Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
27.02
2022

Jubileuszowe XX Zawody Furmanów

Jak ważne są to zawody dla furmana leśnego, przekonujemy się już po raz dwudziesty będąc uczestnikami tego widowiskowego wydarzenia, które odbyło się w niedzielę 27 lutego w Istebnej. W tym roku zjechało się wielu pasjonatów koni z Czech, Słowacji i Polski, zgłosiła się również rekordowa ilość uczestników.

Furmani nie zawiedli i kolejny raz zaprezentowali swoje niezwykle cenne umiejętności w pracy z końmi. Swoją determinacją, odwagą i siłą udowodnili jak cenna jest zażyłość człowieka łącząca ich ze zwierzęciem i szczególnie wdzięczna wtedy, kiedy udaje się dobrze wykonywać potrzebną pracę, często w trudnych warunkach górskich.

Konkurencje, które odbywały się w zimowej aurze na specjalnie przygotowanym śnieżnym gruncie, były nie lada wyzwaniem dla koni, a emocje towarzyszące widzom były tego dowodem. Pomimo to, udało się je opanować i wygrać z wysoko postawionymi zadaniami, udowadniając, że wspólna praca jest tego warta.

Tego roku, 17 par koni przystąpiło do zawodów, w dwóch konkurencjach:

Pierwszą z nich był  “Slalom z drewnem stosowym” -  z parą koni i dwoma furmanami.

Drugą była “Siła uciągu” -  z jednym koniem i jednym furmanem.

Na podium stanęli:

W kategorii I - Slalom z drewnem stosowym

I miejsce  - Michał Szkawran i Marcin Szkawran

II miejsce – Jan Francisty starszy i Jan Francisty młodszy

III miejsceTiborz Totch i Jan Francisty

W kategorii II – Siła uciągu

I miejsce Michal Raśkewić

II miejsce – Michał Kumor

III miejsce – Jan Francisty młodszy

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowy dyplom, dzwonek, lalkę w góralskim stroju ufundowaną z projektu “Konie w Beskidach”  oraz voucher pieniężny i sztangę kiełbasy z bochenkiem chleba (ufundowane przez lokalne firmy).

Nagrody pieniężne i upominki od sponsorów wręczali Andrzej Kudełka - Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła, Łukasz Małysz – Z-ca Wójta Gminy Istebna, Stanisław Legierski – Przewodniczący Rady Gminy Istebna oraz Barbara Juroszek – Sołtys Wsi Istebna.

Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowy dzwonek, upominek od sponsorów oraz dyplom za udział w zawodach.

Pomiędzy konkurencjami furmanów przeprowadzono również konkurencje dla publiczności tzw. “Rzut gnotem” z udziałem dzieci i dorosłych. Wygrani otrzymali również upominki.

A co ciekawego poza strefą konkurencji?

Z okazji Jubileuszowych XX zawodów atrakcją było pojawienie się dwóch maskotek koni reprezentujących Gminę Istebna i Nadleśnictwo Wisła, które rozdawały smaczne “krówki”.

Goście i uczestnicy mieli okazję skosztować gulaszu z dziczyzny, bigosu i kiełbasy, przygotowanych przez Koło Łowieckie „Olza”. Na stoiskach można było zaopatrzyć się w akcesoria konne a dla dzieci czynna była specjalnie przygotowana strefa, w której malowano twarze.

Stoisko Nadleśnictwa Wisła prócz gadżetów promocyjnych, przygotowało ciekawą zabawę, w postaci budowania domku z drewna. Przy stoisku promocyjnym Gminy Istebna można było zaopatrzyć się w foldery, ulotki, pocztówki oraz skosztować tradycyjnego wypieku – kołocza.

Zawodom towarzyszyły dźwięki muzyki kapeli “Jetelinka” oraz kapeli  “Zaolzi” z Dolnej Łomnej a całość poprowadzili konferansjerzy Wojciech Kohut z Nadleśnictwa Wisła oraz Łucja Dusek Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Uroczystego otwarcia dokonali Łucja Michałek- Wójt Gminy Istebna, która wraz Andrzejem Kudełką Nadleśniczym Nadleśnictwa Wisła zaprosiła serdecznie wszystkich przybyłych do wspólnego uczestniczenia w wydarzeniu.

Obecni byli również Łukasz Małysz – Zastępca Wójta Gminy Istebna, Marek Sikora - Starosta Hrćavy,

Tomasz Bujok – Burmistrz Miasta Wisła, Janusz Podżorski – Przewodniczący Rady Miasta Wisła,

Barbara Juroszek – Sołtys Wsi Istebna, Stanisław Legierski – Przewodniczący Rady Gminy Istebna, Hubert Wiśniewski z-ca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Jerzy Kędzior – Radny Sołecki.

Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali:

 • Policjanci z Posterunku Policji w Istebnej oraz Komisariatu Policji w Wiśle;
 • Ochotnicza Straż Pożarna z Istebnej Zaolzia, Istebnej Centrum i Koniakowa;
 • Maltańska Służba Medyczna;
 • Obsługa weterynaryjna w osobie Adama Tronda.

Serdecznie dziękujemy Sponsorom:

 • Piekarnia Koniaków;
 • Koło Łowieckie „Olza”;
 • Skład Budowlany Urbaczka Jaworzynka;
 • Tartak Gliniane Istebna;
 • Zakład Przetwórstwa Mięsnego Legierski Istebna;
 • Piekarnia u Jonczoka;
 • Polski Związek Narciarski – za pomoc w przygotowaniu terenu pod zawody;
 • Market Rema za udostępnienie parkingu.

Dziękujemy mediom OX.PL, Radio Katowice, Info Beskidy, Głos Ziemi Cieszyńskiej.

Organizatorami wydarzenia byli:

Gmina Istebna,

Nadleśnictwo Wisła, Lasy Państwowe,

Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej.

Dziękujemy wszystkim za udział i mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok‼

Wydarzenie to realizowane w ramach projektu pn. „KONIE W BESKIDACH" „KONĚ V BESKYDECH”. Project współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Teśinske Ślezko i budżetu Państwa.

Tekst: Małgorzata OwczarczakDodał: Łucja Jałowiczor (8410)