Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
2.12
2021

Wernisaż wystawy wieńczącej projekt

Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się wernisaż podsumowujący realizację zadania pn. „Mistrz Tradycji – Weronika Łacek warsztaty wykonania kabotków i koszul z archaicznym istebniańskim haftem krzyżykowym”. Celem tego zadania realizowanego w ramach projektu Kultura Ludowa, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury było przekazanie spuścizny kultury tradycyjnej jaką jest archaiczny istebniański haft krzyżykowy oraz szycie elementów stroju góralskiego. W ramach tego zadania zorganizowano warsztaty wyszywania haftem lymieczków i obójków do kabotków oraz zoniedrzy, lymców i znaczków do koszul. Następnie, po warsztatach haftów uczestniczki podjęły się zadania szycia koszul i kabotków. Warsztaty dwa razy w tygodniu przez osiem miesięcy prowadziła hafciarka z Jaworzynki Weronika Łacek – Mistrz Tradycji. Uczestniczki poznały technikę archaicznego haftu krzyżykowego, jego ornamentykę  a finalnie mogły nauczyć się krojenia materiału i szycia kabotków i koszul. Efektem było wykonanie przez uczestniczki części stroju góralskiego, które wzbogacą wypożyczalnię strojów regionalnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. W warsztatach uczestniczyło 11 pań z terenu Trójwsi Beskidzkiej w osobach:

Agnieszka Macoszek, Barbara Krężelok, Barbara Juroszek, Barbara Juroszek, Ewelina Bocek, Janina Juroszek, Magdalena Wuwer, Marta Szkawran, Marzena Zogata, Natalia Zowada, Weronika Karch.

Koordynatorem zadania była Małgorzata Owczarczak.

Na wernisażu obecni byli Stanisław Legierski Przewodniczący Rady Gminy, który wręczał kwiaty i Barbara Juroszek Sołtys Istebnej oraz Józef Michałek z UG Istebna wraz z żoną Moniką i inni goście. Wernisaż poprowadziła Łucja Dusek Dyrektor GOK wręczając uczestnikom dyplomy. Muzyką i śpiewem przygrywała Kapela Jetelinka.

Wystawa będzie otwarta do 31 stycznia 2022r.

Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i dziękujemy !

Oprac. Małgorzata Owczarczak

Zdjęcia: Jacek Kohut

Więcej zdjęć - wkrótce...Dodał: Małgorzata Owczarczak (8263)