Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
9.03
2016

Dzień Kobiet w Istebnej

5 marca, w sobotni wieczór w Istebnej świętowaliśmy Dzień Kobiet połączony z Galą Finałową Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego. Ta „najbardziej kobieca impreza w Istebnej” organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury zyskała już sobie grono zagorzałych fanek - przyjeżdżają na nią panie nawet z odległych zakątków Polski.

Tegoroczna edycja odbyła się w nastrojowym wnętrzu Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego "Szarotka" na Buczniku, które tego wieczoru wypełnione było po brzegi. Strofami wiersza Wisławy Szymborskiej „Portret kobiecy” powitała gości Lucyna Ligocka- Kohut, prowadząca i główna organizatorka imprezy. Głos zabrał również Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek, który z okazji Dnia Kobiet życzył wszystkim paniom wszystkiego, co najlepsze: radości, uśmiechu i realizacji życiowych planów.

Od początku szczególna uwaga zebranych zwracała się w stronę pierwszego rzędu, gdzie zasiadały panie nominowane do tytułu „Kobiety Oryginalnej Śląska Cieszyńskiego”.  W „Złotej Piątce” znalazły się: Sylwia Grzebień z Rudnika, Łucja Michałek z Jaworzynki, Iwona Konarzewska z Istebnej, Marzena Pankiewicz z Pogwizdowa i Urszula Szafarczyk-Warchoł z Zebrzydowic. Każda z nich przywiozła z sobą mnóstwo pozytywnej energii i grono wspierających koleżanek. O wyborze tej jednej jedynej decydowali czytelnicy "Głosu Ziemi Cieszyńskiej" i Portalu OX.PL, którzy w sumie oddali 1381 głosów. Nad przebiegiem głosowania czuwało jury w składzie: Danuta Horowska Redaktor Naczelna Głosu Ziemi Cieszyńskiej, Wojciech Tatka właściciel portalu OX.pl oraz Lucyna Ligocka- Kohut- komisarz konkursu.

Po chwili niepewności... ogłoszono werdykt. Okazało się że miażdżącą przewagą 615 głosów zwyciężyła pani Marzena Pankiewicz - na co dzień pielęgniarka w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Statuetkę wykonaną przez Justynę Łodzińską z Koniakowa otrzymała z rąk Izabeli Tymich – ubiegłorocznej laureatki. Kobieta Oryginalna 2016 nie próbowała nawet kryć wzruszenia. „Pamiętajcie, że wszystkie jesteśmy oryginalne. To jest wasza nagroda a tylko w moich rękach”- powiedziała, dziękując tym, którzy oddali na nią swe głosy. Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek i Przewodniczący Rady Gminy Artur Szmek wręczyli wszystkim paniom listy gratulacyjne, kwiaty i upominki. A oto jak plasowały się głosy pozostałych pań: Urszula Szafarczyk-Warchoł- 281 głosów, Łucja Michałek- 171 głosów, Sylwia Grzebień- 168 głosów, Iwona Konarzewska – 146 głosów.

Po ogłoszeniu werdyktu, nastał kolejny mocno wyczekiwany punkt programu - pokaz mody Anny Drabczyńskiej z Bielska- Białej. Ta zdolna projektantka od lat swoje kolekcje prezentuje w kraju i na świecie, w tym roku zaś, jak sama zdradziła, spotkało ją wielkie wyróżnienie- nominacja do udziału w World Fashion Week Expo 2016 w Paryżu. Pani Anna pokrótce opowiedziała o swojej nowej, „jeszcze ciepłej” kolekcji, której perełki zaprezentowała przed istebniańską publicznością.

Na pierwszy rzut mogliśmy się zapoznać z linią dziecięcą, którą z ogromnym wdziękiem zaprezentowali mali modele i modelki: Marysia Ryś, Marysia Gorzołka, Zosia Rucka, Jagna Suszka, Szymon i Filip Rosa oraz syn projektantki Franek. Dzieci w strojach łączących angielski szyk ze sportowym luzem, zebrały gorące owacje publiczności i... przyćmiły prowadzące je starsze modelki .W następnych wejściach panie mogły już podziwiać „dorosłe” kreacje. Dominowały ulubione przez projektantkę kolory: grafit i czerń tym razem w towarzystwie bieli i krwistej czerwieni. Wszystkie ubrania, jak zawsze były starannie odszyte z doskonałych jakościowo, miękko otulających sylwetkę materiałów Nie mogło zabraknąć wygodnych tunik i spodni, choć pojawiły się też zwiewne „buduarowe” tkaniny i motyw koronki.

Całkiem „inną bajką” był  pokaz kolekcji malarskiego duetu „Ekscentryczna i Romantyczna”. Opowiedziała o niej pani Anna Wróbel- romantyczna połowa zespołu. Wraz z koleżanką  opracowała koncepcję przenoszenia obrazów na sukienki, bluzki, szale i biżuterię. O tym, jak piękny daje to efekt, można było się przekonać, gdy na scenę wyszły modelki: Beata Juroszek (Wicemiss Podbeskidzia 2015), Wiesia Karch (Wicemiss Podbeskidzia 2014), Kasia Niewiadomska, Natalia Fuchs i Kasia Zogata (Najpiękniejsza Góralka 2015). Wyrazista uroda naszych góralek pięknie współgrała z  romantycznymi „malarskimi” kreacjami. Z kolei w hallu ośrodka mogliśmy podziwiać obrazy, które były pierwowzorem kreacji.

Pokaz z pewnością był dla uczestniczek inspiracją i każda znalazła choć jeden akcent, który chciałaby na wiosnę wprowadzić do swojej garderoby. Miłą niespodzianką po pokazie okazało się rozlosowanie upominkowych bonów ufundowanych przez Day Spa Rosa i firmę kosmetyczną Mary Kay, której stoisko było prowadzone podczas imprezy. Każda z uczestniczek imprezy otrzymała ponadto prezent od firmy MOKATE.

Na koniec organizatorzy przygotowali coś dla ucha i ... dla ducha. Wystąpił dla nas Dariusz Wasilewski, autor tekstów, tłumacz, kompozytor, gitarzysta, wokalista, a także... psychiatra i nauczyciel akademicki. Z programem poezji śpiewanej występuje między innymi w Piwnicy pod Baranami. Jest uznawany za jednego z najciekawszych interpretatorów poezji Rafała Wojaczka, a uznanie przyniosła mu wydana w 1992 roku płyta z utworami poety zatytułowana "Ballady bezbożne". W Istebnej artysta zaśpiewał między innymi nostalgiczne utwory Jacquesa Brela we własnym tłumaczeniu. W przerwach zabawiał publiczność żartami i anegdotami, które traktowały rzecz jasna... o  kobietach.

Niebanalnie, kolorowo i z klasą - tak po raz kolejny świętowano Dzień Kobiet w Istebnej. Świetna frekwencja a przede wszystkim uśmiechy na twarzach przybyłych pań mówiły same za siebie –to był wyjątkowy wieczór. Na zakończenie prowadząca wydarzenie Lucyna Ligocka- Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej zaprosiła wszystkich na kolejną edycję imprezy.

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom imprezy:  firmie MOKATE , Anecie Okupskiej- Ponc, Kobiecie Oryginalnej 2013 (która ufundowała dla laureatek konkursu bony na kolację lub obiad w Etno Chacie „Topolej” a dla zwyciężczyni- nocleg ze śniadaniem), Annie Rosa z Day Spa Rosa, Marianowi Suszce właścicielowi sklepu „Sekret” w Istebnej oraz kwiaciarni „MAŁGORZATA”. Dziękujemy również właścicielom Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego "Szarotka" z Istebnej za miłe przyjęcie oraz Mateuszowi Barabaszowi, dzięki któremu oświetlenie i nagłośnienie pokazu stało na najwyższym poziomie.

 

GALERIA Z DNIA KOBIET- foto. Janusz Małyjurek

 Dodał: (4670)