2017
Nie taki robot straszny!
Szkoła Podstawowa nr 2 w Koniakowie-Rastoce wzięła udział w projekcie organizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Bielsku-Białej pt. „Nie taki robot straszny!”. W ramach projektu nauczyciele Katarzyna Urbaczka i Andrzej Suszka, a także inicjatorka udziału w projekcie - dyrektor szkoły Monika Kukuczka wzięli udział w trzech formach zajęć:
- Wprowadzenie w tematykę wykorzystania robotów LEGO Education w nauczaniu: warsztaty dla dyrektorów i nauczycieli, które odbyły się 23 września 2017 r. w budynku RODN w Bielsku-Białej
- Praktyka obserwacyjna w Szkole Podstawowej nr 10 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej – 12.12.2017 r.
- Praktyka czynna – przeprowadzenie zajęć warsztatowych w RODN w Bielsku-Białej przez wspomnianych nauczycieli ze szkoły w Rastoce z wykorzystaniem zestawów LEGO Education - uczestnikami zajęć było dziesięcioro uczniów z klasy piątej naszej szkoły -13.12.2017 r.
Praca z robotami z zestawów Lego Education to wielka frajda i wyzwanie. Łączy bowiem zabawę w układanie różnych mechanizmów i postaci z klocków Lego z elementami robotyki i nauką podstaw programowania. Stymuluje to bardzo poznawcze i manualne zdolności uczniów, uczy koordynacji psychoruchowej, zręczności manualnej, kojarzenia faktów, logicznego myślenia i stanowi łagodne przejście od dziecięcego świata zabawy w tajemniczą krainę nowoczesnych technologii i programowania.
Takie zestawy robotów mogłyby stanowić ciekawe uzupełnienie zajęć komputerowych w naszych szkołach. Wszyscy, którzy mieli do czynienia z nauką dzieci i młodzieży wiedzą jak ważna jest umiejętność takiego prowadzenia zajęć, by uczniowie byli zainteresowani, zaciekawieni i by nauka wiązała się też z zabawą czy przygodą. Inną ważną kwestią przemawiającą za stopniowym wprowadzaniem elementów robotyki do zajęć np. informatyki czy techniki jest gwałtowny wzrost zastosowania programowalnych maszyn i robotów w przemyśle i innych gałęziach gospodarki, czego wzorcowym przykładem na naszym terenie jest np. firma Lys Fusion. Nasza młodzież powinna mieć możliwość poznawania w szkole nowych trendów w nauce i gospodarce, by wchodzić w pełni przygotowana w średni etap kształcenia i by później dysponować potencjałem wiedzy i doświadczeń, które sprawią, że będą konkurencyjni i poszukiwani na rynku pracy. Takie możliwości stwarzają min. roboty z serii Lego Education, które dostosowane są poziomem trudności do każdej grupy wiekowej uczniów a także inne, z którymi już eksperymentujemy w szkołach w Trójwsi i mamy nadzieję, że przy wsparciu życzliwych ludzi uda się pewną ilość takich zestawów zakupić dla naszych wspaniałych dzieci z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa.
mgr Andrzej Suszka