Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.11
2019

Święto Patrona Szkoły w ZSP Istebna

Bardzo uroczysty charakter miały tegoroczne obchody Święta Patrona Szkoły Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, które miały miejsce 14 listopada w siedzibie placówki.

14 listopada 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona i Wiedzy o Regionie. W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości: wicewójt – p. Ryszard Macura,  dyrektor Gminnego Zespołu ds. Oświaty  - p. Danuta Konarzewska, dyrektor polskiej szkoły w Jabłonkowie – p. Urszula Czudek wraz ze swoją zastępczynią – p. Michaelą Puczok, dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Londzina  w Zabrzegu – p. Barbara Prachańska  i jej zastępca – p. Agata Danel. Wśród społeczności szkolnej oprócz oczywiście naszych uczniów, nauczycieli i dyrekcji znaleźli się również rodzice, a zwłaszcza przedstawicielka istebniańskiej Rady Rodziców p. Magdalena Gazur.

Akademia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego,  po którym  p. Danuta Woźniczka - dyrektor Szkoły Podstawowej w Istebnej - w krótkim wystąpieniu przywitała zgromadzonych w hali gości. Następnie zabrał głos p. R. Macura, który przybliżył uczniom biografię ks. Józefa Londzina. Po tym przemówieniu kilka ciepłych słów o kulturze, edukacji i tradycjach naszego regionu wygłosiły panie: Urszula Czudek oraz Barbara Prachańska. Kiedy zakończyły się przemowy gości, nadszedł czas na część artystyczną imprezy.

Najpierw obejrzeliśmy montaż poetycko - muzyczny pt. Człowiek wieczystej drogi, poświęcony Jerzemu Kukuczce, słynnemu, związanemu z Istebną, polskiemu himalaiście. Spektakl w reżyserii p. Cecylii Suszki, oprawie muzycznej p. Beaty Kawulok oraz scenografii p. Renaty Gorzołki z dużą ekspresją odegrała młodzież klasy 8a, czyli: Bartłomiej Godek, Julia Jojko, Agata Juroszek, Agata Kliś, Karolina Matuszny, Szymon Mojeścik, Zuzanna Przybyła, Zoe Secman, Sebastian Strokosz oraz klasy 8b: Marcel Czerniecki, Krzysztof Gorzołka, Marta Staniek i Wiktoria Suszka.  Przedstawienie, w którym wiersze o górach przeplatały się z pięknymi utworami muzycznymi (zwłaszcza odśpiewana przez Martę Staniek z dużym liryzmem piosenka pt. Wędrówką życie jest człowieka) poruszyło zgromadzoną w hali publiczność i dostarczyło jej wielu estetycznych wzruszeń.

Po inscenizacji wystąpił Dziecięcy Zespół Regionalny pod kierownictwem p. Marii Motyki Mała Istebna, który zaprezentował kilka skocznych tańców ludowych. Dla niektórych młodych artystów – jak zapewniała ich opiekunka - był to pierwszy występ sceniczny przed tak dużą publicznością, gdyż do zespołu zaczęli uczęszczać dopiero od września tego roku. Mogą zatem czuć się spełnieni, ponieważ zaprezentowali się doskonale, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 

Następnie po odśpiewaniu hymnu szkoły akademia zmieniła nieco ton z poważnego na bardziej rozrywkowy. Przeszliśmy bowiem do turnieju Wiedzy o Regionie i Patronie Szkoły. Wzięły w nim udział dwuosobowe reprezentacje klas 4-8, które musiały wykazać się znajomością słownictwa gwarowego, stroju góralskiego, ludowych piosenek oraz biografii ks. Józefa Londzina. Rywalizację, którą oceniało jury pod kierownictwem p. Marii Motyki (nazwanej specem od tradycji regionu) z dużą swobodą prowadziła p. Jola Juroszek oraz p. Faustyna Pressel – Krężelok. W tym niezwykle ekscytującym (głównie dla publiczności dopingującej swoich klasowych kolegów) turnieju zwycięzcami okazały się klasy 8a i 6c. Na drugim miejscu uplasowały się klasy: 6a, 6b i 7b, a trzecie zajęła klasa 8b. Podczas imprezy wręczono również nagrody w Szkolnym Konkursie na Najpiękniejszą Gazetkę o Patronie Szkoły, którą oceniały nasze trzy panie dyrektorki. Wedle jurorek najstaranniejszą gazetkę wykonała klasa 6a. Drugie miejsce w tej konkurencji zdobyły ex aequo klasy 4b i 7b, a trzecie - klasa 7a. 

Po zakończeniu akademii uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal, gdzie wykonywali plakaty o swej Małej Ojczyźnie. W tym konkursie w grupie wiekowej klas 1-3 pierwsze miejsce zajęły ex aequo kl. 2c i 3c, natomiast reszcie klas przyznano wyróżnienia, a w drugiej grupie wiekowej klas 4-8 pierwsze miejsce przypadło klasie 8a, drugie – klasie 5c, a trzecie – klasie 7b. Potem  barć szkolna mogła uczestniczyć w warsztatach regionalnych zorganizowanych w holu, których celem było ukazanie zajęć czy też zawodów górali niezwykle rzadkich w czasach współczesnych. I tak dzieci i młodzież zapoznawała się ze sztuką heklowania oraz wykonywania ozdób bibułkowych prezentowaną przez p. radną Lucynę Bytow. Pani Irena Motyka pokazywała zaś żmudną technikę wykonywania czepców do kobiecego stroju góralskiego. Sołtys Istebnej – p. Barbara Juroszek – uczyła z kolei, jak zrobić w maśniczce masło (była też jego degustacja!) oraz na czym polega „cichranie” i „kręplowanie” wełny. Pan Józef Michałek i Jan Kawulok eksponowali narzędzia z prawdziwej koliby, a uczniowie mogli nie tylko pokosztować różnych rodzajów serów, ale też usłyszeć opowieści o pasterstwie oraz posłuchać czy zagrać na instrumentach ludowych typowych dla naszego terenu. Wreszcie p. Józef Zogata wraz ze swym uczniem – Bartkiem Juroszkiem - zaprezentowali unikatową sztukę wyplatania koszyków z korzeni. Nie zabrakło przy tym wspomnień i zdjęć p. Józefa dotyczących jego szkoleń z tej dziedziny przeprowadzanych dla ludzi różnych nacji.

Podczas pokazu zgromadzeni w holu goście raczyli się przepysznymi ciastami oraz kawą czy herbatą w szkolnej kawiarence, za którą odpowiedzialne były panie: Barbara Mojeścik, Alicja Glebowicz i Joanna Kossowska. W związku z ciastami, których pieczenia podjęli się rodzice wszystkich oddziałów szkolnych (od przedszkola do klas 8) warto też zauważyć, że została przeprowadzana w trzech miejscach Istebnej akcja ich sprzedaży, z której dochód zasilił konto naszej Rady Rodziców. W tym miejscu pragniemy zatem podziękować wszystkim ofiarnym mamom, które, poświęcając swój wolny czas, zaangażowały się w sprzedaż ciast. Nie możemy w końcu zapomnieć o odświętnym obiedzie zaserwowanym przez naszych kucharzy nie tylko społeczności szkolnej, ale również zaproszonym gościom. Dodatkową atrakcją były też – zwłaszcza dla maluchów – gofry pieczone przez troskliwe mamy: p. Karolinę Bury i Sabinę Juroszek.

Tak intensywny program obchodów Dnia Patrona i Wiedzy o Regionie to zasługa świetnej pracy zespołowej nie tylko dyrekcji (Danuta Woźniczka, Magdalena Czepczor, Sylwia Sikora – Biegun), rodziców, ale też wielu nauczycieli: Joli Juroszek, Beaty Kawulok, Faustyny Pressel - Krężelok, Renaty Gorzołki, Andrzeja Suszki, Moniki Michałek, Cecylii Suszki.

Wszystkim osobom odpowiedzialnym za imprezę, którzy do jej zorganizowania podeszli z ogromnym zaangażowaniem, składamy gorące podziękowania! Mamy nadzieję, że te uroczyste obchody zapiszą się na długo w pamięci naszych uczniów, pedagogów i zaproszonych gości. 

Relację opracowała Cecylia Suszka 

Fotogaleria z uroczystości - kliknij w poniższy banerek...


Zobacz reportaż:
Święto Patrona Szkoły w ZSP Istebna


Dodał: Jacek Kohut (7039)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2020/10/9 2020/10/10 2020/10/11
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej