Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
11.11
2019

Zespół Regionalny "Istebna" w Indiach i Nepalu

Kolejna niezwykła przygoda za nami. W dniach 27 października do 4 listopada 2019 roku na zaproszenie Ambasady RP w New Delhi oraz Honorowego Konsulatu Generalnego RP w Katmandu Zespół Regionalny „Istebna” przebywał w Indiach i Nepalu. Ta niezwykła wyprawa rozpoczęła się od przylotu do Delhi – stolicy Indii, gdzie spędziliśmy kilka dni. W tym czasie odbył się jeden z koncertów Zespołu. Dzięki uprzejmości ambasadora RP Adama Burakowskiego mogliśmy zaprezentować tradycyjne tańce i pieśni z regionu Trójwsi Beskidzkiej właśnie na terenie ambasady. Niezwykłe było również wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Polacy mieszkający w Delhi, turyści, a także wiele innych osób.

            W czasie wolnym mieliśmy okazję zwiedzić różne zakątki stolicy Indii. Jednym z miejsc, które udało nam się zobaczyć była Świątynia Lotosu. Jest ona otwarta dla wszystkich, każdy może tu przyjść bez względu na wyznawaną religię. W świątyni nie znajdują się symbole żadnej religii – z wyjątkiem kilku ksiąg bahaizmu i jedynie te księgi mogą być czytane w środku. Nie odprawia się tu też żadnych nabożeństw ani innych rytuałów. W głównej sali modlitw zachowywana jest całkowita cisza, która ma umożliwić medytację, modlitwę i osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Kolejnym niezwykłym miejscem w Delhi było Qutub Minar – trzynastowieczny minaret wybudowany z czerwonego piaskowca o wysokości 73 m. Został wzniesiony jako część pierwszego meczetu w Indiach. Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

            Kolejne trzy dni spędziliśmy w Nepalu. Tam, dzięki uprzejmości Honorowego Konsula Generalnego RP w Katmandu mogliśmy wystąpić podczas niezwykłych uroczystości jakimi były  60 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Nepalem, a także 30 rocznica śmierci polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki. Wśród ważnych osobistości, które wzięły udział w tych wydarzeniach byli m.in.  ambasador RP w New Delhi – Adam Burakowski, Honorowy Konsul Generalny RP w Kathmandu – Lokmanya Golchha, a także viceprezydent Nepalu, ministrowie oraz wielu innych. Było to dla nas wielkim wyróżnieniem móc zaprezentować niezwykłe dziedzictwo Trójwsi Beskidzkiej w Azji Południowej podczas tych ważnych uroczystości.

            W Nepalu aktywnie spędzaliśmy czas wolny, zwiedzając m.in. hinduistyczną świątynię Pasupatinath w Katmandu. Jest to najświętsze miejscem dla wyznawców hinduizmu w Nepalu i jednym z najświętszych miejsc hinduizmu na świecie.  Ten wielki kompleks religijnych budowli, rozpostartych wzdłuż koryta świętej rzeki Bagmati, poświęcony jest Panu Zwierząt, czyli Pashupati, który jest jednym z wcieleń boga Śiwy.  Świątynia ta słynie przede wszystkim z ceremonii kremacji, które odbywają się tutaj codzienne na betonowych platformach, wzdłuż rzeki świętej rzeki Bagmati. Jej wody zaniosą prochy zmarłych do świętej rzeki Ganges. Hindusi wierzą, że ci którzy umierają w świątyni, w tym miejscu, odrodzą się w postaci ludzkiej w przyszłym wcieleniu, niezależnie od zła, jakie popełnili za obecnego życia.  Na terenie świątyni można również spotkać hinduskich mnichów Sadhu, medytujących w prostych, ubogich domkach. Posiłki jedzą raz dziennie przed południem, natomiast modlą się rano na czczo.

            Będąc w stolicy udało nam się zwiedzić również Świątynię Małp – Swayambhu. Jest jednym z najbardziej świętych miejsc pielgrzymek buddyjskich w Nepalu. Nazwa Świątynia Małp pochodzi od dziesiątek małp, jakie żyją w północno - zachodniej części świątyni, wśród woni kadzidełek i dźwięku dzwoneczków.

            Po kilkudniowym pobycie w Nepalu, ponownie wróciliśmy do Indii, gdzie aktywnie spędziliśmy kilka kolejnych dni. Mieliśmy okazję pojechać do Agry, gdzie znajdują się znane na całym świecie zabytki architektoniczne Indii. Jednym z nich jest Taj Mahal - świątynia miłości uznawana również za jeden z siedmiu cudów świata. Jest to mauzoleum wzniesione ku czci Mumtaz Mahal - przedwcześnie zmarłej czwartej żony Szahdżahana, wielkiego władcy z dynastii Mogołów. Taj Mahal zbudowano z marmuru przywiezionego z kamieniołomów oddalonych o 350 km. Ten niezwykły cud architektoniczny budowano przez 22 lata. Pracowało przy nim od 20 do 25 tys. robotników. Taj Mahal jest przykładem szczytowych osiągnięć architektonicznych Indii w epoce Wielkich Mogołów. Kolejnym niezwykłym obiektem jaki udało nam się zwiedzić był Czerwony Fort, czyli cytadela dawniej pełniąca funkcję głównej rezydencji władców Indii. Podróż do Agry była dla nas ogromnym przeżyciem oraz spełnieniem marzeń. Mogliśmy z bliska zobaczyć niezwykłe cuda architektoniczne, które zachwycają pod każdym względem.

            Ostatni dzień naszego wyjazdu spędziliśmy ponownie w Delhi. Mieliśmy okazję uczestniczyć w mszy świętej w Kościele Katolickim w stolicy Indii, następnie udaliśmy się na zwiedzanie Gurdwary - Świątyni Sikhów, w której przechowywana jest Święta Księga Sikhów, którą wykorzystuje się do modlitw. Sikhizm jest jedną z najmłodszych monoteistycznych religii świata.  Świątynię może odwiedzić każda osoba, niezależnie od kasty, wiary, kultury czy narodowości. Jedynym obowiązkiem odwiedzających jest zdjęcie obuwia i nakrycie głowy przed wejściem na teren świątyni. Jednym z ważniejszych miejsc w Gurdwarze jest Pangat, czyli kuchnia gdzie przygotowywane są posiłki dla wszystkich wyznawców, pielgrzymów, odwiedzających. 

            Piękna wyprawa do Indii i Nepalu na pewno pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Dzięki wsparciu dobroczyńców Zespół Regionalny „Istebna” mógł odbyć podróż do tych dwóch niezwykłych krajów Azji Południowej. Wśród naszych sponsorów znaleźli się: Gmina Istebna, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Nadleśnictwo Wisła, Drewnostyl, Willa Zaolzie. Dziękujemy za zaufanie i zaangażowanie. Dzięki Waszemu wsparciu mogliśmy spełnić nasze marzenia oraz godnie reprezentować Polskę podczas ważnych uroczystości w Indiach i Nepalu.

 

Maria Motyka – kierownik Zespołu Regionalnego „Istebna”Dodał: Jacek Kohut (7030)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej