Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
18.12
2017

Nie taki robot straszny!

Szkoła Podstawowa nr 2 w Koniakowie-Rastoce wzięła udział w projekcie organizowanym przez  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli  w Bielsku-Białej pt. „Nie taki robot straszny!”. W ramach projektu  nauczyciele Katarzyna Urbaczka i Andrzej Suszka, a także inicjatorka udziału w projekcie - dyrektor szkoły Monika Kukuczka wzięli udział w trzech formach zajęć:

  1. Wprowadzenie w tematykę wykorzystania robotów LEGO Education w nauczaniu: warsztaty dla dyrektorów  i nauczycieli, które odbyły się 23 września 2017 r.  w budynku RODN w Bielsku-Białej
  2. Praktyka obserwacyjna w Szkole Podstawowej nr 10 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej – 12.12.2017 r.
  3. Praktyka czynna – przeprowadzenie zajęć warsztatowych w RODN  w Bielsku-Białej przez wspomnianych nauczycieli ze szkoły w Rastoce z wykorzystaniem zestawów LEGO Education - uczestnikami zajęć było dziesięcioro uczniów z klasy piątej naszej szkoły -13.12.2017 r.

Praca z robotami z zestawów Lego Education to wielka frajda i wyzwanie. Łączy bowiem zabawę w układanie różnych mechanizmów i postaci z klocków Lego z elementami robotyki i nauką podstaw programowania. Stymuluje to bardzo poznawcze i manualne zdolności uczniów, uczy koordynacji psychoruchowej, zręczności manualnej, kojarzenia faktów, logicznego myślenia i stanowi łagodne przejście od dziecięcego świata zabawy w tajemniczą krainę nowoczesnych technologii i programowania.

            Takie zestawy robotów mogłyby stanowić ciekawe uzupełnienie zajęć komputerowych w naszych szkołach. Wszyscy, którzy mieli do czynienia z nauką dzieci i młodzieży wiedzą jak ważna jest umiejętność takiego prowadzenia zajęć, by uczniowie byli zainteresowani, zaciekawieni i by nauka wiązała się też z zabawą czy przygodą. Inną ważną kwestią przemawiającą za stopniowym wprowadzaniem elementów robotyki do zajęć np. informatyki czy techniki jest gwałtowny wzrost zastosowania programowalnych maszyn i robotów w przemyśle i innych gałęziach gospodarki, czego wzorcowym przykładem na naszym terenie jest np. firma Lys Fusion. Nasza młodzież powinna mieć możliwość poznawania w szkole nowych trendów w nauce i gospodarce, by wchodzić w pełni przygotowana w średni etap kształcenia i by później dysponować potencjałem wiedzy i doświadczeń, które sprawią, że będą konkurencyjni i poszukiwani na rynku pracy. Takie możliwości stwarzają min. roboty z serii Lego Education, które dostosowane są poziomem trudności do każdej grupy wiekowej uczniów a także inne, z którymi już eksperymentujemy w szkołach w Trójwsi i mamy nadzieję, że przy wsparciu życzliwych ludzi uda się pewną ilość takich zestawów zakupić dla naszych wspaniałych dzieci z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa.


mgr Andrzej SuszkaDodał: (5723)