Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
15.05
2018

Nauka fizyki na wesoło w Koniakowie

 13 kwietnia 2018 roku zorganizowałam dla uczniów klas siódmych i grupy projektowej z fizyki (z obu szkół podstawowych z Koniakowa) udział w niezwykłym pokazie eksperymentów z dziedziny fizyki, które miały miejsce w SP1 w Koniakowie. Na ten dzień zaprosiłam Gości – ekspertów Fabryki Kreatywności z Kęt, których misją jest zaprzyjaźnienie  i zachwycenie dzieci naukami ścisłymi.

Nasza sala lekcyjna na ten czas zamieniła się w małe laboratorium fizyczne, a młodzież mogła zobaczyć m.in. takie doświadczenia jak: kolorowe płomienie, płonącą rękę, znikające kolory, butelkę pożerającą jajo-balon, rosnące pianostworki, mini półkule magdeburskie  czy suchy lód w akcji. Doświadczenia były przeprowadzane w miłej i wesołej atmosferze. Zrobiło się kolorowo i wybuchowo. Sądzę, że dzieci były oczarowane eksperymentami, a na moment chętni uczestnicy sami zamienili się w Młodych Naukowców. Pokaz trwał godzinę lekcyjną i był dla wszystkich wspaniałą i niezapomnianą przygodą.

Druga część – warsztaty fizyczne były przewidziane dla uczniów uczęszczających na dodatkowe zajęcia unijne z fizyki. Dla nich Fabryka Kreatywności zorganizowała stanowiska laboratoryjne, przy których młodzież sama wykonywała eksperymenty zgodne z poleceniami instruktora. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom zagadnień z dziedziny hydrostatyki i aerostatyki, praw Newtona, sił panujących w przyrodzie czy mechaniki. Ponadto uczestnicy zobaczyli płonącą chusteczkę, lecz niespalającą się, chmurę uwięzioną w butelce, przemianę wody w sok z Gumijagód i Colę czy oddech Dżina. I tym razem było bardzo naukowo, pomysłowo, intrygująco i zabawnie.

Nadmienię, że takie zajęcia-warsztaty z fizyki z udziałem Fabryki Kreatywności były przeprowadzone wcześniej 21 marca br. w SP2 w Rastoce, podczas których młodzież wykonywała doświadczenia z dziedziny dynamiki, hydrostatyki, fal mechanicznych. Trudnym zadaniem dla uczniów okazały się balonowe szaszłyki czy bomby powietrzne, ale i tak nie zabrakło śmiesznych doświadczeń i poczucia humoru instruktorów. Młodzież mogła w przyjemnej atmosferze dokonywać wiele ciekawych odkryć. Wrażenia pozostały niezapomniane.  je

Na koniec podziękowania. W szczególności chciałabym złożyć je darczyńcom, którzy sfinalizowali zajęcia w obu szkołach podstawowych w Koniakowie, przyczyniając się jednocześnie do popularyzowania fizyki jako nauki, z którą obcujemy na co dzień. Bez Waszej pomocy drodzy Sponsorzy, nie udałoby się zorganizować darmowego udziału dzieci w naukowych pokazach i warsztatach. Serdecznie dziękuję.

mgr inż. Gizela KubicaDodał: (5991)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2020/10/9 2020/10/10 2020/10/11
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej