Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
2.07
2018

III edycja Akademii Sztuki Jana Wałacha za nami!

W wakacyjne lipcowe dni w okolicy Muzeum Jana Wałacha na Andziołówce można się poczuć jak „u Pana Boga za piecem”. Wokół drewnianego domu artysty i jego pracowni wszystko zieleni się, rośnie i kwitnie... Tutaj także, za sprawą warsztatów wakacyjnych „Akademia sztuki Jana Wałacha” organizowanych przez Muzeum i Stowarzyszenie im. Artysty Jana Wałacha w Istebnej już kolejny rok z rzędu zakwitają nowe talenty artystyczne. W dniach 26- 30 czerwca 2018 r. pod strzechą młodopolskiej pracowni, młodzi adepci sztuki poznawali kolejne techniki artystyczne. Atrakcji i twórczej atmosfery z pewnością nie brakowało!

Pierwszego dnia warsztatów wszystkich przybyłych serdecznie przywitała Lucyna Ligocka -Kohut – Prezes stowarzyszenia zapraszając do twórczej zabawy. Zajęcia tego dnia poprowadziła pani Iwona Konarzewska – artystka z Bucznika, która od lat wprowadza najmłodszych w arkana sztuki. Pod jej czujnym okiem dzieci pracowały nad szkicem, studium z natury, jak i portretem. Co ważne, każdy dzień zajęć z artystką wieńczył prawdziwy wernisaż, gdzie prace każdego poddane zostały wspólnej ocenie. Dzieci przy okazji uczyły się przyjmować pochwały i konstruktywną krytykę. Piękna pogoda umożliwiła pracę w plenerze, pod specjalnie przygotowanym na tę okazję namiotem ogrodowym.

Następnego dnia w ruch poszły dłuta, bowiem pod nadzorem Ewy Cudzich ćwiczyliśmy technikę linorytu, pokrewną z drzeworytem - „specjalnością” Jana Wałacha. W płytkach linoleum dzieci rzeźbiły to, co podpowiedziała im fantazja – zwierzęta, krajobrazy czy portrety. Dużo radości i emocji było przy odbijaniu – matryce zostały „potraktowane” farbą graficzną i reprodukowane na papierze. Nie obyło się bez drobnych skaleczeń, skrzętnie opatrywanych przez prowadzących, jednak emocje towarzyszące tworzeniu były tego warte. Prócz linorytu uczestnicy próbowali swoich sił w rysunku węglem oraz pastelami.

W czwartek w Muzeum mieliśmy istny artystyczny zawrót głowy! Tego dnia odwiedziła nas grupa dzieci i młodzieży z Iławy przebywająca na koloniach w Gminie Istebna. Uczestnicy najpierw wysłuchali opowieści o istebniańskim artyście a następnie wzięli udział w niezwykle absorbujących warsztatach decoupage. Pani Małgorzata Owczarczak cierpliwie instruowała, jak wzór z serwetki przenieść na kawałek drewna. Tymczasem w innej części Muzeum specjalnymi farbami do tkanin dzieci nanosiły obrazy na płócienne torby i koszulki tworząc w ten sposób na przykład niepowtarzalne prezenty dla rodziców i dziadków. Nie sposób było się nie ubrudzić i nie sposób było się dobrze przy tym nie bawić! Warsztaty prowadziła pani Katarzyna Broda- Firla. W namiocie pani Małgorzata Pawlusińska pokazywała jak przy pomocy patyczków i drewienek można zrobić przepiękną ramkę, w sam raz na odbitkę własnego linorytu. W tym dniu odwiedziły nas również panie z Fundacji ING Dzieciom, które opowiedziały o tym, do czego służy karta bankomatowa i zachęciły dzieci do udziału w konkursie na zaprojektowanie własnego wzoru karty. Projekty można do nas przynosić do końca sierpnia, gdyż jest to konkurs otwarty, a ogłoszenie wyników nastąpi 9 września podczas Spotkań Integracyjnych Artystów w Naszym Muzeum.

W piątek w Muzeum zrobiło się jeszcze bardziej kolorowo, bowiem młodzi następcy Jana Wałacha mogli zaznajomić się z malarstwem na płótnie farbami akrylowymi, w czym nieocenione były rady pani Iwony Konarzewskiej. Z kolei pod okiem pracownic Muzeum – pani Małgorzaty Pawlusińskiej i Celiny Bielesz trwała produkcja pięknych rustykalnych doniczek z pustych pudełek po lodach oraz pomalowanej na biało kory. Tradycyjnie przeprowadziliśmy też akcję „Żywe obrazy” polegającą na wcielaniu się w postaci z płócien Jana Wałacha. Młodzi artyści cierpliwie znosili charakteryzację, dobór scenografii, kostiumów i odpowiedniej pozy, by jak najbardziej upodobnić się do bohaterów dzieł sztuki Mistrza spod Złotego Gronia. Efekty można śledzić na profilu Muzeum na portalu Facebook.

Warto dodać, że przerwach między kolejnymi warsztatami prowadzone były krótkie animacje na łące pod muzeum. Okazało się, że stare dobre zabawy w kręgu jak „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Kompot” czy „Mam chusteczkę haftowaną” wciąż świetnie zajmują, bawią, a także pomagają się wzajemnie poznać, zintegrować i …. dotlenić umysł przed kolejnymi kreatywnymi wyzwaniami.

Zwieńczeniem akcji była sobota, kiedy to zabraliśmy uczestników na wycieczkę do Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Dzieci wysłuchały tu niesamowitych opowieści o życiu Zofii Kossak i zwiedziły miejsce, gdzie powstawały jej książki, jak choćby „Kłopoty Kacperka Góreckiego Skrzata”. W starym dworze Kossaków mogliśmy poszukać śladów jej bohaterów - takich fantastycznych stworów jak Kluczyki, Kanapony, czy Igi-Igi.  Mogliśmy również zobaczyć ciekawe zdjęcia, fototapety, czy przez słuchawki posłuchać głosu samej pisarki. Na koniec wysłuchaliśmy prowadzonej przez panią biolog pogadanki „Nietoperz – fajny zwierz” i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tych tajemniczych skrzydlatych ssakach zamieszkujących park Kossaków, które śpią do góry nogami i mają zdolność echolokacji.

I tak nadszedł niestety czas pożegnania. Przez te kilka wspaniałych dni Jan Wałach „dzielił” swoją pracownię z młodymi adeptami sztuki. Zaciszne zwykle miejsce tętniło życiem, rozbrzmiewało dziecięcym śmiechem, śpiewem, gwarem, a trawa przed muzeum zabarwiła się wszystkimi kolorami farbek. Postaci statecznie zastygłe na płótnach na chwilę „ożyły”, gdy wcielali się w nie nasi młodzi modele i modelki. I tylko sarny, przeważnie spokojnie pasące się na łące „u Wałacha” nie wyściubiły nosa z lasu, chyba trochę przestraszone tym niecodziennym hałasem. Można sobie tylko życzyć, by takiego pozytywnego i twórczego zamieszania było tutaj co lata jak najwięcej!

Stowarzyszenie serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Akcji, a więc instruktorom, wolontariuszom, przedstawicielkom Fundacji ING Dzieciom, a przede wszystkim – uczestnikom! Wszystkich młodych artystów, wraz z rodzicami już dziś serdecznie zapraszamy 9 września do Muzeum Malarstwa Jana Wałacha, kiedy to podczas Spotkań Integracyjnych Artystów zostanie zaprezentowana wystawa prac powstałych na warsztatach i zdjęć „Żywych obrazów”.

Warsztaty wakacyjne zostały zrealizowane w ramach funduszy dwóch projektów: „Akademia Sztuki Jana Wałacha w Istebnej” w wysokości 6000 zł z Fundacji ING Dzieciom oraz w ramach działań półrocznego projektu „Akademia Sztuki Jana Wałacha III” dofinansowanego przez Urząd Gminy w Istebnej w wysokości 9000 zł.

 

Barbara Juroszek


Zobacz reportaż:
Akademia Sztuki Jana Wałacha


Dodał: Aneta Legierska (6070)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej