Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
13.09
2021

Dożynki Gminne 2021 za nami

W słoneczną niedzielę 12 września świętowaliśmy istebniańskie Święto Plonów – wydarzenie niezwykłe, kiedy to gazdowie, rolnicy, pracujący wyrażają wdzięczność i hucznie świętują zakończenie prac gospodarskich. Można bez żadnej przesady powiedzieć, że nasze dożynki wydarzenie wyjątkowe w skali kraju. Piękno imprezy tkwi przede wszystkim w tym, że angażuje do współpracy sąsiadów, place i rodziny, a dzięki sile góralskiej tradycji zyskuje wyjątkowy koloryt. .

Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnych nabożeństw, które odprawiono w każdej z parafii dekanatu. Jako że gospodarzem tegorocznego Święta Plonów była wieś Jaworzynka, główna msza dożynkowa miała miejsce w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce Centrum. Kazanie dożynkowe wygłosił wikary, ks. Łukasz Lach. Po nabożeństwie gazdowie z wszystkich parafii powsiadali na fantazyjne „umojone” , rozśpiewane wozy i wyruszyli do Amfiteatru „Pod Skocznią” by wspólnie świętować.

Pogoda dopisała, więc piękno korowodu dożynkowego mogło się pokazać w pełnym blasku dnia. Czerwień bruclików, biel chust i kabotków, barwy woniónczek i umojonch wozów i muzyka tworzyły przepiękne widowisko. Na czele galopowała banderia konna. Na pomysłowo przyozdobionych wozach jechali włodarze gminni i powiatowi, liczne delegacje, duchowni i gazdowie poszczególnych placów. Nie brakło reprezentacji myśliwych z Koła Łowieckiego Olza, czy zespołów regionalnych. Korowód eskortowali niezawodni strażacy z gminnych jednostek OSP.

Tłumy zgromadzone w istebniańskim amfiteatrze powitała na scenie konferansjerka Aneta Legierska – Kierownik Promocji Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Na jej prośbę Orkiestra Dęta z Trójwsi zagrała Hymn Narodowy oraz pieśń "Ojcowski Dom". Powitano zgromadzonych licznych gości.

Zaszczytną funkcję tegorocznych głównych gospodarzy Dożynek Gminnych pełnili Mirosław i Aleksandra Kawulok „od Łabaja”. Istebną reprezentowali – Jerzy i Anna Kukuczka z Glinianego , Jaworzynkę Trzycatek – Justyna i Łukasz Dragon. Gazdami z Koniakowa byli Izabela i Wojciech Legierscy.Ksiądz Stanisław Pindel dokonał poświęcenia bochnów chleba dożynkowego przekazanych następnie gościom.

Obrzęd dożynkowy pełen pięknych pieśni i muzyki prowadziła Kapela „Jetelinka” pod kierunkiem Moniki Wałach – Kaczmarzyk. Tradycyjnie rozpoczęto śpiewem „Plon niesiemy plon”. Pierwszy bochen chleba dożynkowego otrzymała Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, która podziękowała rolnikom za trud pracy na roli i podtrzymywanie tradycji. Zaznaczyła, że nasza Gmina otrzymała w ostatnich latach wiele dobra i błogosławieństwa. Podziękowała wszystkim za to, że przybyli w strojach regionalnych, na wozach i traktorach. Podkreśliła wyjątkowość tych dożynek, które odbywają się w dniu beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego i w roku 400-lecia Istebnej i Jaworzynki.

Głos zabrała także Senator RP Dorota Tobiszowska, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, w imieniu europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej przemawiała Magdalena Wawrzeczko. List w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przeczytał Marek Michałek z UG Istebna zaś list od Europosłanki Izabeli Kloc przeczytała jej asystentka Mariola Szeliga.

Chleby z gazdowskich rąk przyjęli również: Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski, sołtys Istebnej Barbara Juroszek, sołtys Koniakowa Jan Gazur, sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka, Starosta Hrcavy Marek Sikora, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie brygadier Ryszard Kukuczka , Dowódca 133 Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie ppłk. Daniel Baron , ks. ppor SG Artur Suska Kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu Zgodnie z tradycją chleb podarowany został także dziekanowi dekanatu istebniańskiego, księdzu Tadeuszowi Pietrzykowi oraz proboszczowi parafii przewodniczącej dożynkom – księdzu Stanisławowi Pindel. Przekazaniu chlebów towarzyszyły okolicznościowe przemówienia, a na koniec ruszono do walczyka z VIP-ami dożynkowymi.

Jak zawsze rozbawiły publiczność konkurencje dla gazdów opatrzone błyskotliwym komentarzem konferansjerki. Tutaj trzeba było ubrać stracha na wróble w wyciągnięte z wora, stylowe choć nie zawsze pasujące do siebie ubrania oraz ubić jak najszybciej pianę z białek. Wszyscy gazdowie jednak świetnie poradzili sobie z konkurencjami otrzymując nagrody – mąkę, zboże czy sprzęty gospodarskie.

W tym roku po raz kolejny zaproszono na obiad wszystkich uczestników korowodu. Przez Koła Gospodyń Wiejskich z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa zostały przygotowane smaczne obiady, które można było zjeść wspólnie pod namiotem. Dzięki temu „dożynkowicze” pozostali w amfiteatrze dłużej niż zwykle.

Na miejscu prezentowane było także piękno lokalnego rękodzieła i stoiska twórców ludowych: Ireny Motyki , Jana Zogaty, Karola Kufy, stoisko promocyjne Gminnego Ośrodka Kultury, czy Stowarzyszenia „ Dobrze, że Jesteś”.

Po rywalizacji, kiedy wielu "dożynkowiczów" udało się na organizowane w placach sąsiedzkie imprezy, pozostała w Amfiteatrze publiczność mogła podziwiać koncert operetkowy w wykonaniu znakomitego solisty Aleksandra Kruczka. Następnie solidną porcję folkloru i regionalnych pieśniczek raczyła nas kapela„Wałasi” pod kierunkiem Zbigniewa Wałacha. Furorę zrobiła także biesiada z zespołem Superior Silesian Band pełna humoru i dobrej muzyki ze śląskim akcentem. Po ich występie na scenie pojawił się DJ Kalavski, dzięki któremu bawiono się do późnej nocy na ostatniej w tym roku dyskotece plenerowej „Pod Skocznią” przy klasykach i hitach królujących na listach przebojów.

Uczestnicy chętnie rozgrzewali się gorącymi plackami z blaszy, golonkiem i innymi daniami serwowanymi przez Szkołę Podstawową nr 1 w Jaworzynce i Szkołę Podstawową nr 2 w Jaworzynce - Zapasiekach. Niezmiennym powodzeniem cieszył się także kołocz dożynkowy.

I tak właśnie – hucznie, słonecznie, z uśmiechem i barwnie w Istebnej świętowaliśmy kolejne dożynki wieńcząc tym samym cały pracowity rok pracy na roli. Była to okazja, by znów na nowo zachwycić się naszym folklorem, założyć strój regionalny i zintegrować z sąsiadami.

Organizatorzy dziękują sponsorom Dożynek Istebniańskich: Piekarniom: PROPIEK z Istebnej, FRADA z Istebnej, KAWULOK z Koniakowa, U JONCZOKA z Istebnej  za podarowanie przepięknie ustrojonych bochnów chleba dożynkowego, Andrzejowi Iwankowi, Właścicielom sklepu „Alf” w Koniakowie, Marketu Rema, Sklepu Euro, Bogusławie Kawulok- Sołtys Jaworzynki, Kazimierzowi Łacek, Ignacemu Zowadzie, M. Michałek, Andrzejowi Łabaj, Rafałowi Haratykowi, Tomaszowi Kapasiowi, Markowi Iwankowi, Piotrowi Buremu z Tartaku Gliniane, właścicielom Tartaku Szymcze, Robertowi Czepczorowi- Firma Kruca Fuks. Dziękujemy w sposób szczególny także panu Jerzemu Kawulokowi za kwiaty wykorzystane do dekoracji sceny.


Szczególne podziękowania należą się paniom z KGW Istebna, KGW Jaworzynka, KGW Koniakow za przygotowanie posiłków dla gości dożynkowych i uczestników korowodu dożynkowego.

Przede wszystkim dziękujemy zaś mieszkańcom placów: Biłki, Dragony , Łabaje,Waszuty, Łupiyni, Klimasy, Stoczek, Polana, Szkatółka, Zimna Woda, Gronik II, Żurówka, Podżurówka, Gliniane, Jasnowice, Suszki, Las, Szymcze, strażakom, służbom maltańskim, policji z Komisariatu w Wiśle za zabezpieczenie korowodu, delegacjom zaprzyjaźnionych gmin, służbom porządkowym i wszystkim, którzy włączyli się w organizację Święta Plonów. To właśnie Wy, drodzy Gazdowie, organizując się w placach, strojąc wozy, ubierając strój regionalny, przybywając „Pod Skocznię”, tworzycie niepowtarzalny klimat dożynek istebniańskich!

  W Dożynkach Istebniańskich licznie wzięli udział przedstawiciele władz gminnych i samorządowych, służb mundurowych i leśnych. Byli wśród nich: Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Senator RP Dorota Tobiszowska, w imieniu europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej- Magdalena Wawrzeczko, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Mariola i Bogdan Szeliga z biura poselskiego Europosłanki Izabeli Kloc, Monika Wałach - Kaczmarzyk - Radna Powiatu Cieszyńskiego, Janusz Juroszek – Radny Powiatu Cieszyńskiego, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski, sołtys Istebnej Barbara Juroszek, sołtys Koniakowa Jan Gazur, sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka, Starosta Hrcavy Marek Sikora, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie brygadier Ryszard Kukuczka , Dowódca 133 Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie ppłk. Daniel Baron , ks. ppor SG Artur Suska Kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, duchowieństwo i księża dekanatu istebniańskiego. Nad całością organizacji czuwała Łucja Dusek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

Oprac. BJ,

zdjęcia Bronisława Polok

 

 

 


Zobacz reportaż:
Dożynki Gminne 2021 za nami


Dodał: Barbara Juroszek (8105)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2021/10/2 2021/10/3 2021/10/8 2021/10/9 2021/10/14 2021/10/17 2021/10/23