Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
6.11
2018

Kurs zapisu gwary istebniańskiej

Od lipca do października 2018 roku trwał kurs zapisu gwary istebniańskiej. Spotkania odbywały się co tydzień, w każdy piątek w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Warsztaty prowadził Bartłomiej Jałowiczor, pedagog, wielbiciel regionu i Radny Gminy Istebna oraz etnograf Magdalena Łacek. Byli to inicjatorzy zadania.

W ramach projektu zakupiono niezbędne publikacje książkowe potrzebne do przeprowadzenia warsztatów, materiały papiernicze i biurowe, a także wydano broszurę pt. „system zapisu gwary istebniańskiej” opracowany przez prof. Jerzego Rubacha – językoznawcę, fonologa, twórcę ujednoliconego systemu zapisy gwary Kurpiów, który przeprowadził liczne nagrania dialektu istebniańskiego i następnie opracował spójny system jego zapisu. Inicjatorzy chcieli dotrzeć zwłaszcza do młodych ludzi, bardzo aktywnych w przestrzeni internetowej, a także wszystkich tych, którzy tworzą teksty w gwarze. Zajęcia prowadzone były w sposób przystępny, nie brakło ciekawostek, dyktand i przykładów. W efekcie każdy uczestnik warsztatów opanował zasady w systemu i tworząc własne teksty może wcielać go w życie.

Na zakończenie odbyło się podsumowanie projektu z udziałem uczestników i prowadzących. Bartłomiej Jałowiczor rozdał kursantom certyfikaty. Przy poczęstunku rozmawiano o przyszłości systemu, obecnym stanie gwary i tym, co dał uczestnikom udział w warsztatach. Wśród kursantów byli młodzi pasjonaci folkloru, członkowie zespołów regionalnych, czy nawet projektanci tworzący odzież z gwarowymi nadrukami. Jest zatem duża szansa, że wcielą w życie założenia systemu. Fenomenem było to, że jeden uczestnik pochodził spoza Gminy Istebna.

Zadanie realizowane było w ramach programu „Aktywni w kulturze” – część II realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne.

 Dodał: Barbara Juroszek (6365)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej