Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
10.03
2018

Dzień Kobiet w Istebnej i Gala Finałowa Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2017

Jest taki dzień, kiedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety. Niezależnie od tego, czy są starsze i młodsze, czy chodzą w trampkach czy szpilkach, w spodniach czy sukience, tego dnia przyjmują kwiaty, podarunki, życzenia i starają się wygospodarować choć chwilę, by pobyć ze sobą i wspólnie świętować. Już od 10 lat Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej wychodzi naprzeciw tej potrzebie organizując pełen atrakcji Dzień Kobiet. Tegoroczna edycja miała miejsce w sobotni wieczór 10 marca i tradycyjnie połączona była z Galą Finałową Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego. Można powiedzieć, że poziom został utrzymany – dosłownie i w przenośni, bowiem po raz kolejny spotkaliśmy się na wysokości 710 m. n. p. m. w Hotelu Złoty Groń w Istebnej.

Tłumnie zgromadzonych gości, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawicielek tzw. płci pięknej powitali : Lucyna Ligocka – Kohut z Ośrodka Kultury w Istebnej – główna organizatorka wydarzenia i konkursu oraz Błażej Knopek z Istebnej, który tego wieczoru występował w podwójnej roli – muzyka i konferansjera. Obecny wśród gości Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek złożył wszystkim Paniom serdeczne życzenia uśmiechu  i spełnienia marzeń z okazji ich święta oraz by „magia tego wieczoru trwała przez cały rok”.

Lucyna Ligocka Kohut rozpoczęła program strofami Ignacego Kraszewskiego, który pisał, że kobieta jest: „Nie ze świata a na świecie/ Niepoznana, niepojęta,/ Odmienna i jednakowa/ I słaba i nieugięta.”  Ten cytat z pewnością dobrze charakteryzuje 5 pań, które znalazło się w Złotej Piątce Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2017. W tym roku były to: Urszula Gruszka z Koniakowa, Mariola Wojtas z Koniakowa, Gabriela Nawrocka-Szklarek z Wisły, Władysława Magiera  i Anna Babik z Cieszyna. Każda z nich tak urzekła swoje otoczenie osobowością, sercem, pasją, że została nominowana do konkursu. Zwyciężczyni jednak mogła być tylko jedna. Werdykt przedstawiła kapituła Konkursu, a więc: Dyrektor Sprzedaży Głosu Ziemi Cieszyńskiej Danuta Horowska ,właściciel portalu OX.pl Wojciech Tatka oraz komisarz konkursu Lucyna Ligocka- Kohut. Oryginalną Kobietą Śląska Cieszyńskiego 2017 została ... Urszula Gruszka, Kierownik Zespołu Regionalnego „Koniaków” – góralka, miłośniczka folkloru oraz kobieta, która zawsze jest sobą. Wzruszona laureatka odbierając piękną ceramiczną statuetkę wykonaną przez Justynę Łodzińską zapewniła, że ten tytuł mobilizuje ją do tego, by dalej działać i robić to co kocha.

Najbardziej oryginalna kobieta roku 2017 już znalazła swój niepowtarzalny styl -na wielkie okazje zakłada po prostu kabotek, fortusiek, kyrpce i wie, że tego stroju nic nie przebije. Jednak Trójwieś nie tylko szczyci się tradycją ale też idzie z duchem czasu, co udowodniła Anna Urbaczka - Domasik. Niedawno założyła ona w centrum Istebnej butik Imperiano, który wychodzi naprzeciw najnowszym trendom. By promować to miejsce oraz udowodnić, że moda i kobiecość niejedno ma imię, zorganizowała w ramach Dnia Kobiet pokaz kolekcji, którą znajdziemy obecnie w butiku. Modelkami zostały panie w różnym wieku i w różnych rozmiarach. Pokaz miał piękną oprawę, a kiedy na scenę w asyście wyszła pierwsza modelka - Edyta Mojeścik śpiewając utwór „Byłam różą” publika nie kryła zachwytu. Wśród stylizacji można było zobaczyć casualowe t- shirty, kurteczki i shorty ale też sukienki wieczorowe, weselowe, czy klasyczne kostiumy. „Chciałam pokazać, że kobieta w każdym wieku i w każdym rozmiarze może stanąć na scenie i pokazać to, co ma w sobie najpiękniejsze”- powiedziała właścicielka butiku zapraszając wszystkich serdecznie do odwiedzenia sklepu. Warto dodać, że przepiękne uczesania modelek wyczarowała Justyna Legierska i ekipa z Salonu fryzjerskiego „Justyna" a modelki po wybiegu prowadził Stanisław Świerk, finalista Wyborów Mistera Warszawy 2018.

            Przyszedł również czas na punkt programu nierozerwalnie kojarzony z Dniem Kobiet w Istebnej- pokaz mody Anny Drabczyńskiej z Bielska. Ta znana projektantka od lat swoje kolekcje prezentuje w kraju i na świecie, brała udział m. in. w World Fashion Week Expo 2016 w Paryżu.  Obejrzeliśmy przejawy jej rozpoznawalnego, konsekwentnego stylu łączącego elegancję, wygodę i nonszalancję. Nie brakło monochromatycznych strojów inspirowanych stylem pensjonarskim, swobodnych stylizacji z lekkimi, wiosennymi printami ale też srebrzystych "syrenich" sukienek. Wszystko jak zawsze przełamywały niekonwencjonalne łączenia, cięcia i przeszycia bowiem to właśnie dbałość o detal jest u projektantki  "kropką nad i". Niespodzianką było ostatnie wyjście - modelki pod puchowymi narzutkami miały t- shirty, na których widniało proste przesłanie. Były to słowa „Kochaj siebie”, o których kobiety tak często zapominają w natłoku obowiązków i pod presją, którą wywierają na nich media dyktujące  jedyne słuszne kanony piękna. 

            Kobiety na ogół nie mogą obejść się bez mody ale wiele z nich nie wyobraża sobie tez życia bez muzyki. I te Panie dostały swój deser dzięki koncertowi rewelacyjnego Duetu - Kasi Kwaśny i Błażeja Knopka. Ona debiutowała na scenie jako aktorka musicalowa, od 5 lat widzieliśmy ją na pokazach mody w Istebnej, gdzieś po drodze zgarnęła tytuł I vicemiss Bride of The World w Chinach, a dziś jest już mieszkanką Istebnej. Błażej to rodowity Istebniak, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Kasia z Błażejem tworzą wspólnie kilka muzycznych projektów. odnajdując się w wielu gatunkach jak pop, funk, soul, swing & bossa nova. W sobotę zagrali utwory takich klasyków jak Krystyna Prońko czy Hanna Banaszak ale też utwory z najnowszych list przebojów w ciekawych aranżacjach. Niekwestionowany talent, zabawa muzyką, radość życia oraz dobra energia między nimi daje świetne połączenie - sprawia, że z przyjemnością się ich słucha i ogląda...

Tak właśnie, w atmosferze wzruszeń i niespodzianek upłynął Dzień Kobiet na Złotym Groniu. Niejeden gość mógł wyjść z wydarzenia nieco skołowany. Pani dobrze znana z sąsiedztwa, czy pracy nagle okazała się modelką pewnie kroczącą po wybiegu. Ta, która zawsze chodziła po wybiegu teraz z kolei ujawniła talent wokalny, a ta która zawsze podąża za tradycją okazała się tą najbardziej oryginalną. Więc jakie w końcu są kobiety? Zmienne, zaskakujące nieoczywiste i taka jest również dedykowana im impreza w Istebnej.

Na wydarzeniu obecny był Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek wraz z małżonką,  Przewodniczący Rady Gminy Artur Szmek wraz z małżonką, Zastępca Przewodniczącego Stanisław Legierski wraz z małżonką, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Elżbieta Legierska – Niewiadomska , Radna Powiatowa Łucja Michałek, Radni Gminy Istebna, Andrzej Ochodek z Radia Katowice, Dyrektor Sprzedaży Głosu Ziemi Cieszyńskiej Danuta Horowska , właściciel portalu OX.pl Wojciech Tatka  przedstawiciele wielu innych mediów i wielu innych gości.

Organizatorzy serdecznie dziękują Hotelowi Złoty Groń w Istebnej za miłe przyjęcie oraz sponsorom imprezy:  firmie MOKATE , Anecie Okupskiej- Ponc Kobiecie Oryginalnej 2013 i właścicielce Etno Chaty „Topolej” , Annie Urbaczce - Domasik za ufundowanie bonów dla dwóch z laureatek konkursu, Głosowi Ziemi Cieszyńskiej i portalowi OX.pl oraz wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu!

 

opracowanie: BJ

 

Wyniki Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2017

Rozkład głosów oddanych na poszczególne kandydatki przedstawiał się następująco:

Urszula Gruszka -580 głosów (w tym 18 internetowych);

Władysława Magiera - 531 głosów  (w tym 34 internetowe),

Mariola Wojtas - 163 głosy (w tym 105 internetowych),

Gabriela Nawrocka-Szklarek  - 108 głosów (w tym 76 interetowych),

Anna Babik z Cieszyna -102 głosy (w tym 94 internetowe). 


Zobacz reportaż:
Oryginalna Kobieta 2017 i Pokaz Mody


Dodał: Jacek Kohut (5875)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2022/10/7