Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
16.07
2018

Dni Istebnej 2018 - relacja i foto z soboty...

Za nami emocjonujący weekend pełen wrażeń, emocji i dobrej zabawy. W dniach 14- 15 lipca  „Pod Skocznią” świętowaliśmy niezwykle udane XXII Dni Istebnej, a Amfiteatr nad Olzą rozbrzmiewał w tym czasie muzyką i tętnił życiem.

Dzień I – Sobota – w rytmach folkloru i rocka

Istebniańskie świętowanie uroczyście otworzył Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek, który życzył wszystkim, by był to czas wspólnej zabawy i radości. Gromkim „Witómy Was goście mili…” powitali zebranych konferansjerzy – Elżbieta Legierska – Niewiadomska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej i Michał Zowada z Leszczyny. Ich pogoda ducha, humor, piękna gwara i spontaniczność jak zawsze dodały imprezie góralskiego klimatu. Piękną inauguracją obchodów istebniańskiej fety był również występ kapeli Zespołu „Istebna”, która skocznymi nutkami powitała publiczność.

Tradycyjnie na wstępie odbyło się wręczenie nagród Rady Gminy w dziedzinie kultury i sportu. To część uroczysta i niezwykle ważna, gdyż pozwala zwrócić uwagę na tych, którzy tworzą coś dla innych i przyczyniają się do budowania wizerunku naszej Gminy. W tym roku Rada Gminy uhonorowała: Teresę Skurzok (haftującą żywotki do sukni cieszyńskich) z Koniakowa, Zbigniewa Krężeloka - rzeźbiarza z Koniakowa i koronczarkę Martę Dziadurę z Koniakowa. Wśród sportowców nagrodzeni zostali: Eliza Rucka  zawodniczka MKS Istebna, Kamil Bury zawodnik MKS Istebna, Dominik Bury zawodnik MKS Istebna , Joachim Krężelok zawodnik UKS Wisła. Niestety spośród nagrodzonych, osobiście laury mogła odebrać tylko pani Teresa Skurzok. Nagrodę wręczyli jej Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek, Zastępca Wójta Józef Polok i Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Stanisław Legierski.

Niejednemu miłośnikowi tradycji serce rosło, kiedy na scenę wkroczyła przyszłość naszego folkloru – Zespół „Mała Istebna”. Młodzi górale pod kierunkiem instruktorów pięknie zaśpiewali archaiczne pieśniczki i zatańczyli regionalne tańce, pokazując, że hasło promocyjne Istebnej „Siła tradycji” to nie tylko puste słowa. Po ich występie rozpoczęła się zabawa taneczna do muzyki, którą serwował zza konsoli DJ Dread. Był to swoisty support przed gwiazdą wieczoru – polskim zespołem Exigo, który do perfekcji opanował covery U2. Co prawda, wbrew zapowiedziom, giganci rocka nie wystąpili w tym roku w Polsce, jednak ich fani mogli w Istebnej bawić się przy takich hitach jak „One” , „With or without you”, czy „Where the streets have no name” , których wykonanie stało na bardzo wysokim poziomie. Po zejściu EXIGO, na scenę znów powrócił DJ Dread, a najwytrwalsi bawili się przy serwowanej przez niego muzyce do białego rana.

Dzień II – Niedzielaw poszukiwaniu Najpiękniejszej Góralki

Niedziela upłynęła pod znakiem wielkich emocji i rywalizacji i to nie tylko dla fanów footballu. W moskiewskich Łużnikach rozegrał się finał Mistrzostw Świata, zaś w Amfiteatrze „Pod Skocznią” – dostarczające niektórym nie mniejszych emocji - Wybory Najpiękniejszej Góralki 2018. O koronkową koronę zawalczyło w tym roku 8 pięknych i odważnych dziewczyn : Wiktoria Gruszka z Koniakowa, Julia Polok z Istebnej, Basia Celak  z Istebnej, Karolina Fiedor  z Koniakowa, Marysia Sikora z Koniakowa, Natalia Sikora z Istebnej, Ola Motyka z Istebnej i Basia Sikora z Koniakowa

W Jury zasiedli: Lucyna Grabowska – właścicielka Agencji Modelek Grabowska Models, Konrad Ciupał Mister Beskidów 2018, Anna Maria Jaromin – Finalistka Miss Polski 2018, Barbara Szmek – właścicielka NASH fitness klub w Jaworzynce oraz Patrycja Bury – Najpiękniejsza Góralka 2017.

Trzeba przyznać, że jurorzy nie mieli łatwego zadania. Wypatrując tej najpiękniejszej, ocenie poddali nie tylko urodę ale też wdzięk, grację i wypowiedzi dziewczyn. Musiały one wykazać się znajomością gwary oraz humorem opowiadając na podchwytliwe nieraz pytania. W pierwszym wyjściu mogliśmy je podziwiać w przepięknych sukienkach ślubnych z salonu sukni ślubnych „Izabela” ze Skoczowa. Potem kandydatki zachwyciły w kreacjach wieczorowych z  butiku „Imperiano” Anny Urbaczki – Domasik – współorganizatorki wyborów. Z kolekcji tego sklepu pochodziły też wakacyjne, zwiewne sukienki i kombinezony, w których dziewczyny zatańczyły w rytmie salsy specjalnie przygotowany układ taneczny wyćwiczony pod okiem choreografki pokazu, instruktorki tańca Bożeny Idziniak. Taka prezentacja była nowością i wniosła w wybory powiew egzotyki i wakacyjnego luzu. Potem jednak swobodnie falujące włosy zostały zaczesane w gładkie warkocze, bowiem nadszedł czas, by zaprezentować się w stroju góralskim – kabotku, modrzyńcu i kyrpcach. Ciekawie zrobiło się zwłaszcza wtedy, gdy na scenę wpadli górale z zespołu „Istebna” i jak na dawnych „muzykach” porwali dziewczyny w wir tańca, gdzie mogły pokazać swoją „zwyrtność” i poczucie rytmu. 

Wybory – urozmaicone, zaskakujące, opatrzone dowcipnym komentarzem prowadzących były prawdziwą ucztą dla oka, a góralki zaprezentowały różne odsłony kobiecego piękna. Warto dodać, że ich urodę podkreślił makijaż wykonany przez Magdalenę Salę i Annę Urbaczkę – Domasik ze Strefy Piękna Imperiano Beauty. Bajeczne fryzury na ich głowach wyczarowały Iwona Kohut i Laura Haratyk z Beauty Center. Dodatkowo mogliśmy podziwiać finezyjne wiązanki ślubne, które były dziełem hurtowni „Małgorzatka” z Wisły Grażyny i Zenona Zembol, której zawdzięczamy również dekorację sceny. Kandydatkom na scenie szarmancko asystował Mateusz Guga – model z Agencji Grabowska Models.

W przerwach między wyjściami modelek mogliśmy delektować się muzyką. Najpiękniejsze nutki beskidzkie wygrywała kapela „Zwyrtni”. Na scenie zaprezentowały się również talenty muzyczne: Miriam Kohut z Istebnej wykonała piosenki „Cud w szafie” i „Drzwi do kariery” a jej siostra Sara Kohut wraz z Alicją Magierą zaśpiewała utwór Labrinth ft Emeli Sande „Beneath your beautiful” i „Na ostrzu” Ewy Farny.

Nadszedł wyczekiwany czas ogłoszenia wyników. Choć wszystkie dziewczyny na scenie pokazały się od najlepszej strony, to numerem 1 okazała się kandydatka … z numerem 1 –Wiktoria Gruszka z Koniakowa. To właśnie ona, jednogłośną opinią Jury okazała się zdecydowanie mieć "to coś" , co definiuje góralkę - połączenie wyrazistej urody z mocnym charakterem - a wszystko to przyozdobione umiłowaniem tradycji i folkloru. Z oczami błyszczącymi od łez wzruszenia, Wiktoria odebrała koronkową koronę z rąk ubiegłorocznej zwyciężczyni. Ciemnowłosa koniakowianka przez najbliższe 12 miesięcy będzie nosić tytuł Najpiękniejszej Góralki. Zdobywczyni koronkowej korony pasjonuje się jazdą konną i gotowaniem, a także pięknie śpiewa i tańczy w Zespole Regionalnym „Koniaków” . Do startu w konkursie namówiła ją babcia Urszula Gruszka – notabene Kobieta Oryginalna Śląska Cieszyńskiego 2017. Wiktoria otrzymała główną nagrodę – bon o wartości 1000 złotych od Hotelu Złoty Groń w Istebnej. Miss Publiczności została Karolina Fiedor, Miss Warkocza obwołano Natalię Sikorę, a tytuły Miss Foto (przyznawany przez Patrycję Cieślar z Wisły) i Miss Uśmiechu przyznano Julii Polok. Kurs Modelingu ufundowany przez Grabowska Models przyznano Julii Polok i Basi Sikorze. Każda z dziewczyn otrzymała bardzo atrakcyjne bony i nagrody. Pełną listę sponsorów  zamieszczamy pod artykułem.

Po wyborach, koronacji i wręczeniu nagród, konferansjerzy zaprosili uczestników na przerwę, bo większość gości udała się do okolicznych  stref kibica, by tam obejrzeć finał Mundialu. Kiedy zaś Francuzi świętowali swoje zwycięstwo, „Pod Skocznią” znów rozpoczęła się zabawa taneczna tym razem przy rytmach świetnego zespołu dancingowego „Preludium”.

Wrażenia, emocje, muzyka.. to wszystko ważne ale przecież nie byłoby Dni Istebnej bez zapachu i smaku placków z blaszy okraszonych "wyrzoskami" czy gulaszem. Ten regionalny przysmak i inne smakołyki serwował zgrany zespół z pizzerii „Werona” prowadzący gastronomię na imprezie.

Na Dniach Istebnej władze samorządowe Gminy Istebna reprezentowali: Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek wraz z małżonką, Zastępca Wójta Gminy Istebna Józef Polok wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Artur Szmek wraz z małżonką, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Stanisław Legierski, Sołtys Istebnej Jerzy Michałek wraz z małżonką, Sołtys Koniakowa Jan Gazur oraz radni Gminy Istebna. Obecny był również Pavol Gomola Starosta Ciernego wraz z małżonką, Radna Powiatowa Łucja Michałek oraz państwo Mieczysław i Lucyna Lenartowicz – goście z zaprzyjaźnionej Gminy Branice.

Aż szkoda napisać, że XXII Dni Istebnej przeszły już do historii, bowiem należały do imprez jak najbardziej udanych. Doskonała frekwencja, świetni prowadzący, sprzyjająca pogoda, tradycyjny klimat i program, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie zagwarantowały udaną letnią imprezę. Wszystkim sponsorom, współorganizatorom i wszystkim występującym artystom organizator – Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej składa serdeczne podziękowania.

Fundatorzy nagród dla uczestniczek wyborów Najpiękniejszej Góralki 2018

Hotel i restauracja „Złoty Groń” – 1000 zł. dla Najpiękniejszej Góralki i 3 bony do SPA i Wellness na Złotym Groniu.

Sklep obuwniczy WISHOT –2 bony na obuwie.

Domki na Złotym Groniu – weekend z 2 noclegami dla dwóch osób 

Karczma „Pod Galerią” w Koniakowie – bon na kolację w karczmie

Wypożyczalnia rowerów i skuterów Istebna Zaolzie – bon na całodzienne wypożyczenie sprzętu.

Okręgowa spółdzielnia mleczarska Skoczowskie – zestawy produktów dla uczestniczek

Foto – Kreatywna z Wisły – bon na Sesję Fotograficzną dla Miss Foto

Beauty Center Iwona Kohut i Laura Haratyk – bony na usługi fryzjerskie

„Osada na Ochodzitej” – 3 bony do drogerii Douglas

Pizzeria Werona – bon do wykorzystania w pizzerii

Grabowska Models – Kurs modelingu i udział bez eliminacji do Miss Beskidów Nastolatek

Kwiaciarnia „Małgorzata” – bukiety do sukien ślubnych i upominki dla uczestniczek oraz bony do sklepu Mount Everest

Restauracja Dwór Kukuczka –4 bony do wykorzystania w Dworze Kukuczka

Firma MOKATE - zestawy produktów dla uczestniczek

 

Tekst: Barbara Juroszek


Zobacz reportaż:
Dni Istebnej 2018 - sobota


Dodał: (6089)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2024/07/6 2024/07/7 2024/07/13 2024/07/14 2024/07/27 2024/07/28 2024/07/29