Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
19.07
2019

„W Trójwsi jest BOSKO!” – wesoła akcja wakacyjna już za nami!

Akcja wakacyjna, tygodniowy cykl zajęć lub po prostu najpiękniejszy tydzień wakacji – tak można określić czas, który wolontariusze fundacji „Jest BOSKO!” spędzili z dzieciakami w całej Trójwsi.

Grupa 20 młodych ludzi z terenu naszej gminy po raz kolejny zadbała o to, by grupa 200 dzieci nie zaznała nudy w czasie jednego tygodnia wakacji.

Akcja wakacyjna odbywała się jednocześnie w trzech lokalnych szkołach: w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Istebnej na Dzielcu, Szkole Podstawowej nr 1 w Jaworzynce i Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie. Tradycyjnie pierwsze spotkanie w szkołach odbyło się w niedzielne po południe, by dzieciaki zapoznać z wolontariuszami, z sobą nawzajem, przedstawić program, a to wszystko w radosnej atmosferze wypełnione zabawami. Od poniedziałku wszyscy chętni uczestniczyli w warsztatach tematycznych, a było ich co nie miara. Podstawowymi warsztatami w każdej miejscowości były warsztaty plastyczne, sportowe i muzyczne, a dodatkowo odbywał się warsztat taneczny w Jaworzynce i krajoznawczy w Istebnej. Dla dzieci są to ulubione punkty w naszym programie, z czego my również bardzo się cieszymy, ponieważ czas spędzony na warsztatach rozwija w nich pasje, kreatywność, uczy nowych form organizowania sobie wolnego czasu, poszerza wiedzę i umiejętności. Warsztaty uczą również współpracy w grupie rówieśników, pokojowego rozwiązywania konfliktów, a także przyczyniają się do zawiązywania relacji koleżeńskich między dzieciakami. O tym, jak bardzo twórczy był to czas świadczą między innymi prace plastyczne powstałe na warsztatach plastycznych, echo gitar i dziecięcego śpiewu, który roznosił się po szkołach oraz sportowe okrzyki dobiegające z przyszkolnych boisk. Między warsztatami przeplatane były gry i zabawy integracyjne oraz program wychowawczy w małych grupach wiekowych, gdzie dzieci poznawały ciekawe historyjki z życia św. Jana Bosko, przy pomocy których wplatane były treści związane z profilaktyką antyalkoholową. Podczas zajęć sportowych dzieci dowiadywały się również, jakie są skutki zarzywania dopalaczy, palenia papierosów i spożywania alkoholu w tak młodym wieku, szczególnie u osób, które lubią sport i chcą dbać o swoją kondycję fizyczną.

We wtorek 2 lipca na naszych zajęciach pojawił się niezwykły gość. Był to pan Marek Dragosz, który jest trenerem głównym reprezentacji Polski w AMP Futbolu, a także prezesem Keepers Foundations. W każdej ze szkół pan Marek opowiadał o swojej pracy trenera wśród osób, które grają w piłkę poruszając się o kulach, dzielił się swoją refleksją, motywował, a wszyscy z wielkim zaciekawieniem słuchali jego opowieści i oglądali filmy. Po dziecięcych twarzach było widać, jak wielkie wrażenie zrobiło na nich to o czym słuchali i to co widzieli – zawzięta walka o każdego gola, wielka radość i emocje piłkarzy, dla których sport jest całym życiem.

Mniej więcej w połowie akcji wakacyjnej jak co roku wybraliśmy się wycieczkę krajoznawczą. Tym razem celem wycieczki był Żywiec- miasto z ponad 700-letnią historią. Zwiedziliśmy rynek oraz Park Zamkowy, który zachwycał wszystkich pięknymi fontannami, ścieżkami oraz pergolami. Natomiast nie małą frajdę sprawiły dzieciakom zwierzęta w Mini Zoo, gdyż nie na co dzień można zobaczyć kangury, lamy czy egzotyczne papugi. Główną atrakcją wycieczki był rejs statkiem po jeziorze żywieckim. Po wypłynięciu z przystani przez 45 minut mogliśmy podziwiać malownicze widoki, które rozciągały się wokół jeziora, które przepłynęliśmy wzdłuż i wszerz. Choć tego dnia było dość upalnie, orzeźwiająca bryza i wiatr sprawiły, że lepiej było założyć bluzę. Mamy nadzieję, że dzieciaki nie raz wyciągną rodziców do tego piękne miasta, bo tak naprawdę od Trójwsi to rzut beretem.

Bardzo ważnym dniem podczas akcji wakacyjnej był ten ostatni dzień, który wszyscy wspólnie spędzaliśmy w amfiteatrze „Pod Skocznią” w Istebnej. Gdy przybyły wszystkie dzieci z Jaworzynki i Koniakowa na placu zrobiło się bardzo gwarno i kolorowo. Po krótkiej modlitwie scena należała do dzieciaków z warsztatów muzycznych oraz tanecznych, które zaprezentowały efekty tygodniowej pracy. Na brzegach sceny prezentowały się przestrzenne pace plastyczne, które każdy mógł podziwiać. Następnie na wesoło i sportowo spędzaliśmy kolejne godziny. Na boisku rozgrywały się mecze piłki nożnej, a na placu rozstawione były stanowiska z różnymi konkurencjami sportowymi, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jednak największe wzięcie miały stanowiska z malowaniem twarzy. Spod pędzli uzdolnionych animatorek wychodziły kolorowe zwierzątka, nutki czy różne stworki. Bardzo cennym momentem jest czas, kiedy animatorzy i dzieci wzajemnie sobie dziękują, bo zarówno dzieci są zachwycone minionym czasem, jak i animatorzy kończą akcję ubogaceni wspomnieniami.

Patron naszej fundacji, św. Jan Bosko, mawiał niegdyś, że trzeba „Być radosnym, dobrze czynić i pozwolić wróblom ćwierkać”. Prawdą jest, że podczas naszych zajęć czasem jest głośno i gwarno, ale to dlatego, że chcemy dać dzieciom przestrzeń, gdzie mogą być sobą, bawić się, śmiać, śpiewać, przestrzeń, by mogły pokazać się z tej najlepszej strony, zaprezentować to, co potrafią robić najlepiej i najpiękniej. Czas spędzony na akcji wakacyjnej jest przede wszystkim czasem, w którym dzieci zyskują sobie naszą przyjaźń, a my ich, a wychowywanie przez radość i zabawę jest najlepszym na to sposobem.

Pragniemy podziękować serdecznie wszystkim ludziom, którzy przyczynili się ku temu, by w Trójwsi znów było bosko: pani wójt Łucji Michałek, dyrektorom szkół: pani Grażynie Przybyła, panu Andrzejowi Ryłko oraz panu Robertowi Biernackiemu wraz z obsługą Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, który służył jako baza dla wolontariuszy.

Z całego serca dziękujemy wszystkim Rodzicom za okazane nam zaufanie, dobre słowo i dodawanie otuchy na każdy następny dzień.

Zaś największe podziękowania kierujemy do wszystkich dzieciaków, którzy i w tym roku nas nie zawiedli i tak licznie przychodzili na nasze zajęcia. Dzięki Wam mamy całą masę pięknych wspomnień, które przez kolejny rok będą dodawały nam skrzydeł.

Karina Czyż – Prezes Fundacji
wraz z Wolontariuszami

 

Akcja wakacyjna dofinansowana ze środków Gminy Istebna, realizowane w ramach zadań publicznych z zakresu ochorny i promocji zdrowia.Dodał: (6817)