Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
7.07
2017

Konferencja turystyczna: Promocja i turystyka szansą rozwoju pogranicza pl-sk-cz

W dniu 28 czerwca 2017 roku w Hotelu Złoty Groń w Istebnej odbyła się międzynarodowa konferencja turystyczna pt. „Promocja i turystyka szansą rozwoju pogranicza polsko-czesko-słowackiego” poświęcona nowinkom branży turystycznej.

            Wzięli w niej udział przedstawiciele wydziałów promocji Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego, Starostw Powiatowych w Bielsku Białej, Cieszynie i Żywcu, urzędów gmin z terenu Beskidzkiej 5, a także przedstawiciele ośrodków turystycznych i atrakcji z terenu gminy Istebna. Na konferencji obecni byli także Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek i Radni Gminy Istebna oraz Sołtysi. Prelekcji wysłuchali także partnerzy ze strony czeskiej z GOTIC Mosty u Jablunkova oraz z Informacji Turystycznej Jacki Jablunkov i przedstawiciele ośrodka Velka Raca Oscadnica na Słowacji. Był to czas wymiany doświadczeń oraz prezentacja ciekawych rozwiązań w branży turystycznej.

            Organizatorami tego przedsięwzięcia były Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna oraz  GOTIC - Gorolské turistické informační centrum Mosty u Jablunkova.

            Podczas spotkania poruszono wiele ciekawych kwestii dotyczących przyszłości turystyki. Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia, Członek Rady Polskiej Organizacji Turystycznej zwróciła uwagę na trend sieciowania w turystyce wiejskiej. Taka oferta turystyczna z powodzeniem jest rozpropagowywana we Francji, a w Polsce jej odzwierciedleniem jest Polska sieć Odnowy i Rozwoju Wsi, która założona została w Strumieniu, a dziś działa już jako stowarzyszenie z siedzibą w Gogolinie.

            Nowe technologie w działaniach promocyjnych i informacji turystycznej przedstawiła Aneta Pawłowska, doktorantka w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, z kolei „Kartę gościa”, jako podstawowe narzędzie marketingowe obszaru turystycznego Śląska Cieszyńskiego zaprezentował Petr Kolčárek, sekretarz wykonawczy  Regionalnej Rady Rozwoju i Współpracy z siedzibą w Trzyńcu. Dyrektor Biura Polskiej Organizacji Turystycznej, Agnieszka Sikorska omawiała Trendy w nowoczesnej informacji i propozycje rozwiązań dla branży w projekcie „Mobilne śląskie”. Podsumowujący wykład „Rozwój i funkcjonowanie górskich miejscowości turystycznych w Polsce” wygłosił dr hab. Mirosław Mika z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

            Konferencję poprowadziła Aneta Legierska, koordynator projektu „Trójstyk – radość zwiedzania”, w ramach którego zorganizowano spotkanie branży turystycznej w Istebnej. Goście mieli także okazję wysłuchać kapeli góralskiej i skosztować lokalnych potraw. Po konferencji część gości udała się na zwiedzanie i wspinaczkę w parku linowym Base Camp w Istebnej w ramach poznawania atrakcji gminy Istebna.

            W ramach projektu w ostatnim czasie powstały także mapy wielkoformatowe, które stanęły w Istebnej przy sanatorium na Kubalonce, przy Kompleksie Zagroń, przy Hotelu Złoty Groń, na Łupieniach w Jaworzynce oraz w Koniakowie na Koczym Zamku i przy kościele w Centrum wsi. Dodatkowo w Punkcie Informacji Turystycznej dystrybuowane są wśród turystów mapy Trójstyku z opisem najważniejszych atrakcji pogranicza polsko-czesko-słowackiego.

Realizowane w ramach projektu: „Trójstyk – radość zwiedzania”, nr ewid.: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0000400 finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w Euroregionie Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko i budżetu państwa.

                                                                                                                             Oprac. koordynator projektu A. Legierska Dodał: Aneta Legierska (5495)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2020/10/9 2020/10/10 2020/10/11
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej