2017
Promocja monografii „Płyniesz Olzo” i spotkanie z profesorem Danielem Kadłubcem
22 marca 2017 roku odbyła się w Istebnej promocja monografii „Płyniesz Olzo” a także spotkanie z jej redaktorem - profesorem Danielem Kadłubcem. W Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej licznie zgromadzili się wielbiciele regionu, chcący zapoznać się z tą unikatową publikacją. Wszystkich serdecznie powitała prowadząca spotkanie pani Elżbieta Legierska – Niewiadomska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.
O monografii barwnie opowiedział jej autor - profesor Daniel Kadłubiec, ikona cieszyńskiej etnologii, etnograf, badacz kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego. Ma on w swoim dorobku już kilku książek oraz kilkaset artykułów naukowych. Jest laureatem wielu nagród – m. in. Nagrody im. Wojciecha Korfantego (2002), Nagrody "Polityki" (2010), a także "Śląskiego Szmaragdu" (2012).
Redaktor monografii z wielką pasją zaprezentował swoje nowe dzieło, które jest lekturą obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych skarbami naszej rodzimej ziemi. Pięknie wydana, kompleksowa publikacja to kompendium wiedzy o kulturze materialnej i duchowej Śląska Cieszyńskiego. Na jej kartach znajdziemy pieśni ludowe, opowiadania, przysłowia, tańce, obrzędy oraz przykłady pisarstwa ludowego. Zamieszczone zostały w niej również przykłady architektury, rzemiosła ludowego, kuchni regionalnej, meblarstwa, strojów ludowych, malarstwa, rzeźby czy zdobnictwa. Uzupełnieniem są przepiękne zdjęcia. Niewątpliwą perełką dla mieszkańców Trójwsi Beskidzkiej są liczne odniesienia do naszego regionu leżącego wszak u samych źródeł tytułowej Olzy.
Na zakończenie Dyrektor Ośrodka Kultury w Istebnej, pani Elżbieta Legierska – Niewiadomska podziękowała profesorowi za arcyciekawą prelekcję, a każdy uczestnik promocji miał okazję nabyć książkę i uzyskać autograf autora. Na spotkaniu obecni byli także radni Gminy Istebna: pan Leszek Bujok i pan Józef Michałek, oraz pani Małgorzata Kiereś, Dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, autorka jednego z rozdziałów publikacji.
Choć na pierwszych kartach książki pojawia się gorzki cytat z pieśni przewodniej: „Ale ludzie w swoim życiu zmienili się bardzo, zwyczajami, wiarą przodków ledwie że nie gardzą…”, to duże zainteresowanie publikacją dowodzi tego, że te słowa nie muszą wcale być całą prawdą. Póki co, nakład książek przygotowany na promocję został wyczerpany, jednak od 1 kwietnia będą one ponownie do nabycia w GOK-u. Koszt publikacji to 50 zł.
Barbara Juroszek