Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
26.06
2019

Roboty w naszych szkołach

Od kilku lat wprowadzamy z własnej inicjatywy w szkołach w Trójwsi wątek nauczania podstaw robotyki i programowania z wykorzystaniem różnych robotów edukacyjnych. W dawnym Gimnazjum i Szkole Podstawowej nr 1 w Istebnej zakupiono z funduszu Rady Rodziców roboty z serii Makeblock, w szkole nr 2 w Koniakowie-Rastoce dzięki Radzie Rodziców i wsparciu firm TECHNIPLAST i LYS-FUSION cały zestaw robotów z serii LEGO-WEDO wraz z tabletami potrzebnymi do ich budowania i programowania, natomiast w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie zakupiono robot Jimu. Podobne roboty pojawiły się też ostatnio w szkołach w Jaworzynce.

Nauczyciele informatyki, którzy podjęli się wprowadzania tego tematu na swoich lekcjach samodzielnie, w „wolnym” od pracy czasie zdobywają wiedzę w tej nowatorskiej w edukacji na poziomie szkoły podstawowej dziedzinie. W szkołach podstawowych w Koniakowie-Rastoce i Istebnej dyrektorzy w roku ubiegłym zdecydowali się wprowadzić dodatkowe lekcje robotyki w ramach „zajęć kształtujących kreatywność” na których uczniowie w sposób systematyczny i bardziej szczegółowy poznają współczesne oblicza robotyki w przemyśle, kulturze i cywilizacji, uczą się podstaw budowania robotów, ich programowania i sterowania. Zajęcia te pozwalają pokazać uczniom także podstawy komputerowych metod sterowania współczesnymi maszynami przemysłowymi, projektowania mebli, wnętrz mieszkalnych, całych budynków a nawet ogrodów. Uczniowie poznają też coraz bardziej rozwijający się świat robotów wyposażonych w sztuczną inteligencję, roboty rywalizujące ze sobą w ligach piłkarskich i innych sportach, roboty grające i komponujące muzykę, uprawiające malarstwo czy rzeźbę.

W ramach zajęć informatycznych i robotycznych organizujemy też, dzięki gościnności ich kierownictwa, wycieczki przedmiotowe do miejscowych zakładów pracy i warsztatów, które wykorzystują w coraz większym zakresie komputerowe sterowanie procesami produkcyjnymi, wdrażają maszyny sterowane cyfrowo a także roboty do procesu produkcyjnego. Są to głównie firmy: LYSFUSION I TECHNIPLAST a także od niedawna warsztaty Technikum Mechanicznego w Ustroniu wyposażone w obrabiarki cyfrowe CNC.

Praca z robotami, ich budowanie i programowanie to wielka frajda i wyzwanie. Łączy bowiem zabawę w układanie różnych mechanizmów, maszyn i postaci z elementami robotyki oraz nauką podstaw programowania. Stymuluje to bardzo poznawcze i manualne zdolności uczniów, uczy koordynacji psychoruchowej, zręczności manualnej, kojarzenia faktów, logicznego myślenia i stanowi łagodne przejście od dziecięcego świata zabawy w tajemniczą krainę nowoczesnych technologii i programowania.

            Takie zestawy robotów stanowią ciekawe uzupełnienie zajęć komputerowych w naszych szkołach. Wszyscy, którzy mieli do czynienia z nauką dzieci i młodzieży wiedzą jak ważna jest umiejętność takiego prowadzenia zajęć, by uczniowie byli zainteresowani, zaciekawieni i by nauka wiązała się też z zabawą czy przygodą. Inną ważną kwestią przemawiającą za stopniowym wprowadzaniem elementów robotyki obok zajęć informatyki czy techniki jest gwałtowny wzrost zastosowania programowalnych maszyn i robotów w przemyśle i innych gałęziach gospodarki, czego wzorcowym przykładem na naszym terenie są firmy TECHNIPLAST i LYS-FUSION. Nasza młodzież powinna mieć możliwość poznawania w szkole nowych trendów w nauce i gospodarce, by wchodzić w pełni przygotowana w średni etap kształcenia i by później dysponować potencjałem wiedzy i doświadczeń, które sprawią, że będą mogli bardziej świadomie wybierać techniczne kierunki kształcenia oraz będą bardziej konkurencyjni i poszukiwani na rynku pracy. Takie możliwości stwarzają min. edukacyjne roboty z serii Lego Education, Makeblock czy Jimu Robot, które dostosowane są poziomem trudności do każdej grupy wiekowej uczniów i mamy nadzieję, że przy wsparciu życzliwych ludzi lub udziałowi w kolejnych projektach uda się odpowiednią dla współczesnych standardów edukacyjnych ilość takich zestawów zakupić dla naszych wspaniałych dzieci z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa.

mgr Andrzej SuszkaDodał: (6779)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej