Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.10
2020

Istebniańskie słóweczko. Antologia literatury Beskidzkiej Trójwsi - publikacja internetowa.

Ponad 6 miesięcy wytężonej pracy, poszukiwań zaginionych tekstów, rękopisów i biogramów. 66 poetów, pisarzy, gawędziarzy z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, około 120 lat piśmiennictwa na pograniczu polsko - czesko - słowackim. Wszystko to zebrane w jednej elektronicznej publikacji „Istebniańskie słóweczko. Antologia literatury Beskidzkiej Trójwsi” wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej w ramach projektu „Gronićki jako z bajki - legendy Trójwsi Beskidzkiej online” realizowanego w ramach programu Kultura w Sieci dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Praca pod redakcją Małgorzaty Kiereś i Barbary Juroszek to znakomite źródło wiedzy o tym, czym żyli na przestrzeni lat mieszkańcy Trójwsi Beskidzkiej, materiał z którego korzystać mogą nauczyciele czy przygotowujący dzieci do różnego rodzaju konkursów regionalnych. Zebrano tu również wiersze kilku poetów, którzy co prawda nie pochodzili z Trójwsi ale związali z nią na stałe swoją twórczość.

Potrzebę wydania Antologii wskazał po raz pierwszy badacz gwary i literatury Rafał Wałach z Jaworzynki zmarły w 2011 r., którego tekst „Szkic o literaturze istebniańskiej” obok tekstu Małgorzaty Kiereś stanowi wstęp do opracowania.

„Istebniańskie słóweczko to dar dlo wszieckich ludzi  wros i dlo każdego z osobna pod kryzban.  Jak uz za oknym bedzie nafujane, a wielkucne zomiynty zasypióm cestym tóż siednijcie se kole nagrzotego pieca, powygrzywyjcie kości i  poczytejcie  o bogactwie,  kiere je w dóma pod rynkóm. Trzeba go jyny  dozdrzyć.   Podziwejcie szie jako naszi ludzie pieknie  opisujóm  swój świat i swoje żywobyci. Każdy z nich wsziecko widzi inacy, a jednako wsziecy wros widzóm to samo.  Poczytać  to nic nie kosztuje. To fabulka jako powiadali matka. Jyny wiycie,  wsziecko zoleży od tego, czy szie Wóm bedzie chcieć.” - pisze o publikacji Małgorzata Kiereś Dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w tworzeniu zbioru, w gromadzeniu zdjęć, materiałów i rękopisów. Mamy nadzieję, że ocalone przed zapomnieniem „Istebniański słóweczko” stanie się dla Was źródłem radości i okazją by na nowo odkryć naszą ojczystą ziemię, która choć kamienista i trudna - zrodziła i rodzi nadal tak wielu wyjątkowych twórców.

Antologię pobrać można poniżej.

Barbara JuroszekDodał: Barbara Juroszek (7619)