Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
1.12
2017

Działania przybliżające obrzędowość rodzinną górali z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa

Podsumowanie zadania "Działania przybliżające obrzędowość rodzinną górali z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa"

            Coroczne działania podejmowane przez Towarzystwo Muzeum Regionalnego „Na Grapie” skupiają się na wybranym aspekcie życia górali z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od marca do końca listopada 2017 r. członkowie stowarzyszenia podjęli szereg działań, mających  na celu udokumentowanie i przybliżenie mieszkańcom tradycyjnych form świętowania obrzędów rodzinnych, takich jak: Chrzest, Pierwsza Komunia, Konfirmacja, Wesele i Pogrzeb. Tematykę uzupełniono o nowsze formy świętowania rodzinnego- Roczek dziecka, Urodziny i Imieniny.

            By zachęcić dzieci i młodzież do zgłębienia tematu, na początku marca 2017r. ogłoszono konkurs pt. „Jako sie matka za tacika wydowali”. Zadaniem uczestników było przeprowadzenie wywiadu z babcią lub dziadkiem, dopytanie ich, jak kiedyś wyglądały chrzciny, komunia, wesele lub pogrzeb. Na podstawie takiego wywiadu uczestnicy musieli przygotować pracę literacką, którą mogli uzupełnić o pamiątki rodzinne i stare fotografie.

W konkursie wzięło udział 19 osób z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Prace oceniło  jury, a każdy z uczestników otrzymał nagrodę. Do końca czerwca 2017r. w Muzeum Regionalnym „Na Grapie”  dostępna była dla zwiedzających wystawa pokonkursowa pt. „Jako sie matka za tacika wydowali - obrzędowość rodzinna górali z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa”, na której zaprezentowano pamiątki rodzinne, stare fotografie oraz  konkursowe prace literackie dzieci i młodzieży.

            W okresie wakacyjnym mieszkańcy gminy Istebna i turyści mogli uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach plastyki weselnej. W tym czasie odbyły się 4 spotkania, każde z nich trwało około 2 godziny. Tematyka zajęć związana była z przygotowaniami rekwizytów i akcesoriów obrzędu weselnego. Przeprowadzono następujące warsztaty:

- haftu -  każda panna wychodząca za mąż musiała dawniej przygotować nową koszulę dla swojego narzeczonego. Uczestnicy warsztatów poznali technikę wykonania istebniańskiego haftu krzyżykowego, zapoznali się z motywami zdobniczymi i kolorystyką tradycyjnych wyszyć. Warsztaty przeprowadziła Weronika Łacek;

- malowanie tróchły – uczestnicy na małych drewnianych skrzynkach malowali motywy wykorzystywane do zdobienia starych skrzyń wiannych. Finalnie stali się posiadaczami miniaturowej wersji skrzyni wiannej. Warsztaty prowadziła Agnieszka Pawlitko;

- wicie wieńców i wianków - uczestnicy nauczyli się wicia: wieńców z igliwia (zdobiły one wejście domu panny młodej oraz pana młodego) i drobnych wianuszków z bukszpanu (noszone przez Młoduchym i Dróżkym). Warsztaty prowadziła Maria Motyka;

- robienia wóniónczki i wicie bibułkowych kwiatów - wóniónczka to mała gałązka bukszpanu lub tuji zdobiona m.in. kwiatami bibuły. Wóniónczkym przypinano do ubrania weselników. Uczestnicy zajęć przygotowali wóniónczki, a także nauczyli się wicia różnych rodzajów bibułkowych kwiatów. Warsztaty prowadziła Lucyna Bytow.

W warsztatach wzięły udział łącznie 64 osoby

 

            W dniu 28.10.2017r. w Muzeum „Na Grapie” odbyła się prelekcja naukowa poświęcona tematyce obrzędowości rodzinnej. Do wygłoszenia prelekcji zaproszono specjalistów, cenionych naukowców z terenu gminy Istebna. Efekty swoich badań w powyższej tematyce zaprezentowali:  

- mgr Małgorzata Kiereś, etnograf, wieloletni kierownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, która opowiedziała o „Podłożu magiczno–wierzeniowym w obrzędowości rodzinnej górali istebniańskich”
- dr Michał Kawulok, historyk sztuki przedstawił temat "Obrzędy rodzinne w sztuce Jana Wałacha"
- mgr Ewa Cudzich, etnolog przygotowała pogadankę "Tradycja jest kobietą – życie codzienne między zwyczajem a obrzędem – z perspektywy beskidzkiej góralki".

 

Istotą realizacji zadania "Obrzędowość rodzinna górali z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa" było dotarcie do najstarszych mieszkańców gminy Istebna, których pamięć sięga czasów, w których kultura ludowa stanowiła główny element codzienności. Naszym celem było m.in. stworzenie wystawy i katalogu o zwyczajach i obrzędach rodzinnych, który w całości oparty będzie na wspomnieniach i opowieściach mieszkańców Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Członkowie stowarzyszenie w okresie od maja września prowadzili badania terenowe wśród mieszkańców gminy Istebna, gromadząc także fotografie i pamiątki rodzinne.  W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy i katalogu. Jesteśmy wdzięczni osobom, z którymi prowadziliśmy wywiady za podzielenie się wspomnieniami, za udostępnienie pamiątek rodzinnych oraz zdjęć. Dziękujemy także tym, którzy pomagali nam w dotarciu do informatorów i przy kolejnych etapach powstawania katalogu.

Otwarcie wystawy i prezentacja katalogu odbyła się w dniu konkursu solistów i grup śpiewaczych. Ekspozycja mieści się w dwóch salach wystawowych i będzie dostępna dla zwiedzających jeszcze do 23 grudnia 2017r.

           

            Jednym z celów zadania było także przybliżenie tradycyjnych pieśni obrzędowych, a osiągnięto go poprzez organizację konkurs solistów i grup śpiewaczych. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać jedną z pieśni weselnych, pogrzebowych lub związanych z innymi obrzędami rodzinnymi. Do przeglądu mogli zgłosić się wszyscy mieszkańcy gminy Istebna, nie tylko profesjonaliści. Dziękujemy kierownikom zespołów regionalnych, kapel oraz osobom pracującym z dziećmi i młodzieżą za współpracę i wytypowanie reprezentantów. Jury konkursowe stwierdziło wysoki poziom uczestników i miało niełatwe zadanie, by wyłonić zwycięzców.  Przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięły w nim udział 63 osoby. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, zaś każdy uczestnik drobny upominek i dyplom. Wyniki konkursu dostępne są w dalszej części artykułu.

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego „Na Grapie”

Projekt pt.: „Działania przybliżające obrzędowość rodzinną górali Beskidu śląskiego”, zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: Kultura ludowa i tradycyjna.

 

 

WYNIKI KONKURSU SOLISTÓW I GRUP ŚPIEWACZYCH 2017

25 listopada w Muzeum Regionalnym "Na Grapie" w Jaworzynce odbył się Konkurs Grup Śpiewaczych i Solistów, który zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego „Na Grapie” dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konkurs podzielono na dwie grupy: solistów i grup śpiewaczych, a każdą z grup na 3 kategorie: dzieci (od 3-9 lat), młodzież (od 10-16 lat), dorośli (od 17 lat)

W konkursie wzięły udział 63 osoby w następujących kategoriach:

 19 solistów:                                                        oraz 14  grup śpiewaczych:
      - 7 w grupie dziecięcej                                         - 2 dziecięce
      - 7 w grupie młodzieżowej                                   - 10 młodzieżowych
      - 5 w grupie dorosłych                                          - 2 dorosłe

Komisja w składzie:
- Elżbieta Legierska-Niewiadomska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej
- Zbigniew Wałach – muzykant, kompozytor, założyciel kapeli „Wałasi”
- Adam Soból - muzykant
wysłuchała i wyłoniła zwycięzców:

Soliści:

   dzieci (3-9lat):

            I     Adam Patyk lat 8

            II    Marysia Galej lat 7

            III   Zosia Francuz lat 5

Nagrody za udział przyznano: Zosi Łupieżowiec, Jankowi Łupieżowiec, Natalii
Marekwica, Juli Polok

   młodzież (10-16 lat)

            I     Paweł Kukuczka lat 13

            II    Mateusz Jałowiczor lat 10

            III    Łukasz Kukuczka lat 16

Nagrody za udział przyznano: Jankowi Proboszowi, Mateuszowi Kaczmarzykowi,
            Agnieszce Waszut, Natalii Zowada

   dorośli (od 17 lat)

            I     Jan Juroszek z Jaworzynki

            II    Małgorzata Małyjurek z Jaworzynki                                         

            III    Maria Motyka z Koniakowa

Nagrody za udział przyznano: Łucji Dusek-Francuz, Piotrowi Kukuczka

Grupy śpiewacze:                                                                                                    

   dzieci (3-9 lat):

            I    Martyna Legierska 8 lat i Jagna Suszka 7 lat

            II   Grupa Mała Istebna, w składzie: Ania i Magdzia Juroszek, Roksana Grobosz,
                  Zosia Ligocka, Julka Krężelok

   młodzież (10-16 lat):

            I     Łukasz Juroszek i Kacper Legierski, 16 lat

            II    Grupa Śpiewacza Koniaków w składzie: Wiktoria Gruszka, Sabina Matuszny,
                   Zosia Kohut (dziewczynki w wieku 14-16 lat)

            III   Szymon Galej (10 lat) i Jakub Rucki (9 lat)

            III   Laura Byrtus (11 lat) i Natalia Bojko (11 lat)

III   Grupa śpiewacza Istebna w składzie: Ania Legierska, Ela Sikora, Lidia Heczko,
       Ania Heczko, Karina Ligocka (w wieku 14 -16 lat)

Nagrody za udział przyznano: Karoliny Patyk i Juli Rozbarskiej, Juli Bujok i Marcie
            Mojeścik, Grupie śpiewaczej Pani Marzeny Suszki, Grupa śpiewacza „Mała Istebna”
            w składzie: Asia Kukuczka, Marysia Szkawran , Karolina Juroszek, Wiktoria Juroszek,
            Karolina Matuszny, grupa w składzie: Ola Juroszek, Artur Patyk, Łukasz Heczko

   dorośli (od 17 lat):

I     Grupa Śpiewacza „Leszczynianie” w składzie: Michał Zowada, Andrzej Zowada, Piotr       Zowada, Jakub Kaczmarzyk, Tadeusz Papierzyński

            II    Grupa Śpiewacza "Zgrapianie", w składzie: Maria Motyka i Paweł Rucki

Organizatorzy i Jury stwierdziło liczny udział i wysoki poziom wykonawców w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy kunsztu wykonania tradycyjnych pieśni i życzymy dalszych sukcesów. Każdemu z uczestników dziękujemy za udział i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, zaś pozostali uczestnicy upominki.

 

Konkurs zrealizowało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego „Na Grapie” dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Kultura ludowa i tradycyjna”Dodał: Aneta Legierska (5740)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2020/10/9 2020/10/10 2020/10/11
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej