Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
26.06
2019

Wieści z ZSP Istebna

Szkolny "Mam Talent"

W czerwcu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Istebnej odbył się finał dwuetapowego konkursu „Mam talent 2019”. W tegorocznej edycji wzięło udział kilkanaście zespołów i solistów rywalizujących w kategorii tańca, śpiewu i gry na instrumentach oraz jedna uczestniczka, która zaprezentowała swoje dzieła malarskie. Poziom wykonań podczas eliminacji był bardzo zróżnicowany, lecz osiem najlepszych artystów i grup, którzy zakwalifikowali się do czerwcowego finału prezentowało naprawdę wyrównany i wysoki poziom wykonawczy i artystyczny.

Jury składające się z nauczycieli: Natalia Mucha, Beata Kawulok,  Piotr Kohut, Grzegorz Czajkowski i Andrzej Suszka po burzliwych obradach wyłoniło następujących laureatów:

  • 1 miejsce: Miriam Kohut klasa 5a, śpiew
  • 2 miejsce: Martyna Kawulok 3b gimnazjum, śpiew
  • 3 miejsce: Julia Kohut 6a, taniec
  • Wyróżnienie: zespół taneczno-wokalny w składzie: Zosia Kędzior, Miriam Kohut, Ola Legierska, Kinga Bury, klasa 5a
  • Nagroda Publiczności: Marta Staniek, klasa 7b, śpiew
  • Nagroda specjalna: Julia Gazurek, malarstwo

Zwycięzcom tegorocznej edycji „Mam Talent” serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na ich dalszej drodze artystycznego rozwoju…

W imieniu całego Jury – mgr Andrzej Suszka

 

Poetycki sukces Marzeny Zembik w Cieszynie

14 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie odbyła się gala XIII Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kubisza pt. Żyć dla swej ziemi czynem i miłością, zorganizowanego w 90. rocznicę śmierci „nadolziańskiego Mickiewicza”. Zadaniem uczestników konkursu było ukazanie w formie wiersza postaci, które pozostały wierne wyznawanym przez siebie wartościom: tych wybitnych, znanych z historii Śląska Cieszyńskiego lub bohaterów dnia codziennego – rodziców, dziadków, itp. Nadesłane utwory poetyckie oceniało jury, wśród którego znalazły się znane poetki Śląska Cieszyńskiego pod przewodnictwem prawnuczki Jana Kubisza – Aleksandry Błahut – Kowalczyk.

 Niezmiernie miło mi jest zatem poinformować, że uczennica naszej szkoły – Marzena Zembik (kl.6b) – została uhonorowana prestiżowym I miejscem w młodszej kategorii wiekowej. Marzenka napisała wiersz o Jerzym Kukuczce, polskim himalaiście, który związany był z Istebną i wielokrotnie przyznawał się publicznie do swych „góralskich korzeni”. Oto on:

Szczyty świata

pamięci Jerzego Kukuczki

Co czujesz, gdy zdobywasz szczyt?

Szczyt umiejętności,

szczyt możliwości,

szczyt doskonałości,

szczyt marzeń!

Co poczułbyś, gdybyś zdobył szczyt

Nie jeden lecz wiele…

szczytów Ziemi 

tak jak on 

Skromny człowiek

góral z duszą odkrywcy

Który umiał zwyciężyć własne słabości

pokonać strach

Który przecierał szlaki

szedł swoimi ścieżkami

wciąż bliżej słońca

chmur i Boga

Który góry kochał

jak matka swoje dziecko

miłością bezwzględną i czystą

Co czuł spadając z południowej ściany Lhotse

tęsknił do żony, synów

żegnał się z rodziną

a może rozmawiał z aniołami

błogosławił Panu za dar życia na szczytach świata?

Co poczujesz na chwilę przed odejściem

Czy będziesz jak on spełniony i nieśmiertelny?

Marzenie serdecznie gratuluję i życzę w przyszłości weny twórczej oraz równie spektakularnych sukcesów!

Cecylia Suszka – opiekunka uczennicy   

 

Program profilaktyczny„Cuder

10 czerwca 2019 roku w naszej szkole, odbył się Program Profilaktyki  „Cuder”. Wzięli w nim udział uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych. Spotkanie trwające trzy godziny lekcyjne było oparte o takie wartości,
jak prawda, miłość i wolność. Wyjaśniało w przystępny sposób pojęcia sfer ciała, ducha, umysłu, emocji i relacji z drugim człowiekiem. Zachęcało dzieci
do poszukiwania sensu życia poprzez realizowanie zainteresowań i pasji, aktywne spędzanie czasu wolnego.  Skłaniało do refleksji nad tym,
co jest w życiu ważne, czego unikać, jak bronić się przed cyberprzemocą
i uzależnieniem od sprzętów elektronicznych – komputera, telefonu, Internetu oraz jak nasze decyzje mogą wpłynąć na dalsze życie.

Program „Cuder” jest ciekawy i atrakcyjny dla dzieci. Jest zbudowany
w oparciu o postaci animowane, które świetnie pokazują dzieciom zachowania bohaterów oraz konsekwencje, jakie te zachowania ze sobą niosą. Autorzy programu wykorzystują również fragmenty filmików, na bazie których zapraszają dzieci do dyskusji na temat różnych zagrożeń w sieci i w życiu realnym a następnie wspólnie z dziećmi poszukują sposobów radzenia sobie
z nimi.  

Jedna z części programu oparta była na prawdziwej historii młodej, bardzo zdolnej i ambitnej dziewczyny, która uległa poważnemu wypadkowi,
w wyniku czego straciła kochaną osobę a sama była na kilka miesięcy unieruchomiona w łóżku. Realizatorzy zaprosili dzieci do lepszego zobrazowania tej historii. Jedna z dziewczynek odegrała rolę głównej bohaterki a inne dzieci otrzymały baloniki symbolizujące różne sfery życia poszkodowanej dziewczyny. Wypadek spowodował, że wszystkie jej sfery, z wyjątkiem ducha, były wówczas zdruzgotane. To właśnie jej wartości i siła ducha przyczyniły się do tego, że na nowo odbudowała swoje życie. Dzieci słuchały w ciszy i z wielką uwagą całej opowieści.

Program kończył się wspólną, wielkoformatową grą planszową, gdzie kolejne drużyny zmagały się z wyzwaniem dokonywania wyborów a następnie
z ich konsekwencjami.

Program „CUDER” realizowaliśmy w naszej szkole po raz pierwszy. Jesteśmy mile zaskoczeni jego wartością i pozytywnym odbiorem zarówno uczniów jak i nauczycieli. Szczerze polecamy!

Magdalena Marek i Sławomira Patyk
– pedagodzy Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Istebnej

 

Spotkanie integracyjne „Bezpiecznie i wesoło”

30 maja 2019 roku odbyło się– spotkanie integracyjne z osobami niepełnosprawnymi. Przyjechali do nas goście ze stowarzyszenia „Dobrze, że jesteś” w Istebnej, Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Istebnej – Zaolziu, podopieczni Milowieckiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Promyk” w Milówce oraz dzieci z Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Słoneczna Kraina” w Jaworzynce. Spotkanie było częścią projektu, który zaproponowała młodzież gimnazjum
a w jego organizację i realizację zaproszono dzieci i wychowawców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Istebnej.

Uczniowie wraz z naszymi Gośćmi „Bezpiecznie i wesoło”, bo taka była myśl przewodnia projektu - spędzali wspólnie czas. Przywitanie wszystkich przez nasze panie dyrektor – Elżbietę Krężelok i Annę Wawrzacz dało początek wspólnej zabawie.

         Po powitaniu uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy zajęciowe, które podchodziły do kolejnych stanowisk. Straż Pożarna zajęła stanowisko pierwsze.  Strażacy pokazywali uczestnikom spotkania na czym polega ich praca oraz prezentowali wyposażenie wozu strażackiego. Niektórzy mogli się nawet przebrać  w strój strażacki. Kolejne dwa stanowiska skupiały wszystkich wokół gier i zabaw integracyjnych, muzycznych oraz logicznych. Ostatnim etapem były prace manualne i artystyczne, gdzie można było stworzyć wesołe piłeczki z włóczki.

Na koniec zaplanowano chwilę odpoczynku i relaksu przy stole. Był to czas na podzielenie się wrażeniami z całego dnia oraz zjedzenie kiełbaski
z grila i ciasta z gorącą herbatą. Pożegnaliśmy się i wszyscy wrócili do domów.

Pragniemy też w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, iż to spotkanie odbyło się w tak dobrej atmosferze. W sposób szczególny dziękujemy Straży Pożarnej z Koniakowa z Panem Tomkiem Legierskim na czele; dziękujemy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Dobrze, że jesteś”; dziękujemy firmom: „FRADA”, Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego „LEGIERSKI” oraz Marketowi spożywczo – przemysłowemu „LEWIATAN”(Rema), dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Istebnej.

Dziękujemy naszym wspaniałym Gościom, dzieciom i młodzieży oraz dyrekcji Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Istebnej za obecność, zaangażowanie i wszelkie wsparcie!

Organizatorzy

 

 

 



Dodał: (6780)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej