Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy mieszkańca
14.11
2016

115 lat Zespołu Regionalnego „Istebna” z Istebnej

115 lat Zespołu Regionalnego „Istebna” z Istebnej

W sobotę 12 listopada br. Zespół Regionalny „Istebna” świętował jubileusz 115-lecia istnienia. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w intencji wszystkich żyjących i zmarłych członków zespołu w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. Następnie wszyscy udali się do remizy OSP w Istebnej Centrum na uroczystą kolację i zabawę taneczną.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władzy lokalnej gminy Istebna, wójt Henryk Gazurek wraz z małżonką, zastępca wójta Józef Polok, przewodniczący rady gminy Artur Szmek, nadleśniczy Andrzej Kudełka wraz z małżonką, dyrektor programowo-artystyczny Tygodnia Kultury Beskidzkiej Anna Strojny, burmistrz miasta Wisła Tomasz Bujok wraz z małżonką, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury Maria Bujok, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Przemysław Smyczek, przedstawicielki Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteki Publicznej w Istebnej w osobach Elżbieta Legierska-Niewiadomska, Aneta Legierska i Elżbieta Polok. Na uroczystości obecna była również etnograf i dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle Małgorzata Kiereś, znamienita Osobistość kultury ludowej regionu Józef Broda, Prezes oddziału Górali Śląskich Związku Podhalan Józef Michałek, a także przedstawiciel Fundacji „Piastun” z Opola Krzysztof Pawlak oraz proboszcz istebniańskiej parafii ksiądz Tadeusz Pietrzyk. Na spotkaniu zgromadziło się również ponad 140 byłych i obecnych członków zespołu wraz z kierownikami.

W sali Ochotniczej Straży Pożarnej uroczystość rozpoczęła się od wspólnego zdjęcia  zgromadzonych gości, następnie wszyscy udali się na uroczystą kolację. Część artystyczną wydarzenia rozpoczął wielopokoleniowy występ Zespołu Regionalnego „Istebna”. Na początek zaprezentował się obecny skład, potem starsze pokolenia tancerzy i solistów obecnych na uroczystości.

Jednym z ważnych punktów jubileuszu Zespołu Regionalnego „Istebna” było wręczenie Pani Zuzannie Kawulok nagrody im. Karola Miarki z rąk dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego pana Przemysława Smyczka. Nagroda ta jest przyznawana osobom upowszechniającym kulturę i naukę, budującym autorytety w społeczności lokalnej oraz wnoszącym trwałe, humanistyczne wartości dla kultury narodowej.  Nie obyło się od łez wzruszenia. Specjalnie dla laureatki odśpiewano „Ojcowski Dom”.

Uroczystość 115-lecia zespołu była również okazją do tego, aby podziękować wszystkim byłym kierownikom zespołu oraz osobom szczególnie zaangażowanym w działalność zespołu. Wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi Anna Bury, Józef Kawulok, Elżbieta Legierska-Niewiadomska, Michał Zowada, Katarzyna Juroszek, Tadeusz Papierzyński, Anna i Józef Łupieżowiec oraz Agnieszka Gretkowska. To dzięki ich zaangażowaniu i wieloletniej pracy mogliśmy w tym roku obchodzić jubileusz 115-lecia istnienia. Te osoby sprawiły, że na przestrzeni lat zespół był ciągle żywy i po dzień dzisiejszy pielęgnuje niezwykłe dziedzictwo kulturowe naszych przodków.

Ukazała się również nowa płyta Zespołu Regionalnego „Istebna” z repertuarem zawierającym znane polskie kolędy takie jak „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi” czy „Lulajże Jezuniu” w wykonaniu sześcioletniej Zosi Łupieżowiec, obecnie solistki i tancerki z „Małej Istebnej”. Na płycie usłyszeć można również stare, często już zapomniane pastorałki góralskie takie jak „Słóchej gospodarzu”, „Ściynści, zdrowi, pokój Świenty” czy „Hej rośnij se w lesie”. Płyta została wydana dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy Istebna, za co serdecznie dziękujemy. Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia jest świetną okazją do tego, aby nabyć naszą płytę z repertuarem kolędowym lub podarować jako prezent pod choinkę dla kogoś bliskiego.

Szczególne podziękowania kierujemy do lokalnych przedsiębiorców , którzy okazali nam pomoc i wsparcie, są nimi Marek Matuszny - Tartak Drew-Mat, Zbigniew Kukuczka – Lys Fusion Poland, Zdzisław Legierski – Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Legieski”, Teresa Kamińska – market REMA, Zbigniew Kawulok – Piekarnia Koniaków, Franciszek Kawulok – Firma Frada,  Barbara i Roman Bielesz – Sklep ALF, Jan Golik – PHU Golik, Andrzej i Renata Kawulok – Pizzeria Werona, Andrzej Kawulok i Walerian Zawada – Tartak Andziołówka, Maria i Piotr Kohut – Centrum Pasterskie w Koniakowie, Piotr Bury – Tartak Gliniane, Firma Małgorzata, Jan i Helena Legierscy – Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki w Wiśle. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim sponsorom, bez których to wydarzenie nie mogłoby mieć miejsca. Dzięki Państwa pomocy mogliśmy spotkać się w gronie wielu pokoleń Zespołu Regionalnego „Istebna”.

Dziękujemy również wszystkim kapelom góralskim, które zaszczyciły nas swoją obecnością, kucharkom za przygotowanie pysznego jedzenia, zaangażowanym rodzicom członków zespołu, księdzu proboszczowi Tadeuszowi Pietrzykowi za sprawowaną Mszę Świętą w intencji zespołu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej za udostępnienie sali. Dziękujemy również przedstawicielom mediów między innymi Radio Istebna, portal OX.pl,  TVP Katowice, Radio Bielsko. Podziękowania również dla Michała Kuźmy za piękne zdjęcia. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim przybyłym gościom i mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy na kolejnym jubileuszu zespołu.

 

oprac. Kierownik Zespołu Maria MotykaDodał: Aneta Legierska (5094)