Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
4.10
2016

Małopolska Noc Naukowców

 Dnia 30.09.2016r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koniakowie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzynce po piątkowych zajęciach w szkole udali się do Krakowa na Małopolską Noc Naukowców. Od godziny 18 do godziny 24 brali udział w szeregu pokazów, warsztatów, wykładów i prezentacji, aby poszerzyć wiadomości i zdobyć nowe umiejętności z dziedziny biologii i chemii. Zajęcia przygotowali i przeprowadzili wykładowcy Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. 

Uczniowie brali udział w następujących warsztatach:

1. Czy GMO zmieni świat? W trakcie warsztatów uczniowie dowiedzieli się, co to są rośliny modyfikowane genetycznie, jaki jest cel ich tworzenia, jak się je tworzy oraz jakie korzyści i zagrożenia niesie za sobą uprawa takich roślin.

2. Mikroświat produktów spożywczych. Co to są drobnoustroje? Uczniowie poznali znaczenie drobnoustrojów w produkcji spożywczej (kiszona kapusta, ogórki, barszcz, żur, sery pleśniowe, kiełbasa salami, jogurty i kefir). Samodzielnie wykonywali preparaty z jogurtów, a także oglądali bakterie, drożdże i grzyby pleśniowe pod mikroskopem.

3. Co jedzą rośliny? Czego rośliny potrzebują do życia? Czym i jak się odżywiają? Czy rośliny muszą być na diecie? Na te i inne pytania dotyczące „apetytu” odpowiadali prowadzący. Na przykładzie prostych eksperymentów (obserwowanie transportu wody w roślinie, przykłady niedoborów i nadmiarów składników pokarmowych u roślin, testy fitotoksyczności), a także z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury badawczej, wprowadzili uczniów w tajniki składu chemicznego roślin.

4. Jak oznaczyć zawartość pierwiastków w środowisku? Głównym celem proponowanych warsztatów było zapoznanie się z metodyką przygotowania próbek środowiskowych do oznaczenia w nich pierwiastków śladowych z wykorzystaniem spektrofotometru absorpcji atomowej.

5. Świat niechcianych mikroorganizmów i zwierząt w surowcach roślinnych.

Zaprezentowano hodowle in vitro grzybów patogenicznych oraz saprobiontów bytujących na surowcach roślinnych. Na uczniów czekały stanowiska do sporządzania preparatów z możliwością obejrzenia struktur strzępkowych oraz zarodników grzybów pod mikroskopem z wizualizacją obrazu komputerowego. Podczas warsztatów zaprezentowano również organizmy zwierzęce żerujące na surowcach i produktach pochodzenia roślinnego.

Uczniowie uczestniczyli w wykładach:

 1. Mowa zwierzą. Komunikacja werbalna zwierzę - człowiek

 2. Czy częste mycie skraca życie i cz plastik jest "fantastic"

Obejrzeli pokazy i prezentacje:

1. Fizjologia na co dzień, czyli jak funkcjonuje organizm żywy

2. Odkrywanie tajemnic DNA drogą do postępu w medycynie, farmacji i rolnictwie

3. Tajemnice zmysłów – zmysłowe postrzeganie świata. Mikrokosmos – świat owadów, preparatyka owadów

4. Prezentacja ryb krajowych i akwariowych. Rozpoznawanie wieku ryb na podstawie łusek

5. Co nam mówią chromosomy

6. Rośliny niezwyczajne. Ciekawe przypadki znanych i mniej znanych owoców i warzyw

7. Kolory roślin

8. Test zapachów

9. Iluzje optyczne. Co to jest plamka ślepa

10. Histologiczny i histopatologiczny pokaz tkanek zwierząt. Świat mikroskopii

11. Szczur w labiryncie. Pokaz możliwości poznawczych

          W sobotni poranek, po krótkiej nocy, wszyscy uczestnicy wycieczki zjedli śniadanie i wyruszyli zwiedzać Kraków. Spacerując po mieście podziwiali zabytki: Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, Kościół Świętego Wojciecha, Kościół Świętego Józefa. Po dniu pełnym wrażeń, zmęczeni, ale zadowoleni młodzi naukowcy wrócili do domu.

             Uczniowie wraz z paniami opiekunkami pragną wyrazić najserdeczniejsze podziękowania panu Damianowi Polokowi za wspaniale zorganizowaną wycieczkę i niezapomniane wrażenia, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

oprac. Anna Kedzior i Celina ZawadaDodał: (5034)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej