Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
22.11
2018

Święto Niepodległości w SP 2 Istebna

Tegoroczne listopadowe święto było obchodzone w całym kraju wyjątkowo uroczyście. To setna rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę spowodowała, że w ciągu całego roku odbywały się przeróżne imprezy i uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

W naszej szkole przygotowania do tego dnia również zaczęły się dość wcześnie. Już we wrześniu wzięliśmy udział w akcji „100 pozdrowień na 100- lecie Niepodległości”. Zebraliśmy 100 pocztówek, które powędrowały do szkół w całej Polsce. I choć wypisywanie ich zajęło  uczniom starszych klas trochę czasu, z pewnością tę formę pisemną  dobrze sobie utrwalili. Z ciekawością przeglądaliśmy pocztówki, które do nas  docierały. Zlokalizowanie niektórych mniejszych miejscowości  na mapie wymagało znajomości geografii, ale od czego jest Internet. Niestety setki pocztówek nie udało się zdobyć, liczymy na to, że  jeszcze dojdą…, za to w tym roku w naszej szkole jest dokładnie stu uczniów. 

W klasach 4 – 8  przeprowadzony został konkurs recytatorski poezji patriotycznej. Z każdej klasy wybraliśmy najlepsze i najciekawsze interpretacje, z których powstał  montaż poetycki . Zróżnicowanie utworów, od prostoty Wandy Chotomskiej, trudnej poezji Tadeusza Różewicza i mało popularnej Mariana Hemara, spowodowało, że program był bardzo ciekawy. 

W klasach 1-3 także dużo się działo. Tam w rękach śmigały nożyczki, a na stołach wszędzie pełno było białych i czerwonych kartek. Przybywało na gazetkach w klasach i korytarzach polskich motywów: maków, bocianów, godeł, biało-czerwonych kotylionów. W oknach klasy 0 pojawiły się piękne drzewa z listeczkami w narodowych barwach, a w sali trwała mozolna praca nad dużą mapą Polski, wyklejoną  kuleczkami z bibuły.

9 listopada odbyło się uroczyste świętowanie Dnia Niepodległości w naszej szkole. Na scenie pojawił się portret Józefa Piłsudskiego i biało- czerwone ukwiecone drzewo z flagą Polski.

Akademię rozpoczęła p. Dyrektor Danuta Szmigielska-Kawulok  nakreślając powagę tego święta i witając wszystkich rodziców.  Następnie uczniowie samorządu szkolnego przedstawili program akademii. Zaczęliśmy od wspomnianego wcześniej montażu poetyckiego uczniów klas starszych. Wspaniałe przedstawienie dotyczące historii Polski pokazała nam klasa ósma, gdzie historia, literatura i tradycja  połączone zostały w jedną całość. Polskę, jako postać białego orła i krążące nad nią trzy czarne ptaszyska z pewnością zapamiętali nawet ci najmniejsi. A piękne wykonanie pieśni patriotycznych nadało przedstawieniu uroczysty charakter. Jak wiele szkół w całym kraju tego dnia włączyliśmy  się też do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.  Staraliśmy się, żeby każdy znał tekst Mazurka Dąbrowskiego. Wykonania go w odświętnych strojach, z kotylionami biało- czerwonymi i przede wszystkim z odpowiednią postawą i powagą przez wszystkich uczniów nie powstydziłby się żaden Polak. Śpiewaliśmy też klasami piosenki historyczne, a że najbardziej rytmiczne są te wojskowe, więc zabrzmiały m.in. „Legiony”, „Przybyli ułani”.

Na koniec  zostało nam jeszcze uroczyste pasowanie na uczniów klasy pierwszej. Zanim jednak pani Dyrektor pasowała ich tradycyjnie dotykając drewnianym dużym piórem  pokazali, czego już się nauczyli. Były więc piosenki,  czytanie losowanych zdań i proste obliczenia matematyczne. Wreszcie po uroczystym ślubowaniu dostali od rodziców  wyczekane rogi obfitości, na które zawsze  starsi koledzy patrzą z nieukrywaną zazdrością. Z pewnością pierwszaki, a już na pewno ich rodzice, będą pamiętać, że w takim uroczystym dniu ich pociechy zostały przyjęte do grona uczniów szkoły podstawowej.  Na zakończenie pani Dyrektor podziękowała wszystkim za przygotowanie akademii a gościom za przybycie .

W ten sposób zostały zrealizowane nasze przygotowania do tego listopadowego święta. Chcielibyśmy, żeby ta uroczystość została w pamięci naszych uczniów jako historyczna chwila, którą kiedyś będą wspominać. Biało- czerwone symbole zostaną jeszcze na szkolnych korytarzach, żeby  ten dzień przypominać, poza tym nasz naród z pewnością nie odzyskał wolności w ciągu jednego dnia…

Przygotowanie tekstu: B. Dymarek

Foto: SP nr 2 IstebnaDodał: Jacek Kohut (6349)