Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
22.12
2017

Spotkanie opłatkowe w

W piękny i mroźny grudniowy poranek w naszym przedszkolu rozpoczęły się przygotowania do wigilijnego spotkania dzieci, rodziców i nauczycieli oraz pracowników placówki. Od rana słychać było gwar, krzątanie i ostatnie przygotowania do ważnego wydarzenia. Wspólnie z rodzicami zadbano o wystrój sali w OSP w Jaworzynce. Na scenie niczym w Betlejem pojawiła się stajenka zaaranżowana w piaszczystym krajobrazie Bliskiego Wschodu.

            Tuż przed południem nasze dzieci razem z opiekunami udały się do remizy, by wykonać ostatnie próby przed spotkaniem z zaproszonymi gośćmi. Ubrane w piękne kostiumy stanęły na scenie, aby zaprezentować przygotowany występ dla zgromadzonej publiczności. W gronie zacnych gości nie zabrakło: Księdza Proboszcza Stanisława Pindla, pana Krystiana Kroczka - właściciela przedszkola, pani Dyrektor Łucji Michałek oraz rodziców, nauczycieli i specjalistów a także pracowników obsługi. W nastrój świąteczny wprowadziły nas, przywołane przez panią Dyrektor, słowa C. K. Norwida z wiersza "Opłatek"

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

         Po przywitaniu gości rozbrzmiał śpiew kolędy "Wśród nocnej ciszy" zapowiadający inscenizację bożonarodzeniowych jasełek. Mali aktorzy z niecierpliwością wyczekiwali na wyjście na scenę. Rodzice zaś wypatrywali z widowni swoje pociechy, które w tym dniu przeobraziły w Świętą Rodziną,  aniołki, pasterzy oraz inne postacie biblijne. Spektakl przeplatały kolędy i pastorałki a uwieńczyły go "połazy". Tradycyjne sceny biblijne przygotowane zostały za sprawą nauczycieli, zaś o stroje zadbali rodzice. Klimat bożonarodzeniowy dało się wyczuć w powietrzu, jak zapach świątecznego piernika w czasie Wigilii.

         Podczas spotkania opłatkowego modlitewną opiekę zapewnił nam ksiądz proboszcz Stanisław Pindel. Uroczyście wprowadził w wigilijny czas narodzenia Pana Jezusa. Przekazał również podziękowania Dyrekcji i nauczycielom placówki, za trwanie w tradycji oraz pracę pedagogiczną i opiekę dla dzieci. Zwrócił się również do właściciela placówki dziękując za remont, zwłaszcza odnowienie elewacji budynku Domu Katechetycznego, w którym mieści się przedszkole.

         Nastał czas łamania się opłatkiem, składania świątecznych życzeń, wspólnego posiłku i rozmów przy wigilijnym stole. Na stole pojawiały się wigilijne potrawy, takie jak: barszcz z uszkami, ryba oraz słodkie wypieki. Czas radości i wspólnego świętowania upływał także pod znakiem integrowania się rodziców oraz  dzieci.

         Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji spotkania opłatkowego, zaproszonym gościom: ks. Proboszczowi, Panu Krystianowi Kroczkowi, dyrekcji, rodzicom, dzieciom, nauczycielom, specjalistom oraz wszystkim uczestnikom naszej uroczystości. Serdecznie dziękujemy również Państwu Jolancie i Zdzisławowi Rucki za udostępnienie remizy oraz pani Agacie Krężelok wraz z pracownikami firmy Gran-Jan Kopyrtołka za przygotowanie smacznego obiadu.

          W imieniu Zarządu, Dyrekcji oraz Pracowników "Słonecznej Krainy" pragniemy złożyć serdeczne podziękowania za kolejny rok współpracy z redakcją "Naszej Trójwsi". Słowa podziękowania składamy również dla Dyrekcji i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej za wszelką pomoc i wsparcie. Dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Koniakowie, a w szczególności radnej pani Barbarze Kubas, pani Bronisławie Bluszcz za poświęcony czas i przychylność, pani Małgorzacie Małyjurek z Jaworzynki za bezinteresowny przekaz oraz naukę tańca i śpiewu naszych dzieci. Dziękujemy pani Katarzynie Ruckiej-Ryś z Muzeum Regionalnego "Na Grapie" w Jaworzynce, Panu Zbigniewowi Wałachowi oraz wszystkim firmom i instytucjom z którymi dane nam było w minionym roku współpracować.

W Nowym Roku życzymy Państwu wszelkiego dobra, pokoju, radości oraz wszelkiej pomyślności! Do siego 2018 roku!

Ł. Michałek

 Dodał: Oliwia Szotkowska (5732)