Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
21.09
2016

Dożynki 2016 - relacja i podziękowanie

 

W niedzielę 18 września cała Trójwieś tętniła życiem, gwarem  i rozbrzmiewała muzyką. Tego dnia świętowaliśmy jedno z najbardziej barwnych i widowiskowych wydarzeń  na Śląsku Cieszyńskim - Dożynki Istebniańskie. A że w tym roku były to Dożynki Powiatowe - Gminne, obchody musiały być wyjątkowo huczne!

Tegorocznym gospodarzem dożynek była wieś Koniaków a główna Msza dożynkowa odbyła się w Kościele pod wezwaniem świętego Bartłomieja w Koniakowie. Piękne kazanie dożynkowe wygłosił ksiądz Tadeusz Michałek z Istebnej. Po nabożeństwie nastąpiło tak zwane „pospolite ruszenie gazdów”. Rozśpiewane, pełne pięknie „zrychtowanych” górali wozy, kolasy, drabinioki, traktory … a nawet i kombajn wyruszyły z Koniakowa, Jaworzynki i Istebnej do Amfiteatru „Pod Skocznią” w Istebnej. Co najważniejsze, mimo ponurych prognóz zwiastujących ulewne deszcze, z nieba nie spadła ani jedna kropla deszczu. Na czele galopowała banderia konna. Na pięknie „umojonych” wozach jechali włodarze gminni i powiatowi z Wójtem Hanrykiem Gazurkiem i Starostą Cieszyńskim Januszem Królem,  liczne delegacje, duchowni i gazdowie poszczególnych placów. Nie brakło reprezentacji myśliwych z Koła Łowieckiego Olza, Istebna, Zespołu Regionalnego „Koniaków”, „Mały Koniaków” czy Koła Gospodyń Wiejskich z Koniakowa Korowód sprawnie eskortowali niezawodni strażacy z gminnych jednostek OSP.

Zaszczytną funkcję tegorocznych głównych gospodarzy Dożynek Powiatowo - Gminnych pełnili Teresa i Zdzisław Krężelok z Brzestowego.  Istebną - Danuta i Andrzej Kawulok z Andziołówki, Istebną Stecówkę – Maria i Władysław Zowada z Leszczyny. Jaworzynkę Trzycatek reprezentowali Anna i Adam Juroszek od Durajów, Gazdami z Jaworzynki byli Patrycja i Robert Czepczor z Czerchli a gospodarzami Parafii Ewangelickiej Marzena i Marcin Szalbot z Czerchli.

Tłumy zgromadzone w istebniańskim amfiteatrze powitała niezwykle lubiana przez publiczność konferansjerka Elżbieta Legierska- Niewiadomska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Na jej prośbę Orkiestra Dęta z Jaworzynki zagrała Hymn Narodowy oraz pieśń "Ojcowski Dom". Zabrzmiała też melodia z rogu pasterskiego, na którym zagrał pan Tadeusz Rucki, a  Artur Szmek Przewodniczący Rady Gminy Istebna powitał zgromadzonych gości.

Obrzęd dożynkowy okraszony wierszami i śpiewem przedstawił zespół „Koniaków” i” Mały Koniaków”. Pierwszy bochen dożynkowego chleba z rąk gazdów otrzymał Wójt Istebnej Henryk Gazurek. Gospodarz naszej gminy w pięknym przemówieniu podziękował rolnikom za trud pracy na roli, podtrzymywanie tradycji i wytrwałość. Chleby z gazdowskich rąk przyjęli również: Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Artur Szmek, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Ludwik Kuboszek, duszpasterz wspólnoty parafialnej w Koniakowie ks. Grzegorz Tomaszek. proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Istebnej ks. Alfred Staniek, sołtys Koniakowa Jan Gazur, sołtys Jaworzynki Paweł Rucki, sołtys Istebnej Jerzy Michałek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka, Wice – wojewoda Śląski Jan Chrząszcz, zastępca Przewodniczącego Rady Sejmiku Województwa Śląskiego Sylwia Cieślar. Krótkie przemówienia okolicznościowe wygłosili również: starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń, posłanka na Sejm RP Małgorzata Pępek, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Danuta Kożusznik, wójt zaprzyjaźnionej Gminy Branice Sebastian Baca. Radna Powiatowa Łucja Michałek odczytała list w-ce Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda, Posłanki Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej.

Zacnych gości było niemało a wszyscy ruszyli do tradycyjnego walczyka z VIP-ami. Do tańca góralską wiązankę przygrywała  Kapela Z OPP z Koniakowa. Mali i więksi górale z „Jetelinki”, ponad 60-siąt osób , pod kierunkiem Pani Moniki Wałach -Kaczmarzyk  zagrali przepiękny koncert. Był to występ jubileuszowy - tego dnia,„Jetelinka” świętowała bowiem swoje 30 – lecie!

Salwy śmiechu wśród widzów jak zwykle wzbudziły konkurencje dla gazdów. Gospodarze z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa musieli sprostać takim wyzwaniom jak krynceni powrósła, smykani siana w dzichcie, skokani w miechach i śkrobani ziymnioków. Na koniec gazdowie zostali zawezwani do „ciepiynio paniciek”. Konferansjerka wywołała na scenę trzy niczego się nie spodziewające zamężne panie turystki, a zadaniem górali było przerobienie ich na góralski gaździny. Walka z „czopami”, „czepcami” i siatkami, okazała się znacznie bardziej skomplikowana, niż by się zdawało!  Śmiechu było przy tym co niemiara, zwłaszcza że przebieg wysiłków na bieżąco komentowała znana z dowcipu szefowa istebniańskiego GOK-u. Na koniec panowie musieli zatańcować poleczkę z „zayciepionymi” partnerkami .

Po części oficjalnej goście udali się na obiad, a pozostali mogli podziwiać część artystyczną. W sielski klimat dożynkowy znakomicie wpisał się występ Orkiestry Dętej  „Jablunkovianka” zza czeskiej granicy, która zagrała znane, lubiane „dechowki” : polki, walczyki i tanga oraz covery zagranicznych hitów. Po nich publiczność rozbawił kabaret EWG z Doruchowa.

Istebna, jak przystało na kolebkę tradycyjnego rękodzieła szczyciła się także ciekawymi stoiskami promującymi ręcznie wyrabiane produkty. „Pod Skocznią” można było więc zakupić koronki koniakowskie, wyroby ze skóry czy wełny, ręcznie wyplatane kosze. Tradycyjne rękodzieło pokazywali i promowali: Karolina Marzec Hubka (sklep Ludowi.com), koronczarka Lucyna Bytow, plecionkarz Jan Zogata oraz Arkadiusz Zwierzchowski, który wykonuje tradycyjne wyroby ze skóry i metalu. Nie brakło stoisk z domowymi miodami, biżuterią, zabawkami, ceramiką, wikliną, pieczywem, piernikami. Furorę zrobiło stoisko Centrum Pasterskiego z Koniakowa – kolyba , gdzie prowadzone były pokazy tradycyjnego serowarstwa. Swój punkt informacyjny prowadził Punkt Terapeutyczno – Przedszkolny „Słoneczna Kraina”. Można było także odwiedzić stoisko klubu GAJA – polskiej organizacji ekologicznej, gdzie prowadzone były animacje dla dzieci kształtujące postawy przyjazne środowisku.

Nawet najbardziej huczne góralskie dożynki byłyby niepełne, gdyby nie zakończyły się plenerowymi tańcami. Na szczęście również i tej tradycji stało się zadość. Zabawę taneczną poprowadzili Zespół Jawor i DJ Klis, zaś parkiet nie pustoszał do późnych godzin nocnych. Gastronomię podczas dożynek sprawnie przeprowadziły szkoły: SP1 Koniaków SP2 Koniaków - Rastoka oraz Gimnazjum w Istebnej. Placki z blaszy, smakołyki z grilla no i rzecz jasna  kołocz dożynkowy cieszyły się ogromnym powodzeniem. Nikt z uczestników nie mógł się uskarżać ba brak widoczności , bo duży telebim przekazywał na placu amfiteatru obraz ze sceny.

I tak, jak co roku w Trójwsi historia znów zatoczyła koło – po ciężkiej pracy nastąpiła wielka mobilizacja, wzruszenie, podziękowanie Bogu i sąsiadom a na koniec wspólna zabawa. Istebniańskie święto zostało przez uczestników jednogłośnie ocenione na szóstkę z plusem. Po raz kolejny autentyczność, gościnność i serdeczność  górali okazały się nie mieć sobie równych! Nic dziwnego, że wśród zaproszonych delegacji pojawił się postulat, by Dożynki Powiatowe organizować w Istebnej ze znacznie większą częstotliwością.

Serdecznie dziękujemy Gazdom Dożynkowym, sołtysom wsi,  mieszkańcom placów: Brzestowe, Kościanowice, Zadolina, Zagroń, Andziołówka, Słowiaczonka, Tokarzonka, Mikszówka, Wilcze, Mikowo Łąka, Polanka, Bźniokowa, Bystre Dolne i Górne, Młodo Góra, Stecówka, Czerchla, Krzyżowa, Polana, Korbasy, Duraje, Zagroń, strażakom z OSP Koniaków , Jaworzyna, Istebna, policji z Komisariatu w Wiśle za zabezpieczenie korowodu, delegacjom zaprzyjaźnionych gmin, służbom porządkowym i wszystkim, którzy włączyli się w organizację Święta Plonów. To właśnie Wy, organizując się w placach, strojąc wozy, ubierając strój regionalny, przybywając „Pod Skocznię”, tworzycie niepowtarzalny klimat dożynek istebniańskich.

Oprac. Barbara Juroszek

 

Organizatorzy dziękują sponsorom Dożynek Istebniańskich: Kompanii Piwowarskiej Tyskie, Piekarniom: PROPIEK z Istebnej, FRADA z Istebnej, KAWULOK z Koniakowa, U TROSZOKA z Wisły  za podarowanie przepięknie ustrojonych bochnów chleba dożynkowego, Mieczysławowi i Lucynie Lenartowiczom i państwu Kazimierzowi i Krystynie Węglowskim z Branic za przekazanie plonów rolnych, Państwu Zowadom z Leszczyny za sprzęt i płody rolne, Pani Marii Legierskiej z Andziołowki za oryginalną dekorację sceny , Panu Jerzemu Kawulokowi za kwiat, zwłaszcza słoneczniki  również na dekorację.

 Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej i Urząd Gminy w Istebnej dziękują Powiatowi Cieszyńskiemu za współorganizację imprezy.

 Dodał: (5020)