Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
31.07
2021

Msza Święta za Ojczyznę na Tynioku

Pomimo deszczu, który minął rozjaśniając słońcem niebo, przy pięknej pogodzie na górze Tyniok w Koniakowie zakończyła się dzisiaj plenerowa msza św. w intencji Ojczyzny.

Wzięli w niej udział Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Z-ca Wójta Ryszard Macura, Sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, Radni Jan Bocek, Ignacy Zawada wraz z małżonką, Kazimierz Łacek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Łucja Dusek wraz z pracownikami, mieszkańcy, turyści i inni goście. Mszy przewodniczył Dziekan Dziekanatu Istebniańskiego ks. Tadeusz Pietrzyk.

Hasłem przewodnim tegorocznej Eucharystii były słowa śp. Lecha Kaczyńskiego "Jutro Polski i Europy zależy od tego, jakie w Polsce i Europie będą rodziny". W homilii ks. Dziekan podkreślił, “ że Polacy w ciągu swojej historii wiele razy tracili swoją wolność, suwerenność, niepodległość…. Ale … ta wolność zawsze była przechowywana w polskich rodzinach w polskim Kościele. Tam trwał język polski, tam trwało myślenie po Polsku, literatura, czytano naszych wieszczów narodowych, dbano o kulturę i zwyczaje a także przechowywano w sercach wiarę w Boga żywego, Ojca, Syna, Ducha Świętego. Matkę Najświętszą brano za królową i Ona Polski i Polaków broniła… . Także dzięki Bogu, dzięki wierze przetrwała Polska, przetrwał język, kultura, religia i nasza ziemska ojczyzna. …

W tym roku eucharystyczne wydarzenie rozpoczął hejnał rozbrzmiewający z rogu pasterkiego zagranego przez Tadeusza Ruckiego.

Po Mszy Świętej wszyscy przybyli goście udali się na poczęstunek do Koliby Pana Ignacego Zawady.Dodał: Jacek Kohut (8047)