Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
10.09
2019

Wernisaż wystawy Arkadiusza Legierskiego „Pejzaże i nie tylko”

6 września w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Arkadiusza Legierskiego z Koniakowa.

Wystawa ta została zatytułowana „Pejzaże i nie tylko”, gdyż oprócz pięknych i intrygujących pejzaży, z których artysta jest powszechnie znany, na ścianach Sali wystawowej pojawiła się również abstrakcja, a także martwa natura.

Wszystkich przybyłych na wernisaż powitała pani dyrektor istebniańskiego GOKu – Elżbieta Legierska – Niewiadomska. Wśród gości obecna była rodzina artysty, przyjaciele, znajomi, jak również koledzy artyści. Obecni byli również zaproszeni goście: radni Gminy Istebna – Stanisław Legierski i Barbara Kubas,  sołtys wsi Koniaków- Jan Gazur, dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle – Małgorzata Kiereś, dyrektor SP 2 w Istebnej- Bogdan Ligocki.

Wystawę potrwa do 31 października br., a można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

Arkadiusz Legierski z Koniakowa

Artysta mieszka w domu rodzinnym na Kadłubach z żoną i dwójką synów. Na co dzień zajmuje się pracą zawodową, ma też gospodarstwo rolne. Realizowanie malarskich pasji stanowi dla niego formę relaksu.

Odkąd pamięta chętnie chwytał w dłoń pędzel, a już w podstawówce koledzy prosili go o wykonywanie za nich prac plastycznych. Przygodę z malarstwem rozpoczął dwadzieścia lat temu, kiedy zaczęły powstawać jego pierwsze prace.

W dziedzinie malarstwa jest samoukiem. Tematem jego prac są przeważnie idylliczne krajobrazy - zimowe chaty i pola, lazurowe jeziora, ciepłe światło „złotej godziny” wypełniające leśne uroczyska. Niektóre z obrazów przedstawiają konkretne miejsca ukryte w zakamarkach beskidzkiego pejzażu („Bystrzański potok”). Czasem na płótnach artysty pojawia się także świat fantazji jak postaci aniołów, czy wędrujących po łące kobiet. W jego obrazach widać fascynację ulotnym pięknem i delikatnością.

Od kilku lat artysta próbuje nowych form artystycznych, maluje także abstrakcje, żartobliwie nazywane przez kilkuletniego syna Krzysia "babrawkami”. Posługuje się techniką olejną na płótnie, używa także farb akrylowych.

W sztuce dla Arkadiusza Legierskiego ważna jest wolność malowania tego, co chce, co jemu samemu się podoba. Dlatego niechętnie tworzy pod dyktando, na czyjeś zamówienie. Pierwszą osobą oceniającą jego dzieła jest żona Mariola. Kiedy mąż przynosi nowy obraz, ona zazwyczaj odkłada swoje „heklowani” podpowiadając, co można poprawić, rozjaśnić lub przyciemnić.

Ekspozycja prac w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej jest drugą wystawą

indywidualną Arkadiusza Legierskiego. W marcu 2018 roku miała miejsce jego

autorska wystawa „Na drodze marzeń” w Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle. Wcześniej brał udział w wystawach twórczości ludowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej.  Dodał: Aneta Legierska (6895)