Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
16.09
2018

Dożynki Gminne 2018 - relacje, fotogalerie i filmy

Kiedy kończy się lato w wielu polskich miastach i gminach organizuje się Dożynki – Święto Plonów. Często spotyka się opinie, że nasze Dożynki Istebniańskie, przypadające zwykle na trzecią niedzielę września to wydarzenie wyjątkowe w skali kraju. Nieprzypadkowo w tym roku zdobyły one nagrodę w konkursie „Piękna Wieś” Województwa Śląskiego. Piękno imprezy tkwi przede wszystkim w tym, że jest organizowana w dużej mierze oddolnie, przy współpracy sąsiadów, placów i rodzin, a dzięki sile góralskiej tradycji zyskuje unikalny, niespotykany nigdzie indziej koloryt. W tym roku Dożynki świętowaliśmy 16 września, przy wyjątkowo pięknej, słonecznej pogodzie.

Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnych nabożeństw, które odprawiono w każdej z parafii dekanatu. Jako że gospodarzem tegorocznego Święta Plonów była wieś Jaworzynka, główna msza dożynkowa miała miejsce w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce. Kazanie przypominające o biblijnych przypowieściach związanych z pracą na roli i wartości bochna powszedniego chleba wygłosił proboszcz parafii, ks. Stanisław Pindel. Po nabożeństwie gazdowie z wszystkich parafii powsiadali na wozy i wyruszyli do Amfiteatru „Pod Skocznią” by wspólnie świętować.

W tym roku pogoda dopisała, więc piękno korowodu dożynkowego mogło się pokazać w pełnym słońcu. Błękitne niebo, czerwień bruclików i kabotków, zieleń młodych brzózek na umojonych wozach, dźwięk instrumentów muzycznych – te wszystkie wrażenia składały się na przepiękne widowisko, które zachwyciło licznie zgromadzonych widzów i turystów, gromkimi brawami witających przejazd korowodu. Na czele galopowała banderia konna. Na pomysłowo przyozdobionych wozach jechali włodarze gminni i powiatowi, liczne delegacje, duchowni i gazdowie poszczególnych placów. Nie brakło reprezentacji myśliwych z Koła Łowieckiego Olza, zespołów regionalnych, czy Koła Gospodyń Wiejskich z Koniakowa. Korowód eskortowali niezawodni strażacy z gminnych jednostek OSP.

Tłumy zgromadzone w istebniańskim amfiteatrze powitała niezastąpiona konferansjerka Elżbieta Legierska- Niewiadomska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Na jej prośbę Orkiestra Dęta z Jaworzynki zagrała Hymn Narodowy oraz pieśń "Ojcowski Dom". Zabrzmiała też melodia z rogu pasterskiego, na którym zagrał pan Tadeusz Rucki, a  Przewodniczący Rady Gminy Istebna Artur Szmek powitał zgromadzonych gości.

Zaszczytną funkcję tegorocznych głównych gospodarzy Dożynek Gminnych pełnili Barbara i Wiesław Urbaczka od Klimka.  Istebną reprezentowali - Ewa i Tadeusz Urbaczka z Zaolzia, Istebną Stecówkę – Renata i Andrzej Zowada z Leszczyny , Jaworzynkę Trzycatek - Bernadeta Pytel i Józef Kajzar. Gazdami z Koniakowa byli Bożena i Antoni  Fiedor a gospodarzami Parafii Ewangelickiej Anna i Andrzej Cieślar z Klimków.

Obrzęd dożynkowy pełen pięknych pieśni i muzyki prowadziła Kapela „Jetelinka” pod kierunkiem Moniki Wałach – Kaczmarzyk. Tradycyjnie rozpoczęto śpiewem „Plon niesiemy plon”, który zawsze rozpoczyna ceremoniał. Pierwszy bochen chleba dożynkowego otrzymał Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek, który podziękował rolnikom za trud pracy na roli, podtrzymywanie tradycji i wytrwałość. „Witam Was wszystkich w tym dniu radości, świętowania ale też dziękczynienia. W terenach górskich praca na roli jest wyjątkowo ciężka, wymaga wiele miłości , wiele szacunku do ziemi, do tych plonów… Dziękuję za ten bochen chleba. Myślę, że z pomocą Bożą będziemy dzielić go sprawiedliwie” – podkreślił włodarz Gminy dziękując serdecznie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie święta.

Chleby z gazdowskich rąk przyjęli również: Przewodniczący Rady Gminy Istebna Artur Szmek, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Ludwik Kuboszek, proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Istebnej ks. Alfred Staniek, sołtys Koniakowa Jan Gazur, sołtys Jaworzynki Paweł Rucki, radny Władysław Zowada (w zastępstwie za sołtysa wsi Istebna Jerzego Michałka), Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka. Zgodnie z tradycją chleb podarowany został także dziekanowi dekanatu istebniańskiego, księdzu Tadeuszowi Pietrzykowi, a na jego prośbę również proboszczowi parafii przewodniczącej dożynkom – księdzu Stanisławowi Pindel. Przekazaniu chlebów towarzyszyły okolicznościowe przemówienia.

         Wszystkich jak zawsze rozbawiły konkurencje dla gazdów opatrzone błyskotliwym komentarzem szefowej istebniańskiego GOK-u. Tym razem prawdziwym hitem było dojenie „Maliny” - sztucznej krowy wypożyczonej z tej okazji z parku linowego Base Camp Istebna. Gazdowie musieli także wykazać się celnością i szybkością przy chybaniu ziymnioków do kosza. Wiele śmiechu było też przy kalamburach, kiedy to gaździny musiały namalować różne sceny i czynności gospodarskie, a gazdowie musieli zgadnąć o co chodzi. Wszyscy jednak świetnie poradzili sobie z wymagającymi konkurencjami.

         Po rywalizacji, kiedy wielu "dożynkowiczów" udało się na organizowane w placach sąsiedzkie imprezy, pozostała w Amfiteatrze publiczność mogła podziwiać koncert młodych heligonistów z Jaworzynki pod kierunkiem Bartłomieja Rybki z OPP Koniaków. Potem zaś dla zgromadzonych wystąpił zespół JACY TACY z Trójwsi.  Szybko okazało się, że przy planowaniu programu warto było postawić na swoich! Paweł, Marcin, Michał i Marek świetnie bawili publiczność coverami znanych przebojów w biesiadnych aranżacjach – trzeba przyznać, że zagrali znacznie lepiej niż „jako tako”. Po ich występie na scenie pojawił się DJ Pisanka, dzięki któremu bawiono się do późnej nocy na ostatniej w tym roku dyskotece plenerowej „Pod Skocznią”. Warto dodać, że gastronomię sprawnie prowadziły Szkoły Podstawowe z Jaworzynki: SP1 i SP2.

Tak właśnie w Istebnej świętowaliśmy kolejne, tym razem słoneczne dożynki, wieńcząc tym samym cały pracowity rok. To nie tylko wyjątkowa impreza ale też okazja do integracji, wspólnej pracy, a potem zabawy. Warto pielęgnować ten piękny zwyczaj choćby po to, by znów na nowo zachwycić się naszym folklorem, założyć strój regionalny i zintegrować z sąsiadami.

Organizatorzy dziękują sponsorom Dożynek Istebniańskich: Piekarniom: PROPIEK z Istebnej, FRADA z Istebnej, KAWULOK z Koniakowa, U JONCZOKA z Istebnej  za podarowanie przepięknie ustrojonych bochnów chleba dożynkowego, firmie EL – Tel Tadeusza Juroszka Mieczysławowi i Lucynie Lenartowiczom i państwu Kazimierzowi i Krystynie Węglowskim z Branic za przekazanie plonów rolnych, Panu Jerzemu Kawulokowi za kwiaty wykorzystane do dekoracji sceny.

Przede wszystkim dziękujemy zaś mieszkańcom placów: Gorzołki, Stańki, Klimki, Waszuty, Łupiyni, Klimasy, Beskid, Wojtosze, Burowie, Kohuty, Szarce, Zagroń, Domy nad Olzą, Wołowo, Rdzawka, Rastoka, Zarastoka, Usnoboć, Zabagna, Leszczyna, strażakom z OSP Koniaków Centrum, policji z Komisariatu w Wiśle za zabezpieczenie korowodu, delegacjom zaprzyjaźnionych gmin, służbom porządkowym i wszystkim, którzy włączyli się w organizację Święta Plonów. To właśnie Wy, organizując się w placach, strojąc wozy, ubierając strój regionalny, przybywając „Pod Skocznię”, tworzycie niepowtarzalny klimat dożynek istebniańskich!

         W Dożynkach Istebniańskich licznie wzięli udział przedstawiciele władz gminnych i samorządowych, służb mundurowych i leśnych. Byli wśród nich: Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Artur Szmek, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Stanisław Legierski, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Ludwik Kuboszek, Burmistrz Miasta Wisły Tomasz Bujok, sołtys Koniakowa Jan Gazur, sołtys Jaworzynki Paweł Rucki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka, Poseł na Sejm RP Grzegorz Puda,  Radna Powiatowa Łucja Michałek, wójt zaprzyjaźnionej Gminy Branice Sebastian Baca wraz z delegacją, Radny Sejmiku Śląskiego Jan Kawulok, Radni Gminy Istebna, Rzecznik Prasowy Powiatu Cieszyńskiego Katarzyna Raszka – Sodzawiczny, Przedstawiciel KP Państwowej Straży Pożarnej Adrian Zygmański, mjr Ewa Młynarczyk z Oddziału Straży Granicznej z Bielska - Białej, Prezes LGD Cieszyńska Kraina Dominika Tyrna, Dyrektor Firmy Strabag Witold Bębenek, duchowieństwo dekanatu istebniańskiego i wiele innych gości.

 

oprac. BJ

 

FOTOGALERIE:

Jacek Kohut >>>>>>>>>>> 

Infobeskidy.eu  >>>>> (Michał Kuźma)

SCI24.pl >>>>>>

 

VIDEO:

ViFi   

film z drona  >>>>>>>>>>>>>>

Radio Istebna:

1 >>>>>>>>>>>>

2 >>>>>>>>>>>>>

3 >>>>>>>>>>>>

SCI24.pl:

Wiersz dożynkowy  pisany przez Basię Juroszek >>>>>>>>>>>>>>

i pozostałe filmiki z całych dożynek na ich profilu facebook.

 

 


Zobacz reportaż:
Dożynki Gminne 2018


Dodał: Barbara Juroszek (6191)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
maj 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: maj

2021/05/18