Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.03
2017

Najlepsi wśród najlepszych

"Najlepsi wśród najlepszych"-sukces uczniów Gimnazjum im.Jana Pawła II w Istebnej

    W dniu 14.03.2017r. w Chorzowskim Centrum Kultury odbył się już XXVI finał Konkursu Recytacji w Mowie Śląskiej. W konkursie tym wystąpiło 20 najlepszych uczniów z całego regionu śląskiego. Reprezentantów gwary oceniały m.in: prof. dr hab.Helena Synowiec, która jest kierownikiem Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Danuta Krzyżyk z katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz mgr Halina Pisarkowa - emerytowana nauczycielka IV Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie, która zasiada w jury już od 26 lat. Podczas oceniania brano pod uwagę treść poznawczą, wartość estetyczną i etyczną tekstów, znajomość mowy śląskiej oraz dostosowanie tekstów do wieku uczestników.

    W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na podium stanęli: Łukasz Kukuczka i Kacper Legierski z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej. Łukasz zajął zaszczytne pierwsze miejsce, a Kacper - trzecie. Drugie miejsce przypadło Maciejowi Ogrockiemu z II LO w Wodzisławiu Śląskim, natomiast wyróżnienie otrzymała Martyna Rozmiarek z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku.

    Łukasz Kukuczka wyrecytował tekst własny "Jako mie gajdoś muzykom zaścipił"-tekst ten uwieńczył piękną grą na skrzypcach. Również tekst własny "O tacikowym pielgrzymowaniu"wspaniale zaprezentował Kacper Legierski. Opowiadanie swoje zakończył grą na unikatowym instrumencie, jakim niewątpliwie są gajdy. Oboje grę swą uświetnili, zapierającym dech, śpiewem góralskim.

    Po konkursie- nasi uczniowie: Łukasz Kukuczka, Kacper Legierski, Łukasz Juroszek oraz przestawiciel SP nr2 w Istebnej-Paweł Kukuczka, zaprezentowali swoje talenty i zaśpiewali kilka utwórów góralskich. Zagrali także na takich instrumentach jak: skrzypce, kontrabas, altówka i heligonka. Pokazali wszystkim to, czym żyją zarówno na co dzień, jak i od święta. W ten sposób podbili serca widowni oraz zostawili kawałek siebie tam, gdzie się pojawili.
    Laureatom serdecznie gratulujemy! Jesteśmy dumni, że tak wspaniali i zdolni młodzi ludzie tworzą naszą społeczność gimnazjalną. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy z nimi obcować na co dzień, uczyć ich, a zarazem uczyć się od nich. Gratulujemy również ich rodzicom, to oni włożyli w ich wychowanie wiele trudu, by wyrośli na dumę naszej Małej Ojczyzny i twórców ludowych.
    Chłopcom życzymy wiele sukcesów, nie tylko w konkursach gwarowych, ale także w życiu osobistym.Trzymamy za Was kciuki!
                      
                                                                    Opiekun: Alicja Glebowicz-Gazurek

 

 

Foto: Michał KuźmaDodał: Piotr Gazurek (5309)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej