Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
25.10
2018

Podsumowanie konkursu pt.” Piękny ogród w Gminie Istebna”

Inicjatorką konkursu była Pani Agata Wisełka Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Istebnej  przy współudziale Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Cieszynie. Celem konkursu jest zachęcenie członków stowarzyszenia, a także mieszkańców gminy do tworzenia miejsc przyjaznych dla otoczenia, miejsc służących nie tylko do wypoczynku, ale także mających wpływ na  edukacje i świadomość  ekologiczną.

Do konkursu przystąpiło osiem osób z miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna.

Członkowie komisji konkursowej w składzie  Janina Gazurek –członek stowarzyszenia, Anna Kohut podinspektor Referatu Gospodarczego i Rolnictwa Urzędu Gminy  Istebna oraz Borejza Elżbieta kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Cieszynie w  miesiącu maju wizytowali ogrody udostępnione przez uczestników konkursu. Zwracano uwagę na bogactwo roślin, bioróżnorodność w ogrodach , sposób użytkowania  oraz na architekturę ogrodową. Do konkursu zgłoszono ogrody o różnorodnej formie. Były ogrody utworzone na skarpach, ogrodzone i wkomponowane w otoczenie, zawierające stare nasadzenia i nowe aranżacje.

Komisja konkursowa uhonorowała wszystkich uczestników konkursu.

W uroczystości wręczenia nagród  oraz dyplomów pamiątkowych uczestniczyli pani Teresa Łaszewska Sekretarz Gminy, Anna Kohut i Borejza Elżbieta. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sadzonek roślin ozdobnych zasponsorowane przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oddział Bielsko –Biała , pamiątkowe dyplomy oraz upominki przekazane przez Urząd Gminy Istebna.

Uroczystość zakończyła się wykładem nawiązującym do tematyki ogrodów. Omówiono zasady zimowania roślin, zabezpieczania  ich na okres zimowego spoczynku. Wykładowca udzielał porad związanych z właściwym cięciem hortensji. Uczestnicy mieli do dyspozycji broszury i czasopisma o tematyce rolniczej i ogrodniczej z wydawnictwa ŚODR.

Dziękuję za zaangażowanie pani Agacie Wisełka, Annie Kohut, które aktywnie uczestniczą w życiu społecznym mieszkańców Gminy Istebna. Dziękuję uczestnikom ”pionierom” naszego konkursu. Mamy nadzieję ,że konkurs  „Piękny ogród w Gminie Istebna” będzie kontynuowany w latach następnych .

Poniżej prezentujemy zdjęcia odwiedzonych ogrodów.

 

Elżbieta Borejza PZDR CieszynDodał: Anna Kohut (6283)