, pełnych życia aranżacjach zachęcały do... wspólnego kolędowania (choć prawdę mówiąc widać było, że niektórym słuchaczom nogi wprost rwały się do tańca). Oba zespoły zaprezentowały się znakomicie. Na koniec nie zabrakło oczywiście góralskich powinszowań – mali kolędnicy odważnie wyrecytowali połazowe wierszyki, a starsi zespolocy życzyli zgromadzonym między innymi „aby zjeździli wszecki strony świata ale nie zabyli kaj rodzinno chata”. 

Na koniec ks. Tadeusz Pietrzyk podziękował Zespołowi Istebna za ubogacenie świątecznego dnia muzyką i śpiewem. Tradycyjnie już świąteczne życzenia wszystkim zebranym złożył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. „To była naprawdę wielka radość być tutaj z Wami , śpiewać z Państwem, cieszyć się Bożym Narodzeniem i tą Waszą tradycją...taką niezwykłą, silną i piękną” – powiedział prezydent. 
W istebniańskim kolędowaniu wziął również udział Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek wraz z małżonką. 

Choć koncert kolęd nie należał do krótkich, zdawało się że ten czas minął błyskawicznie– jak wszystko, co dobre.

Dziękujemy Zespołowi „Istebna” i „Mała Istebna” za ubogacanie naszych świąt o ten niezwykły akcent. Jedno jest pewne – może w innych stronach świata zobaczymy kilkumetrowe choinki, ruchome szopki i świąteczne iluminacje warte miliony ale taki koncert „z góralską duszą” jest tylko u nas. 

Tekst: Barbara Juroszek


Zobacz reportaż:
Koncert z udziałem Pary Prezydenckiej


Dodał: Jacek Kohut (5736)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: listopad

2020/11/10