Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
19.12
2017

Mikołajkowe przedstawienie Śpiącej Królewny

Mikołajkowe przedstawienie Śpiącej Królewny

6 grudnia 2017 r. w  naszej szkole miał wyjątkowy charakter. Otóż, jak powszechnie wiadomo, jest to dzień, kiedy obchodzone są mikołajki. Z tej okazji klasa III a przygotowała spektakl pt. Śpiąca Królewna, na który zaprosiła dzieci z klas 0 – 3 z terenów całej Trójwsi. Przedstawienie odegrane zostało w trzech odsłonach: najpierw dla maluchów z Istebnej- Centrum, Zaolzia i Rastoki, później dla Koniakowa, a wreszcie dla Jaworzynki i Zapasiek. Podczas każdej inscenizacji obecni też byli starsi uczniowie z klas: IV, V, VI oraz niektóre oddziały gimnazjalne.

Przedstawienie, w którym wzięli udział niemal wszyscy uczniowie z klasy IIIa zostało wyreżyserowane przez p. Cecylię Suszkę. Oprawę muzyczną przygotowała p. Beata Kawulok, a charakteryzację aktorów – p. Iwona Bogdał. Scenografię wykonali sami uczniowie (Krystyna Martynko, Michalina Legierska, Filip Juroszek, Mateusz Kukuczka) pod opieką pani Iwony i pani Cecylii. Składała się na nią makata średniowiecznego zamczyska oplecionego bluszczem oraz imitacja komnaty królewskiej z kołyską. Spektakl ubogaciły barwne stroje, które niejednokrotnie przygotowywali sami uczniowie, wspierani przez rodziców.    
            Inscenizacja znanej baśni została świetnie zagrana przez wszystkich aktorów, którzy z dużą dozą ekspresji wczuwali się w swoje role. Maluchy żywo reagowały na przebieg akcji, która mistrzowsko opowiadana była przez narratorów (Mateusz Kukuczka, Dorota Zembik, Jakub Legierski): śmiały się z gonitwy kuchcika (Jakub Czepczor)  i kucharza (Władek Procner), wzruszały się do łez, kiedy na scenę wkraczyła zła czarownica (Karolina Kohut). Pomagały też księciu (Hubert Legierski) odnaleźć królewnę (Marta Fiedor), wskazując mu drogę do zamczyska. Podziwiały czary dobrych wróżek (Aneta Jałowiczor, Michalina Legierska, Krysia Martynko) i miłość rodzicielską króla (Bartek Wawrzacz) i królowej (Wiktoria Legierska) oraz przyjaźń dam dworu (Faustyna Gwarek, Justyna Zogata). Z uwagą słuchały ogłoszeń heroldów (Filip Juroszek, Kamil Haratyk) oraz wystąpień chórku (Zuzia Motyka, Karolina Waszut, Iza Rucka), który odśpiewywał znaną pieśń  Był sobie król przy akompaniamencie pianina (Janek Probosz). 

Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim przybyłym gościom, o czym świadczyły gorące brawa i liczne gratulacje, a nawet słodkie upominki wręczane aktorom. Warto też dodać, że w tym samym dniu – o godzinie 16 – uczniowie zagrali ten sam spektakl dla dzieci pracowników firmy Lys Fusion- Istebna i spotkał się on z podobnym, ciepłym odbiorem.

Cecylia SuszkaDodał: Jacek Kohut (5724)