Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy mieszkańca
10.08
2020

Koncert organowy muzyki filmowej w wykonaniu Pawła Seligmana

Wczorajszego  wieczoru w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Istebnej miał miejsce przepiękny Koncert organowy muzyki filmowej w mistrzowskim wykonaniu Pawła Seligmana. Przybyłych na to wydarzenie gości słowami wyrażającego tęsknotę za Bogiem i świątynią Psalmu 63 powitał ks. Dariusz Madzia, po czym pokrótce przedstawił on postać wyjątkowego organisty, pianisty, kameralisty i pedagoga, jakim jest Paweł Seligman.

Artysta ten jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów słynnego prof. Juliana Gembalskiego i adi. Zygmunta Antonika, uczestnikiem licznych warsztatów kursów mistrzowskich i lekcji otwartych z zakresu gry i improwizacji organowej oraz wykonawstwa muzyki dawnej zarówno w kraju jak i zagranicą, a także  nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia im. I. J.  Paderewskiego w Cieszynie, oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie prowadzi klasy organów. Będąc w latach 1995-2008 organistą kościoła św. Jana Nepomucena w Brennej Leśnicy Pan Paweł Seligman był pomysłodawcą i koordynatorem akcji społecznej, która pozwoliła tej niewielkiej parafii na zakup wysokiej klasy organów piszczałkowych. Kierownik artystyczny festiwali „Wieczory Muzyczne w Leśnicy” oraz „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu”. Pomysłodawca i kierownik artystyczny Cieszyńskiego Maratonu Bachowskiego – imprezy organowej o zasięgu ogólnopolskim. Warto wspomnieć iż jako autorytet w dziedzinie muzyki organowej Paweł Seligman jest także członkiem Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej diecezji bielsko-żywieckiej. Na swoim koncie artysta ma niezliczone występy w kraju i zagranicą oraz dziewięć wydanych płyt.

Podczas niedzielnego koncertu mieliśmy okazję wysłuchać utworów znamienitych polskich i zagranicznych kompozytorów muzyki filmowej, między innymi: Michała Lorenca, Waldemara Kazaneckiego, Andrzeja Kurlewicza, Angelo Badalamentiego, Ennio Morricone, Henry’ego Manciniego i wielu innych.
Ten wieczór z pewnością pozostanie w pamięci wszystkich miłośników muzyki organowej i filmowej, a tych którzy nie mieli okazji być wczoraj z nami serdecznie zapraszamy do obejrzenia koncertu na parafialnym kanale YouTube.

Za pełen najpiękniejszych dźwięków niedzielny wieczór dziękujemy Pawłowi Seligmanowi, a także Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Istebnej jako organizatorowi tego wspaniałego wydarzenia kulturalnego na czele z ks. Dariuszem Madzią oraz Anetą Staniek, która poprzez pięknie opracowane zapowiedzi wykonywanych podczas koncertu utworów stała się naszą przewodniczką w świecie muzyki.

 

Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki finansowemu wsparciu Gminy Istebna. 

foto. Parafia Ewangelicko-Augsburska IstebnaDodał: Oliwia Szotkowska (7433)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
grudzień 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: grudzień

2020/12/6 2020/12/10