Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
8.07
2021

Punkt konsultacyjno-informacyjny Programu Czyste Powietrze w Gminie Istebna.

W sobotę 10 lipca 2021r  o godzinie 15:00 przy Amfiteatrze "Pod Skocznią"  odbędzie się uroczyste podpisanie Porozumienia w zakresie realizacji Programu Czyste Powietrze, które ma na celu uruchomienie w Gminie Istebna punktu informacyjnego Programu. W wydarzeniu będą uczestniczyć ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek Prezes Zarządu, oraz Zastępca Prezesa Zarządu Adam Lewandowski. Gościnnie zawita do Gminy Istebna Minister Stanisław Szwed.

Czyste Powietrze to program skierowany do osób będących właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych/wydzielonych lokali mieszkalnych. Okres wdrażania  programu to lata 2018-2029 r. Dotacje są udzielane za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kazdym z województw. Głównymi założeniami programu jest ograniczenie i zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery z domów jednorodzinnych, ochrona środowiska, efektywne zarządzanie energią poprzez wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizację budynków. Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Program przewiduje dofinansowania na:
  • źródło ciepła – wymianę, zakup, montaż,
  • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • ocieplenie przegród budowlanych,
  • stolarkę drzwiową i okienną,
  • dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).

Gmina Istebna, na podstawie zawartego porozumienia będzie wspomagać swoich mieszkańców w procesie składania wniosków o dofinansowanie oraz dokonywać ich wstępnej weryfikacji. Ułatwi to mieszkańcom dostęp do Programu oraz usprawni proces jego wdrażania na naszym terenie.

Dodatkowo dnia 10 lipca 2021 r o godzinie 15:00 przy Amfiteatrze " Pod Skocznią"  będzie dostępny punkt informacyjny z Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach gdzie będzie można skorzystać z konsultacji odnośnie składania wniosków oraz wszelkich informacji dotyczących Programu Czyste Powietrze. Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z porad w tym dniu.

 Dodał: Wioleta Golik (8003)