Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.03
2017

Zuzanna Ptak realizuje stypendium „Koronka koniakowska na co dzień”

„Koronka koniakowska na co dzień” stypendium Zuzanny Ptak

Zuzanna Ptak z Koniakowa otrzymała stypendium z  MKiDN, na zadanie pt. „Koronka koniakowska na co dzień” w ramach, którego powstanie wystawa kolekcji ubrań z koronki koniakowskiej.

Koronka koniakowska, jak każda twórczość ewoluuje, dopasowuje się do potrzeb obecnych czasów i tak oprócz tradycyjnych serwet, obrusów i czepców, coraz częściej zamawiane są stroje z koronki koniakowskiej.

Interesują się nimi także projektanci mody, czy salony sukien ślubnych. Zauważono jednak, iż niewiele koronczarek potrafi wykonać tego rodzaju zamówienia, przy zachowaniu tradycyjnych wzorów, czy sposobu ich łączenia. Realizacja zadania, w trakcie którego od stycznia do czerwca 2017 zostaną wykonane koronkowe kreacje jak suknia ślubna, sukienka koktajlowa, bluzka, spódnica, woalka, kołnierz oraz krawat, wzbogacone o konsultacje z koronczarkami przyczynią się do poszerzenia wiedzy, praktyki i umiejętności w tej dziedzinie.

Odbędą się 4 spotkania w Koniakowie i w Istebnej, gdzie zainteresowane koronczarki, szczególnie młode pokolenie będą mogły poznać sposób wykonania poszczególnych ubrań powstających w ramach stypendium. W ramach zadania zostaną zorganizowane pokazy i otwarte warsztaty z koronki koniakowskiej podczas Dni Otwartych Centrum Pasterskiego w Koniakowie, skierowane do dzieci, młodzieży i pozostałych uczestników imprezy. Całość zostanie zwieńczona wystawą pt. "Koronkowe kreacje" w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. Powstałe prace zostaną przekazane na własność ośrodkowi kultury i będą stanowić ekspozycję towarzyszącą Największej Koronce Koniakowskiej Świata.

Plan spotkań dla koronczarek:

6 luty godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej

21 marca - godz. 14.00 w Centrum Pasterskim w Koniakowie

10 kwiecień – godz. 16.00 siedziba Koła Gospodyń Wiejskich w Koniakowie

23 maj – godz. 14.00 w Centrum Pasterskim w Koniakowie

            Zapraszamy wszystkie zainteresowane koronczarki, które nie tylko mogą zasięgnąć porad od Pani Zuzki, ale również pomogą zaprojektować, czy zaproponować swoje pomysły na poszczególne kreacje.

Warsztaty z koronki koniakowskiej

1 maj godz. 10.00 – 14.00 w Centrum Pasterskim w Koniakowie podczas Dni Otwartych.

 

mgr  Lucyna Ligocka - KohutDodał: (5305)