Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
21.07
2023

Dni Istebnej 2023

Tegoroczne XXVI DNI ISTEBNEJ oficjalnie rozpoczęły się grą na tradycyjnych trombitach pasterskich w wykonaniu Piotra Kukuczki oraz Zespołu Regionalnego Koniaków. Zebranych w istebniańskim Amfiteatrze „Pod Skocznią” gości oraz licznie przybyłych mieszkańców i turystów w imieniu Wójt Gminy Istebna Łucji Michałek-Chudeckiej powitał Zastępca Wójta Łukasz Małysz. Podkreślił on jak ważnym wydarzeniem są Dni Istebnej i jak bardzo Pani Wójt chciałaby świętować je razem z nami, jednakże ważne obowiązki służbowe związane z ubieganiem się Istebnej o wpisanie w poczet Best Tourism Villages by UNWTO sprawiły, że aktualnie bierze udział w spotkaniach i konferencjach we Włoszech. Jednocześnie zachęcił on wszystkich do wspierania naszej gminy we wszelkich konkursach i plebiscytach, o których informacja pojawia się w mediach społecznościowych i zaprosił na bogaty program Dni Istebnej życząc uczestnikom dobrej zabawy.

Wśród biorących udział w pierwszym dniu wydarzenia znaleźli się Sołtys Wsi Jaworzynka Bogusława Kawulok oraz Radni Gminy Istebna w osobach Ignacy Zowada, Władysław Zowada, Kazimierz Łacek oraz Hubert Kukuczka.

Oficjalne rozpoczęcie Dni Istebnej zostało poprzedzone prezentacją stoisk wystawców i  twórców ludowych uczestniczących w III Międzynarodowej Wystawie Twórczości Ludowej współorganizowanej wraz z Mikroregionem Górolsko Swoboda. Reprezentująca Gminny Ośrodek Kultury Pani Roksana Klamka podeszła do każdego z twórców z mikrofonem, by zapytać o to czym się zajmuje i co można u niego zobaczyć oraz zakupić.

W wystawie udział wzięli:

 • Dwór Kukuczka ze stanowiskiem "Specjały od Kukuczki"
 • Teresa Legierska - koronka koniakowska
 • Jan Zogata - tradycyjne koszyki wyplatane z korzenia świerkowego
 • Irena Motyka - misterne czepce
 • Stowarzyszenie "Dobrze, że Jesteś" Istebna prezentujące wyjątkowe prace swych podopiecznych
 • Helena Setla - obrazy i ceramika
 • Zdzisław Kozłowski - rzeźba sakralna
 • Robert Brzeszcz – rzeźba
 • Monika Kubieniec - wyroby na szydełku
 • Karol Kufa - wyroby ze skóry
 • Pracownia Ceramiczna - Gliniana Koniczynka
 • Carbon Plast - biżuteria nie tylko z drutu – Carbon Plast prowadził także warsztaty wykonywania biżuterii – własnoręcznie opracowaną biżuterię można było zabrać do domu J
 • Lucyna Pyclik - Lula Makrama Handmade

Nie zabrakło także zaproszenia do skorzystania z licznych atrakcji dla dzieci, jakie przygotowali Bumper Ball Cieszyn oraz Mania Zabawy, a także stoisk z zabawkami, watą cukrową, czy popcornem.

Przepyszne dania regionalne i nie tylko oferowały Zajazd Pecio oraz Dwór Kukuczka, który promował między innymi swe autorskie burgery wołowe i jagnięce oraz przysmaki dostępne w ich sklepiku.

Ważnym momentem rozpoczęcia Dni Istebnej było uroczyste przekazanie przez Piotra Kukuczkę trombity jego autorstwa państwu Annie i Jakubowi Cieślar, którzy wylicytowali ją podczas ostatniej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na scenę zaproszony został także znany wszystkim regionalista i kustosz Chaty Kawuloka – Janusz Macoszek, bowiem w skład licytacji wchodziła także ufundowana przez niego góralska kolacja w chacie.

Jako pierwszy na deskach amfiteatru zaprezentował się Zespół Regionalny Koniaków wykonujący tradycyjną muzykę oraz prezentujący nasze tańce i strój regionalny. Następnym punktem programu był natomiast pokaz taneczny opracowany przez Movement Studio Choreografii i Teatru Tańca, podczas którego mieliśmy okazję podziwiać młode pasjonatki tańca współczesnego kształcące swój talent pod czujnym okiem instruktorów studia prowadzonego przez Magdalenę Ławniczek.

Kolejno zaprezentowały się:

 • Liliana Witkowska
 • Grupa Starsza Wisła
 • Oliwia Safian
 • Formacja Effekt Kozy
 • Grupa Średnia Istebna
 • Marlena Wójcik
 • Grupa Starsza Istebna
 • Antonina Jałowiczor
 • Grupa Młodsza Wisła
 • Wiktoria Gębala
 • Dominika Lewczak
 • Grupa Średnia Wisła

Wśród młodych tancerzy pojawiły się także dziewczynki trenujące podczas zajęć realizowanych pod auspicjami naszego  Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej.

Piękne wrażenie artystyczne pozostawił po sobie występ podopiecznych świętującej w tym roku 20-lecie swego istnienia Fundacji Braci Golec. Urodzony w Koniakowie instruktor Jarosław Zowada – opowiedział w przerwach pomiędzy kolejnymi utworami o historii fundacji, w której dzieci uczą się grać na skrzypcach, heligonkach, instrumentach pasterskich, czy też dudach. Aktualnie zrodzona z pasji do muzyki i potrzeby dzielenia się nią fundacja działa w  dziesięciu gminach, ucząc miłości do tradycji ponad 300 dzieci. Dzięki temu, że w zainicjowanej przez Łukasza i Pawła Golców fundacji pracują instruktorzy zarówno z Beskidu Żywieckiego, jak i Śląskiego młodzież ma kontakt z tradycją muzyczną całego regionu i taki też repertuar mieliśmy okazję usłyszeć podczas sobotniego koncertu

Co ciekawe dzieci uczą się grać ze słuchu, a nie z nut, tak jak bywało to dawniej w rodzinnym przekazie, gdy nauczycielami byli rodzice, czy też dziadkowie. Rodzinna jest także sama atmosfera, bowiem bywa, że po latach podopieczni fundacji ponownie do niej wracają… ale już jako instruktorzy J

Niejednokrotnie wychowankowie Fundacji Braci Golec osiągają sukcesy w szkołach muzycznych, czego przykładem jest Kamila Kobielus – mieliśmy przyjemność wysłuchać jej występu wraz z instruktorami.

Po programie dzieci i młodzieży przenieśliśmy się na dużą scenę, gdzie wysłuchaliśmy koncertu niezwykle utalentowanej mieszkanki Istebnej Martyny Kawulok. W jej interpretacji usłyszeliśmy między innymi utwory Maanamu, czy też Varius Manx.

Przed wyczekiwanym przez licznie zgromadzoną w Amfiteatrze „Pod Skocznią” publiczność koncertem gwiazdy Dni Istebnej 2023 – Golec uOrkiestry na scenie pojawił się Zastępca Wójta Gminy Istebna Łukasz Małysz, który powitał wszystkich uczestników wydarzenia podkreślając rolę zaproszonego zespołu, jako artystycznego ambasadora naszego regionu oraz zaprosił do obejrzenia specjalnych – filmowych pozdrowień od Wójt Gminy Istebna Łucji Michałek-Chudeckiej, która nagrała je Włoszech. Uczestniczyła tam w światowym forum najatrakcyjniejszych turystycznie wsi, gdzie jako jedyna reprezentowała Polskę. Wyraziła ona swą radość z możliwości promowania walorów i kultury gminy oraz zainteresowania, jakie wzbudza nasz kraj i region Beskidów. Nie zabrakło też serdecznych życzeń wspaniałej zabawy.

Nadszedł czas by sceną brawurowo zawładnęli muzycy Golec uOrkiestry – zespołu znanego w kraju i zagranicą, który sprzedał już blisko siedem milionów płyt. Mieszanka folku i popu ze szczyptą jazzu – siła tradycji i nowoczesne brzmienia rozkręciły „Pod Skocznią”  imprezę i wprawił w euforię publiczność. Usłyszeliśmy śpiewane przez zespół od lat hity, a także kompozycje współczesne i utwory zapowiadające najnowszą z płyt, jaką zakupić będzie można tej jesieni. Szczególnie wzruszający był występ zespołu wraz z Fundacją Braci Golec, podczas którego wykonali piękny utwór „LEĆ MUZYCZKO” dedykowany św. Janowi Pawłowi II. Artyści wielokrotnie pozdrawiali swoich przyjaciół i znajomych z Trójwsi Beskidzkiej i nie tylko, a także zaprosili na jubileuszowy koncert Fundacji, jaki odbędzie się w Żywcu podczas tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Po koncercie można było zakupić płyty i zdobyć cenne dla fanów autografy gwiazd, a wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna, którą poprowadził bardzo lubiany Dj Zahar.

Podczas drugiego dnia wydarzenia swą obecnością zaszczycili nas Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka i Zastępca Wójta Gminy Istebna Łukasz Małysz. Do amfiteatru przybyli także Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski oraz radni Kazimierz Łacek i Władysław Zowada.

Prowadząca imprezę Roksana Klamka poprosiła o zabranie głosu reprezentującego Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda, który wyraził swą radość z możliwości uczestniczenia w tak ważnym dla naszej społeczności wydarzeniu oraz podkreślił bogactwo jego programu, życząc dobrej zabawy. Przekazał on także bardzo dobrą dla nas wiadomość o środkach finansowych, jakie zostały naszej gminie przyznane dla dwóch zabytkowych obiektów sakralnych.

Jako pierwszy na scenie pojawił się prowadzony przez Marię Motyka i Józefa Łupieżowca wielokrotnie nagradzany podczas przeglądów  dziecięcych zespołów folklorystycznych i różnych konkursów  Zespół Regionalny "MAŁA ISTEBNA", który od roku 2016 promuje nasz rodzimy folklor, a przede wszystkim pomaga najmłodszym rozwijać talenty artystyczne i uczy miłości do kultury i tradycji regionu.

Najważniejszym punktem niedzielnego programu były oczywiście Wybory Najpiękniejszej Góralki 2023. Dziewczęta oceniało jury w składzie: Lucyna Grabowska – właścicielka Grabowska Models ,   Sara Karcz-Kanik – współwłaścicielka Grabowska Models , Mister Beskidów – Łukasz Skoczeń,  Magdalena Nowak  - Górolsko Miss 2022, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka oraz Zastępca Wójta Gminy Istebna Łukasz Małysz.

W konkursie wystartowały:

 • Nikola Zawada z Pruchnej
 • Weronika Kawulok z Koniakowa
 • Sabina Kubica z Lalik
 • Wiktoria Fuchs z Istebnej
 • Karolina Kukuczka z Koniakowa
 • Klaudia Matuszna z Lalik
 • Karina Juroszek z Jaworzynki

 

Dziewczęta zaprezentowały się w sukniach ślubnych z salonu Donna Bianca z Bielska Białej, sukienkach wieczorowych z Pretty Girl Boutique z Cieszyna oraz strojach regionalnych Beskidu Śląskiego. Całości kreacji dopełniały misterne fryzury wykonane przez Iwonę Kohut, Sarę Zawada i Laurę Haratykz Centrum Urody / Beauty Center Iwona Kohut oraz makijaż będący dziełem Sabiny Juroszek i Aleksandry Legierskiej z Salonu „Anna” z Istebnej. Piękne bukiety kwiatów, jakie kandydatki prezentowały podczas pierwszego wejścia w kreacjach ślubnych przygotowała Firma Małgorzata z Wisły.

W przerwach pomiędzy kolejnymi wyjściami kandydatek mieliśmy przyjemność wysłuchania występów artystycznych dzieci biorących udział w konkursie „Mam Talent”, jaki zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Jaworzynce. Piosenkę Céline Dion My Heart Will Go On wykonała Weronika Solawa, a Julia Polok zaśpiewała Tęsknię sobie Sanah, był też motyw regionalny w postaci wiersza Zuzanny Kawulok Skrzypce, który recytowała Zosia Lupieżowiec. Przejmujący fragment książki Trzy kroki od siebie autorstwa Mikki Daughtry, Tobiasa Iaconisa oraz Rachael Lippincott usłyszeliśmy dzięki Marysi Galej.

Oprócz możliwości pokazania swej pięknej figury, gracji w poruszaniu się i urody dziewczęta ubiegające się o tytuł Górolskiej Miss musiały wykazać się znajomością naszej rodzimej kultury, kulinariów, wiedzą o stroju regionalnym, a także odpowiedzieć na pytania związane ze swymi zainteresowaniami i wartościami jakimi kierują się w życiu.

Po zakończeniu prezentacji jury udało się na naradę, po której uroczyście ogłoszone zostały niecierpliwie wyczekiwane wyniki:

Górolską Miss 2023 okazała się być Karolina Kukuczka z Koniakowa, która  została  także  zaproszona do Konkursu Miss Beskidów 2024 i otrzymała ufundowany przez Gminę Istebna bon o wartości 1000 zł  oraz voucher od Dworu Kukuczka.

Miss Warkocza jednogłośnie okrzyknięto Nikolę Zawada z Pruchnej, a Miss Uśmiechu jury wybrało Sabinę Kubicę z Lalik.

Miss Publiczności dzięki niekończącym się oklaskom została Weronika Kawulok z Koniakowa.

Wszystkie wyróżnione tytułami góralki otrzymały nagrody od sponsorów, nie zabrakło też upominków dla każdej z kandydatek.

Nagroda specjalna od Grabowska Models  w postaci zaproszenia do udziału w Konkursie  Miss Beskidów 2024  trafiła do Wiktorii Fuchs  z Istebnej.

Gratulujemy i cieszymy się, że tym razem do konkursu zgłosiły się także dziewczyny z pobliskiej Żywiecczyzny.

Po wielkich konkursowych emocjach przyszedł czas na artystyczna ucztę w wymiarze zarówno muzycznym, jak i tanecznym – barwne stroje, piękne głosy solistów, idealny układ choreograficzny -  jednym słowem Estrada Regionalna Równica i jej żywiołowy występ, który z pewnością pozostanie w naszej pamięci, dość powiedzieć, że publiczność nie chciała pozwolić by wykonawcy zeszli ze sceny – bez bisu się nie obyło J

Wieczór ponownie należał do naszej młodzieży i wszystkich lubiących taniec i dobrą zabawę – niezawodny Dj Zahar sprawił, że znów chciało się pozostać w amfiteatrze do białego rana.

Cieszymy się, że byli Państwo z nami!

Głównym fundatorem Dni Istebnej 2023 była Gmina Istebna, a ich organizatorem Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej.

Wydarzenie wsparli liczni sponsorzy:

 • Restauracja Dwór Kukuczka
 • Grabowska Models
 • Salon Ślubny Donna Bianca
 • Pretty Girl Boutique z Cieszyna
 • Centrum Urody / Beauty Center Iwona Kohut
 • Salon Urody Anna z Andziołówki
 • Mokate
 • Pizzeria u Józefa
 • Hotel Gołębiewski Wisła
 • Centrum Pasterskie w Koniakowie
 • Firma Małgorzata
 • Market Rema
 • Base Camp Istebna - Park Linowy, Paintball, Gry Integracyjne

DZIĘKUJEMY!!

Fotorelacje pod linkiem:

Dni Istebnej - dzień I - https://www.istebna.eu/turysta/fotoreportaz/xxvi-dni-istebnej---dzie-i

Dni Istebnej - dzień II - https://www.istebna.eu/turysta/fotoreportaz/dni-istebnej---dzie-iiDodał: e.przadka (9010)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: maj

2024/05/1 2024/05/3 2024/05/8 2024/05/18 2024/05/25 2024/05/26